אישור הסכם ממון על ידי נוטריון

מהו אישור הסכם ממון על ידי נוטריון?

חוק יחסי ממון בין בני-זוג, תשל"ג (1973) קובע כי בעת פקיעת הנישואין כל אחד מבני הזוג זכאי למחצית משווי הרכוש והממון המשותף שנצברו במהלך נישואיהם. יחד עם זאת, מולם עומדת האופציה של עריכת הסכם ממון אשר נועד להסדיר את חלוקת הפיננסים והנכסים במקרה של גירושין או פטירה. ההסכם יכול להיערך עוד לפני הנישואין, או במהלכו, ולקבוע במפורש את אופן חלוקת הרכוש. על מנת שהסכם זה יקבל את תוקפו במובן המשפטי, עליו להיעשות בכתב ולקבל אישור מטעם בית המשפט לענייני משפחה או, במקרה ומדובר בבני זוג דתי, מטעם בית דין רבני. הסכם ממון שלא קיבל את האישור הנדרש על ידי הגוף המוסמך, אינו בעל כל תוקף משפטי. ביחס להסכם ממון שלא אושר – לא ניתן להסתמך עליו או לתבוע רכוש על פיו. נציין כי ניתן לנסות וללמוד ממנו בדיעבד על כוונת הצדדים, אך לא תמיד ולא בהכרח. לעיתים, דווקא העובדה שההסכם לא אושר, מעידה שאחד הצדדים עקרונית לא הסכים לתנאיו, ולכן ההסכם לא אושר בסופו של דבר. בהסתכלות על נקודה זו, חשוב להדגיש את הנחיצות המכרעת לקבל ייעוץ משפטי מקצועי ולא להסתפק בניסוח הסכם על ידי הצדדים עצמם. נקודה זו מאד חשובה לאור העובדה כי אם ההסכם נערך עוד לפני הנישואין, בני הזוג יכולים לאשר אותו אצל נוטריון, ולמנוע את הצורך לפנות לבית המשפט או לבית הדין הרבני. 

מדוע כדאי לקבל אישור הסכם בפני נוטריון

נוטריון אשר הינו גם עורך דין בתחום גירושין ומשפחה יכול לייעץ לבני הזוג בדבר תוכנו של הסכם הממון והשלכותיו, דבר שאינו אפשרי בבית המשפט. הנוטריון מאפשר לבני הזוג להיפגש על מנת לשקול את החלטותיהם, כך שאת תוכן ונוסח ההסכם ניתן לשנות במשרד הנוטריון. כמו כן, חתימה על הסכם ממון הוגן יכולה להבטיח שאף אחד מבני הזוג לא נישא ממניעים כלכליים בלבד. במקרה של פער כלכלי ניכר בין הצדדים, עלול להתעורר חשש שמישהו נישא רק בגלל שיקולים כספיים. חתימה על הסכם ממון שאינו נותן יתרונות מופרזים לצד זה או אחר, יכולה לבטל חשש זה. יתרה מזאת, הסכם ממון יכול למנוע מצב של סחיטה של בן/בת הזוג בעת גירושין. לא פעם, כשהנישואין מגיעים למשבר, יש צד המעוניין יותר להתגרש והשני פחות. בלי הסכם ממון, הצד המעוניין בגירושין עלול לוותר על זכויותיו כדי לקבל גט. אם קיים הסכם ממון, ניתן לאכוף אותו ואת הסדר חלוקת רכוש בו, והצד המעוניין פחות בגירושין לא יוכל להציב תנאים סחטניים. לבסוף, במקרים בהם מדובר לא  בזוג נשוי, אלא בזוג ידוע בציבור, הסכם ממון שומר על הרכוש ומקנה שקט נפשי לשני הצדדים וגם לצאצאיהם, ומונע מחלוקות משפטיות בעתיד. לעתים קרובות הסכם זה חשוב להוכחת הקשר הזוגי בין הצדדים לעניין קצבאות שארים ופנסיה. למרות שיש רגישות בנושא, רצוי להעלות אותו כבר בתחילת הקשר ולערוך הסכם אצל נוטריון הבקיא בענייני משפחה.

מתי אפשר לאשר הסכם ממון בפני נוטריון ובלי צורך לגשת לבית המשפט

הסכם ממון בין בני הזוג ניתן לאשר בפני נוטריון במקרים הבאים:

  • כאשר מדובר בהסכם שנערך לפני הנישואין – כלומר ההסכם נחתם לפני מועד הנישואין.
  • כאשר ההסכם כולל הוראות לגבי חלוקת הרכוש ואמצעים כספיים בין בני הזוג, במקרה של פרידה עתידית או מותו של אחד מבני הזוג.
  • כאשר בני הזוג מעוניינים להסדיר את יחסיהם הממוניים ועניינים אחרים הקשורים לחיים המשותפים.
  • כאשר בני הזוג חותמים על ההסכם מרצונם החופשי ומתוך הבנה של משמעות ההסכם והשלכותיו.

אם ברצונכם לקבל את האישור הנדון, תתקשרו למשרד עורכי דין כהן ברוש עוד היום וקבלו שירות מהיר, אמין ומקצועי. אנו גאים לספק ללקוחותינו את המענה המקיף בענייניהם ולהעניק להם שירות בהתאמה אישית. 

Picture of עורך דין אלכס ברוש

עורך דין אלכס ברוש

עו"ד ברוש מתמחה בדיני מקרקעין ובמשפט האזרחי והמסחרי. כמו כן, ברוש הינו נוטריון מוסמך המספק שירותי נוטריון בארבע שפות: עברית, אנגלית, רומנית ורוסית. ראש המחלקה למסחר ונדל"ן במשרד עו"ד כהן ברוש המספקת ייעוץ משפטי שוטף ללקוחות המשרד בפעילותם העסקית השוטפת.
דילוג לתוכן