אזרחות קנדית ודרכון

תוכן עניינים:
אזרחות ודרכון קנדה

האם יש לכם אזרחות קנדית אך אין לכם דרכון קנדי ? ייתכן שאתם מתגוררים מחוץ לגבולות קנדה ולא הייתה לכם האפשרות להשיג את כל המסמכים הקנדיים שלך. אולי אתם תושבי קבע קנדיים ? האם שקלתם להגיש בקשה לקבלת אזרחות קנדית ודרכון בהמשך הדרך ? יהיה הרקע שלכם אשר יהיה, אבל רוב הסיכויים שגם בנסיבות הספציפיות שלכם, קיימת דרך להשיג דרכון קנדי.

ככלל, כל אזרח קנדי הינו זכאי לקבלת דרכון קנדי. כל מי שנחשב לאזרח, אך אין לו תעודות מתאימות רשמיות (למשל, מי שנולד בקנדה, אך אין לו תעודת לידה רשמית), יכול להגיש בראש ובראשונה בקשה להוכחת האזרחות שלו.

אמנם אזרחים זרים חייבים קודם להגיש בקשה לקבלת מעמד קבוע (תושבות קבע), ורק לאחר מכן – לאחר חמש שנים, הם יוכלו להגיש גם את הבקשה שלהם לקבלת האזרחות הקנדית.

מאמר זה מהווה מעין מדריך כללי בנוגע לתהליך קבלת האזרחות הקנדית (או הוכחת האזרחות) והגשת הבקשה לקבלת הדרכון הקנדי בהמשך התהליך.

לשאלות או מידע נוסף, אל תהססו לפנות למשרד עורכי הדין כהן ברוש.

קצת היסטוריה

האזרחות הקנדית על קצה המזלג…

כמה שזה נשמע מוזר, אבל לא היה כזה דבר כמו "אזרחות קנדית" לפני שנת 1947. קנדה הייתה מדינה חדשה שהייתה תחת הכתר הבריטי. לפיכך, כל "האזרחים" שלה היו נתינים בריטיים. רק בשנת 1947 נחקק חוק האזרחות הקנדית, אשר הכיר באופן רשמי בקנדה בתור מדינה עצמאית לחלוטין. לראשונה בהיסטוריה, נוצרה האפשרות עבור כל מי שנולד בקנדה כמו גם עובר המבוגרים המתגוררים בה, לרכוש אזרחות קנדית.

מאז שנחקק חוק זה, הוא עבר תיקונים מרובים החל בשנת 1977 ובשנים שלאחר מכן. כל תיקון ותיקון הרחיב את היקף הזכאות לקבלת האזרחות, כך, שבסופו של הדבר יותר ויותר אנשים יכולים לבקש ולקבל את המעמד הזה.

להלן התיקונים החשובים ביותר של חוק האזרחות הקנדית:

חוק האזרחות החדש, 1977:

לראשונה, מאפשר אזרחות כפולה. כך, נסללת הדרך לקבלת האזרחות עבור הרבה מאוד אנשים שלא צריכים לוותר על אזרחותם האחרת (הדבר כידוע עלול להוות מכשול רציני בפני המבקשים קבלת אזרחות קנדית).

הצעה לתיקון החוק C-14, 2007:

מאפשר לזרים מאומצים על ידי הורים קנדיים לקבל אזרחות קנדית ללא הצורך לקבל קודם מעמד של תושבות קבע.

הצעה לתיקון החוק C-37, 2009:

מאפשר קבלת אזרחות קנדית עבור ילדים להורים קנדיים שנולדו מחוץ לקנדה (מוגבל לדור אחד בלבד). החריג לכלל הוא: אם לפחות הורה אחד שירת במערכת הכתר (כלומר בצבא).

הצעה לתיקון החוק C-24, 2015:

הרפורמה של חוק האזרחות משנת 1977: התיקון לחוק הרחיב את הזכאות לקבלת האזרחות הקנדית ליותר קבוצות של אנשים, לרבות לנכדים של משרתים במערכת של הכתר.

סקירה כללית

רכישת האזרחות הקנדית מקנה זכויות רבות, אך כמובן גם כרוכה בהתחייבויות מסוימות. האזרחים הקנדיים יכולים ליהנות משוויון זכויות בין גברים לנשים, כולל גם במקום העבודה. קנדה מהווה חברה רב-תרבותית מאוד ואפליה על רקע גזע במדינה אינה חוקית. החוקים של קנדה נגד אפליה מגנים על זכויות אלה, כמו גם על חופש הדת. לאזרח הקנדי יש את הזכות לעבור להתגורר ולעבוד בכל אחד מ – 13 המחוזות והשטחים של קנדה.

יש בידי האזרחים הקנדיים גם היכולת להשפיע על מינוי מנהיגי הממשלה באמצעות ההצבעה בבחירות. האזרחים יכולים להצביע בבחירות הפדראליות, המחוזיות או הטריטוריאליות, וגם בבחירות העירוניות.

קנדה היא אומה חופשית לכל המינים והגזעים. יחד עם זאת, כפי שאמרנו לעיל, לצד הזכויות קיימת גם אחריות שחלה על האזרחים במדינה זו.

כך, למשל, כל אזרחי קנדה חייבים לכהן בחבר המושבעים אם הם נקראים לכך. כמובן, שהאזרחים הקנדיים חייבים גם לציית לחוקים הקנדיים וכן לשלם מיסים.

ההתחייבויות הרשמיות של האזרח הקנדי:

– שמירת החוק;

– נטילת אחריות בנוגע לאזרח עצמו ולבני משפחתו בתלויים בו, למשל, על ידי השתתפות בשור העבודה ועל ידי תרומה אקטיבית לכלכלה הקנדית וכיו"ב.

– כמו שציינו לעיל, לכהן בחבר מושבעים במידת הצורך;

– להצביע בבחירות;

– לסייע לאחרים בקהילה, למשל, על ידי פעילות מתנדבת וכיו"ב;

– להגן על המורשת ועל הסביבה הקנדית (וגם לינות מהן כמובן), למשל, על ידי הימנעות מפסולת וזיהום וכיו"ב.

הזכויות הרשמיות של האזרח הקנדי:

– חופש המצפון והדת;

– חופש המחשבה, האמונה, הדעה והביטוי (למשל, חופש הביטוי וחופש העיתונות וכיו"ב);

– חופש ההתאספות (ללא פגיעה בשלום הציבור) ולהפגנה;

– חופש ההתאגדות;

– זכויות העמים האבוריג'ינים;

– זכויות השפה הרשמיות וזכויות החינוך בנוגע לשפות של המיעוטים;

–  רב תרבותיות;

– שוויון;

– חופש התנועה (הזכות, למשל, לחיות ולעבוד בכל מקום בקנדה, להיכנס ולצאת בחופשיות מהמדינה, הזכות להגיש בקשה לקבלת דרכון וכיו"ב.

במאמר מוסגר, יצוין, כי הדרכון הקנדי נחשב באופן חד משמעי לאחד הדרכונים הטובים בעולם איתו ניתן לטייל על פני כל כדור הארץ. המדד לדרכונים של הנלי (Henley Passport Index), עורך מדי שנה דירוג עולמי של הדרכונים החזקים ביותר בעולם. הדירוג מבוסס על מספר המדינות האחרות שבעלי הדרכון הקנדי ​​יכולים לנסוע אליהן באופן חופשי ללא הצורך בקבלת ויזה כלשהיא. לאחרונה קנדה מדורגת במקום מספר 9 בעולם. לבעלי הדרכון הקנדי ​​יש גישה למעל ל- 183 מדינות ללא הצורך בקבלת ויזה. יש לציין, כי מי שכבר עומד בכל הקריטריונים של האזרחות הקנדית, אך אין לו עדיין דרכון, ​​יכול להגיש בקשה לקבלת הדרכון באמצעות הליך משפטי מתאים.

נכון להיום, בדרכונים הקנדיים יש 36 עמודים, אותם קציני ההגירה יכולים להחתים.

בכל דרכון קנדי מופיעה ההודעה הבאה מטעם שר החוץ הקנדי, בה מבוקש להעניק למחזיקי הדרכון מעבר חופשי למדינות אליהן הם מנסים להיכנס:

"שר החוץ של קנדה מבקש, בשם הוד מלכותה, את כל אלה שעשויים להיות אחראיים לאישור כניסה של המחזיק בדרכון למדינה כלשהיא, לאפשר להם להיכנס באופן חופשי, ללא דיחוי או הפרעה, ולהעניק למחזיק בדרכון סיוע והגנה ככל שיהיה צורך בכך".

כפי שכבר אמרנו לעיל, החדשות הטובות הן שאם מישהו הינו כבר אזרח, אז הוא זכאי להגיש בקשה לקבלת דרכון קנדי ​​באופן אוטומטי.

בדרכון ניתן להיעזר לצורך זיהוי, הוכחת אזרחות או למטרות נסיעה.

אם מישהו חושב שהוא אזרח קנדי, אך אין לך ראיות לכך, עליו להשיג תחילה הוכחות לאזרחות הקנדית, וזאת עוד לפני הגשת הבקשה לקבלת הדרכון.

באם יש למישהו כבר מעמד של תושבות קבע, אזי, עליו תחילה לקבל את האזרחות הקנדית, וזאת עוד לפני הגשת הבקשה לקבלת הדרכון.

זכאות לקבלת דרכון קנדי

לכל אזרחי קנדה מעל גיל 16 קיימת הזכות לקבל דרכון קנדי (מיועד למבוגרים). אזרחים קנדיים מתחת לגיל 16, יכולים לקבל דרכון באמצעות בקשה מיוחדת עבור ילדים, המוגשת על ידי ההורה או האפוטרופוס החוקי של הילד.

הטופס בהליך הכללי של קבלת הדרכון, הינו מסמך בן 7 עמודים, הזמין באופן מקוון באתר של רשות ההגירה. מי שהדרכון הקנדי הנוכחי שלו יפוג תוקף בקרוב, יכול להגיש בקשת חידוש רגילה בהליך הרבה יותר פשוט.

חשוב לציין, כי קיימות שתי קבוצות כלליות של אנשים, אשר עשויים לנסות להשיג דרכון קנדי, אך כרגע אינם כשירים להגיש בקשה כזו. בקבוצה הראשונה נמצאים אלו שיודעים שהם כבר אזרחים, אך פשוט אין להם את התיעוד הדרוש להוכחה. כך, למשל, אין להם תעודת לידה קנדית או תעודת אזרחות קנדית וכיו"ב.

במאמר מוסגר, חשוב להדגיש שממשלת קנדה אכן מספקת כלי עזר שיכולים לסייע לאלה שמאמינים שהם כבר אזרחים קנדיים. כלי העזר האלו מיועדים לעיון בלבד. לקבלת הערכה רשמית ויסודית יותר, אנא פנו למשרד עורכי דין כהן ברוש.

אנשים בקבוצה ראשונה זו, עשויים להיות ילדים של אזרחים קנדיים שנולדו מחוץ לקנדה. כמו כן, גם ילדים או נכדים של אנשים שנמצאים בשירות הכתר שנולדו מחוץ לקנדה, שייכים גם כן לקטגוריה הזו. כאן יש לציין, כי למרות שגם ילדים מאומצים ייכנסו לקטגוריה זו, אבל קיים תהליך נפרד עבור ילד מאומץ מתחת לגיל 18.

לקבוצה השנייה שייכים אלו שהם תושבי קבע והם מבקשים לקבל אזרחות קנדית.

הערה חשובה: תושבים קבועים חייבים קודם להגיש בקשה לאזרחות לפני שהם יכולים להגיש בקשה לקבלת דרכון. הדרישה הזו להוכחת האזרחות, הופכת את הגשת הבקשה לקבלת הדרכון הקנדי ​​לתהליך דו-שלבי עבור אנשים רבים.

כך למשל, בשנת 2016 התגוררו בקנדה כ- 6.5 מיליון מהגרים שהיו זכאים לקבל אזרחות קנדית. מתוכם רק כ- 86% המשיכו בהליך לצורך קבלת האזרחות הקנדית בפועל. כדי להיות זכאי, תושב קבע חייב להיות נוכח פיזית בקנדה במשך 1,095 יום לפחות בחמש השנים שקדמו להגשת הבקשה. לצורך עמידה על נטל הראיה (כדי להוכיח את התנאי האמור), ניתן להיעזר ברשומות של נסיעות, בדוחות בנק, ביומני עבודה וכיו"ב.

תושבים קבועים בגילאי 18-54 חייבים להוכיח ידע נאות בשפה הצרפתית או בשפה האנגלית. קבוצת גיל זו תידרש לעבור גם את מבחן האזרחות. המבחן הזה הוא נועד לצורך הפגנת ידע על קנדה ועל הזכויות וההתחייבויות הנלוות לאזרחות הקנדית.

חשוב לומר שמי שניתן כנגדו בעבר צו הרחקה או היו לו בעיות ביטחוניות אחרות, לא יוכל לקבל אזרחות קנדית, גם אם הם עומדים בשאר הקריטריונים וזכאים לכאורה לקבלת האזרחות.

חלק מהמועמדים עשויים להידרש לשלם מיסים לפחות עבור שלוש מתוך חמש השנים שקדמו להגשת הבקשה. על מנת לבדוק אם הדרישה הזו חלה על המקרה שלכם, כדאי לפנות למשרד עורכי הדין כהן ברוש.

תהליך של הגשת הבקשה לקבלת האזרחות הקנדית

קנדה scaled

יצוין באופן כללי, כי לפני הגשת הבקשה לקבלת האזרחות הקנדית או הבקשה להוכחת האזרחות, חובה לוודא אם קיימת בכלל זכאות. הבירור יכול להיעשות באמצעות המידע שנמצא באינטרנט (למשל באתר של רשות ההגירה Canada.ca)), או על ידי קבלת ייעוץ מקצועי (לשם כך, אנא פנו למשרד עורכי הדין כהן ברוש).

לאחר מכן, יש לאסוף את כל המסמכים התומכים ולדאוג לצילום של כל הדפים הרלוונטיים. לדוגמא, יש לכלול את כל הדרכונים הקודמים שהיו בידי המועמדים לפחות בחמש השנים האחרונות, אפילו דרכונים שפג תוקפם. העמוד הביוגראפי של הדרכונים יצולם ויצורף לתיק.

לאחר מכן תוגש הבקשה יחד עם המסמכים התומכים הנדרשים ועם כל האגרות הממשלתיות. העמוד הביוגארפי הוא דף הדרכון המכיל את התמונה, המידע הביוגראפי ואת מספר הדרכון.

תזכורת: בקשות לא שלמות, ללא מסמכים תומכים רלוונטיים, ללא חתימות או ללא תשלום האגרות הממשלתיות, יישלחו בחזרה.

בשלב הבא (עבור הבקשות שהגיעו לשלב הזה) תישלח ההזמנה לגשת למבחן האזרחות. בהחלט ייתכן שהמבקש יתבקש גם להופיע לראיון אצל קצין האזרחות או אפילו בפני שופט.

יש להבהיר כי מי שהוא כבר אזרח וכרגע רק מבקש להוכיח את המעמד שלו, לא יצטרך לעבור מבחן או להופיע לראיון.

סיכום של ההליך הכללי

 

  1. יש לוודא שקיימת זכאות באמצעות מחקר או על ידי קבלת ייעוץ מקצועי;
  2. יש להגיש את כל המסמכים הנדרשים להליך המתאים;
  3. יש לדאוג לעותקים של המסמכים התומכים הנדרשים (למשל, דרכונים קיימים וקודמים). לעניין הוכחת האזרחות של המועמד, ההליך מסתיים כאן.
  4. יש לעבור את המבחן לאזרחות;
  5. יש להופיע לראיון עם קצין האזרחות (לפי הצורך);
  6. יש להופיע לשימוע לקראת השבועה לקבלת האזרחות הקנדית.

מבחן האזרחות

ההזמנה למבחן האזרחות, תהיה ככל הנראה השלב הבא לאחר הגשת הבקשה. עבור חלק מהמועמדים ייתכן ויהיה צורך להגיע לראיון במועד מוקדם יותר (עוד לפני ההזמנה למבחן). עורך דין מומחה בתחום ההגירה לקנדה או יועץ הגירה לקנדה מוסמך (RCIC) ​יוכל לעזור לכם לקבוע אם יש צפי לראיון ובמקרה כזה גם לסייע לכם להתכונן לקראתו. למידע נוסף תוכלו לעיין בטבלה שלהלן מהאתר הרשמי של ממשלת קנדה.

הערה: לעיתים קרובות הראיונות יתקיימו במשרדי האזרחות המקומיים. ייתכן והמראיין יבדוק את כל המסמכים התומכים שהוגשו יחד עם הבקשה ו/או הדרכונים הקודמים שהיו בידי המבקש.

מי צריך לעבור את המבחן ולהופיע לראיון ?

הגיל והמצב של המועמד ?האם יש צורך לעבור את המבחן ?האם יש צורך להופיע לראיון ?
מבוגרים בגילאי 18 עד 54כןכן
מבוגרים בני 55 ומעלהלאכן
קטינים מתחת לגיל 18 עם הורה קנדי או הורה שמגיש את המועמדות בו זמניתלאלא (קיימים מספר חריגים)
קטינים מגיל 14 עד 17 ללא הורה קנדי וללא הורה שמגיש את המועמדות בו זמניתלאכן
קטינים מתחת לגיל 14 ללא הורה קנדי וללא הורה שמגיש את המועמדות בו זמניתלאלא (קיימים מספר חריגים)

הקטינים יתבקשו להופיע לראיון רק במקרים בהם קיימות שאלות ספציפיות לשאול. גם הקטין וגם מי שמגיש את הבקשה יחד איתו, חייבים להיות נוכחים.

מה בודקים במבחן ?

– ידיעת השפה האנגלית ו/או השפה הצרפתית;

– ידיעת ההיסטוריה הקנדית;

– ידיעת הגיאוגרפיה הקנדית;

– ידע על ממשלת קנדה;

– ידע על הזכויות ועל ההתחייבויות הכרוכות בקבלת האזרחות הקנדית.

במבחן לאזרחות יש רק 20 שאלות. על מנת לעבור את המבחן יש צורך לענות נכון על מינימום 15 שאלות. כל מועמד יכול לנסות שלוש פעמים לעבור את המבחן.

תוצאות המבחן או הראיון נשלחות בדואר אל המועמדים.

כמו כן, ניתן לבדוק את התוצאות גם באופן מקוון. אם המועמד עובר את המבחן או את הראיון, אזי הוא יוזמן לטקס. בטקס המועמד יידרש להישבע בשבועת האזרחות. הטקס ייערך בפני שופט האזרחות. לאחר שהמבקש יושבע, הוא יהיה זכאי לקבל את תעודת האזרחות הקנדית שלו. להלן טקסט השבועה (אין לדאוג – המועמדים אינם נדרשים לשנן את הטקסט):

נוסח שבועת האזרחות הקנדית הנוכחית:

"אני נשבע (או מאשר) שאהיה נאמן ושאשא בנאמנות אמיתית להוד מלכותה המלכה אליזבת השנייה, מלכת קנדה, ליורשיה ולמחליפיה, ושאשמור בנאמנות על חוקי קנדה, ואמלא את חובותיי בתור אזרח קנדי".

הקטינים מתחת לגיל 14 יכולים לבחור אם להשתתף בטקס ואם לאו, אך בכל מקרה הם אינם נדרשים להישבע בשבועה. לכן, התעודה תימסר להורה או לאפוטרופוס החוקי של הקטין באם הקטין בחר לא להגיע לטקס.

הערה: קנדה כבר הפסיקה להנפיק כרטיסי אזרחות ועברה להנפקת תעודות. כרטיסי האזרחות שהונפקו בעבר עדיין יהיו בתוקף כמובן.

המסמכים והטפסים הנדרשים: הבקשה לקבלת האזרחות

כאמור לעיל, כל הבקשות לקבלת האזרחות שחסרים בהן מסמכים, יוחזרו. כמו כן, יוחזרו גם הבקשות המיושנות והמתוארכות. התאריך שבו המועמד חותם על בקשתו, נחשב למועד ההגשה.

אם הבקשה מתקבלת במרכז הטיפול בתיקים (CPC) 90 יום ומעלה לאחר התאריך החתום על הבקשה, אזי הבקשה נחשבת למיושנת. בקשות עם תאריכים עתידיים, נחשבות כלא חתומות על ידי מרכז הטיפול בתיקים.

תזכורת: מכיוון שהליך הבקשה לקבלת האזרחות יכול להיות די ארוך, מאוד חשוב לוודא שהגשת הבקשה הושלמה ללא שגיאות ושהתיק כולל את כל התיעוד התומך הדרוש.

כל בעלי המעמד של תושבות קבע המועמדים לקבלת האזרחות, חייבים להיות תושבים קבועים במשך של חמש שנים לפחות לפני מועד הגשת הבקשה לקבלת האזרחות. כמו כן, הם צריכים לעמוד בדרישה של הנוכחות הפיזית במשך של 1,095 ימים בשטח קנדה במשך חמש השנים האלה.

באתר ממשלת קנדה קיים מחשבון לצורך חישוב הנוכחות הפיזית בקנדה אשר יכול לסייע בקביעת זכאותו של המועמד. הכלי הזה נועד לעזור למועמדים לאמוד אם הם עומדים בדרישה זו ואם לאו. בתיק של המבקש יש לכלול את התדפיס המקורי של תוצאות המחשבון האמור, או לחילופין את טופס הנוכחות הפיזית המלא.

הערה: ניתן להגיש את הבקשה בדואר או באינטרנט.

המסמכים התומכים הנדרשים:

– טופס CIT 0407 – כיצד מחשבים את הנוכחות הפיזית ?;

– שתי תעודות מזהות, צילומים;

– שתי תמונות פספורט זהות;

– צילום של הדף הביוגראפי של כל הדרכונים בחמש השנים האחרונות;

– כל תעודות הנסיעות מחמש השנים האחרונות, צילום;

– הוכחות לידע בשפה האנגלית או בשפה הצרפתית (עבור בני 18-54);

– תעודות יושר מהמשטרה (אם רלוונטי);

– היסטורית תשלומי המס של חמש השנים האחרונות (אם רלוונטי);

– אישור על ביצוע תשלום דמי הרישום.

שתי התעודות המזהות חייבות להיות בתוקף במועד ההגשה. יחד עם זאת, על המועמדים לכלול את כל הדרכונים ואת כל מסמכי הנסיעה הקודמים כולל אלו שתוקפם כבר פג. יש לקחת בחשבון שהכרטיס של תושב הקבע אינו מהווה תעודה מזהה תקפה לעניין זה.

תעודות מזהות תקפות:

– דרכונים ישנים;

– רישיון נהיגה;

– כרטיס בריאות;

– כרטיס אזרח ותיק;

– כרטיס הוכחת גיל.

בקיאות בשפה

כמו שאמרנו במאמרינו זה לעיל, אחת הדרישות לצורך קבלת האזרחות הקנדית מהווה ידיעת השפה הצרפתית ו/או השפה האנגלית. בסופו של הדבר, המועמדים יצטרכו לעבור מבחן כדי להוכיח את הבקיאות שלהם באחת או בשתי השפות האלו, אך על המועמדים שנמצאים בקטגורית הגיל בין 18 ל-54, לספק הוכחה נוספת.

לכל מי שהוא תושב קבע בקנדה יש את האפשרות להשתתף בשיעורי השפה האנגלית או השפה הצרפתית במימון ממשלתי. מי שהשלים את אחת מתוכניות השפה החינמיות האלו, נחשב למי שעומד בדרישות השפה והינו זכאי להגשת הבקשה לקבלת האזרחות.

הדרישה של התמונות

יש צורך לצרף שתי תמונות זהות לכל בקשה. אם התמונות אינן זהות, או אינן עומדות בכל דרישות החוק, הטיפול בבקשה יתעכב עד מאוד. לעניין הפרטים אודות התמונות ניתן לעיין באתר הממשלתי, או לחילופין לראות את התמונה למטה:

מפרט התמונה:

.gif

שאלות כלליות

רשויות ההגירה עשויות לבקש במקרים מסוימים את כל המידע אודות תשלום המסים עבור התקופה של חמש השנים שקדמו להגשת הבקשה.

תושבים קבועים שמבקשים לרכוש את האזרחות הקנדית, יתבקשו לענות על השאלה אם הם כבר הגישו בקשה לקבלת אזרחות בעבר. אם הוגשו בעבר בקשות שלא אושרו, אזי המבקש יצטרך להסביר מדוע זה קרה.

כמו כן, המועמד יישאל לגבי העיסוק שלו בשנים שקדמו לבקשה.

במקרה בו המבקש קיבל בעבר מספר ביטוח לאומי (SIN), יהיה עליו לציין את המספר בבקשתו.

תעודת יושר (רישום משטרתי)

מי חייב להגיש רישום משטרתי ?

– מועמדים ששהו מחוץ לגבולות קנדה בארבע השנים שקדמו להגשת הבקשה;

– מועמדים ששהו 183 ויותר ימים ברציפות מחוץ לגבולות קנדה;

– המועמדים שהתגוררו במדינה אחרת החל מגיל 18, אלא אם כן זו ארץ המוצא שלהם.

אם אחד מהאמור נכון לגבי מועמד מסוים, אזי עליו יהיה לצרף לבקשה את הרישום המשטרתי מכל המדינות הרלוונטיות.

תעודת היושר התקפה חייבת להיות מתוארכת מהפעם האחרונה בה שהה המבקש באותה המדינה ועד לא יותר משישה חודשים לפני הגשת הבקשה.

יש לשלוח את הבקשה על כל נספחיה והמסמכים התומכים, למרכז הטיפול בבקשות (CPC-S). ברי, כי ככל וכתוצאה מבדיקה משטרתית יתברר כי קיימים צווי הרחקה או קיימות בעיות פליליות או ביטחוניות אחרות, הרי שהדבר עלול לגרום לדחיית הבקשה.

תוכנית אבטחת האיכות

יש לקחת בחשבון כי רשויות ההגירה הקנדיות יכולות לבחור במועמדים מסוימים לצורך ביצוע בדיקת רקע מעמיקה יותר, וזאת תחת כנפי התכנית של הבטחת איכות הבקשות.

התוכנית הזו מאפשרת לקציני ההגירה (פקידי ה-IRCC), לבחור – באופן רנדומאלי בקשות לצורך בדיקה מעמיקה יותר. אחת הסיבות לביצוע בדיקות מסוג זה, מהווה הרצון לוודא שהבקשה וכל המסמכים התומכים הם עדכניים ועומדים במלוא דרישות הזכאות לקבלת האזרחות הקנדית. המועמדים שנבחרו עשויים להתבקש גם להופיע לראיין עם פקיד ההגירה.

הוכחת אזרחות קנדית: מסמכים תומכים

המבקשים להוכיח את מעמד האזרחות שלהם יכולים להגיש כל מסמך תומך שברשותם. לעניין זה, יש לציין כי הקטינים רשאים להשתמש בהוכחת האזרחות שיש להורים שלהם.

מסמכים תומכים תקפים:

– תעודות אזרחות;

– כרטיסי אזרחות (אם כי הם כבר לא מונפקים יותר);

– תעודות לידה מונפקות על ידי מחוזות או שטחים קנדיים.

המועמדים שהבקשות שלהם עוברות בהצלחה את כל שלבי תהליך הגשת הבקשה לקבלת האזרחות הקנדית ושכתוצאה מכך מקבלים תעודת אזרחות קנדית, יכולים כעת להגיש גם כן בקשה לקבלת דרכון קנדי.

המבקשים להוכיח את מעמד האזרחות שלהם יכולים להגיש כל מסמך תומך שברשותם. לעניין זה, יש לציין כי הקטינים רשאים להשתמש בהוכחת האזרחות שיש להורים שלהם.

מסמכים תומכים תקפים:

– תעודות אזרחות;

– כרטיסי אזרחות (אם כי הם כבר לא מונפקים יותר);

– תעודות לידה מונפקות על ידי מחוזות או שטחים קנדיים.

המועמדים שהבקשות שלהם עוברות בהצלחה את כל שלבי תהליך הגשת הבקשה לקבלת האזרחות הקנדית ושכתוצאה מכך מקבלים תעודת אזרחות קנדית, יכולים כעת להגיש גם כן בקשה לקבלת דרכון קנדי.

בקשה לקבלת דרכון קנדי

דרכונים אבודים או נגנבים

עבור אזרחים קנדיים שנולדו בקנדה או כאלה שהיה להם דרכון קנדי בעבר אך הוא אבד או נגנב או שפג תוקפו, התהליך לקבלת הדרכון יהיה הרבה יותר פשוט. הם אינם נדרשים להגיש קודם בקשה לקבלת האזרחות. מה שהם צריכים לעשות זה פשוט להגיש בקשה לקבלת דרכון חדש בהליך המזורז.

דרכונים שתוקפם פג

עבור מי שמגיש בקשה לחידוש דרכון שפג תוקפו (או שתוקפו כמעט פג) ימצא שמדובר בהליך פשוט עוד יותר. למקרים אלו נועד טופס בקשה לחידוש דרכון פשוט וקצר יותר. המבקשים לחדש דרכון, יכולים להשתמש בדרכון הקנדי שפג תוקפו בתור מסמך מזהה. זוהי קבוצת המבקשים היחידה שרשאית לעשות זאת.

הערה: מי שכבר עמד בדרישות והוכיח שהוא כבר אזרח באמצעות הליך הוכחת האזרחות, זכאי להגיש בקשה לקבלת הדרכון הקנדי באופן ישיר. תושבים קבועים חייבים לקבל את האזרחות הקנדית קודם באמצעות הבקשה לקבלת האזרחות, כדי להיות זכאים לבקש ולקבל את הדרכון.

דרכונים חדשים

כל המבוגרים המבקשים לקבל דרכון חדש בקנדה, חייבים להגיש את חבילת הגשת הבקשה הכוללת את הדברים הבאים:

– טופס הבקשה המלא;

– הוכחת האזרחות הקנדית;

– תעודות מזהות (ניתן להשתמש בתעודת האזרחות);

– שתי תמונות פספורט זהות;

– כל מסמך נסיעות קנדי ​​תקף;

– אישור על ביצוע תשלום דמי הרישום.

הטבלאות האלה שנלקחו מאתר ממשלת קנדה, מפרטות את האגרות הכרוכות בהגשת הבקשה לקבלת הדרכון. יש לציין, כי הבקשות לקבלת דרכון במקרים בהם הדרכון אבד או נגנב או במקרים בהם הבקשות מוגבלות בזמן, כרוכות בתשלומים נוספים שיתווספו לעלויות קבלת הדרכון, אנא ראו טבלה להלן:

אגרות דרכון:

אגרות הדרכון
סוג הדרכוןדולר קנדה
דרכון לחמש שנים עבור מבוגרים (גיל 16 ומעלה)120
דרכון לעשר שנים עבור מבוגרים (גיל 16 ומעלה)160
דרכון עבור ילדים (גיל 0 עד 15 שנים)57

אגרות נוספות:

אגרות נוספות
השירותדולר קנדה
איסוף דחוף (סוף יום העסקים הקרוב)110
איסוף מהיר (תוך 2-9 ימי עסקים)50
איסוף רגיל (תוך עשרה ימי עסקים או אחריהם)20
החלפת דרכון שאבד או נגנב45

חשוב להדגיש שיחד עם הגשת הבקשה, כל המועמדים החדשים חייבים למצוא ערב אחד ועוד שני אנשים שיעזרו לרשויות ההגירה הקנדיות לאמת את הזהות של המועמדים. הדבר לא נדרש לצורך חידוש הדרכון או במקרה של בקשות בהן מדובר בדרכון שאבד או נגנב.

הערב

– הערב נדרש לחתום על הבקשה, על אחת מתמונות הדרכון ועל כל העותקים של המסמכים התומכים בבקשה העיקרית;

– הערב יכול להיות בן המשפחה של המועמד, כל עוד הוא עומד בדרישות הערב;

– הערב חייב להיות מעל לגיל 18;

– הערב חייב להחזיק בדרכון קנדי ​​תקף לחמש שנים או לעשר שנים והוא היה צריך מעל גיל 16 כאשר הוא הגיש בקשה לקבלת הדרכון שלו;

– הערב חייב להכיר את המועמד לפחות שנתיים (אם המועמד הוא קטין, הערב חייב להכיר את אחת ההורים או האפוטרופוס של הקטין לפחות שנתיים ובנוסף להכיר גם את הילד עצמו.

הערה חשובה: יש לקחת בחשבון את העובדה שרשויות ההגירה יכולות ליצור קשר עם הערב ו/או עם האנשים שהסכימו לסייע לאמת את הזהות של המועמד, ולשאול אותם שאלות במהלך הטיפול בבקשה לקבלת הדרכון.

הערה נוספת: יש לציין כי עבור המועמדים לקבלת הדרכון הקנדי המגישים את הבקשה שלהם מחוץ לגבולות קנדה ושאינם יכולים לעמוד בדרישות המפורטות לעיל, קיימים קריטריונים חלופיים שהם יצטרכו לעמוד בהם.

שני האנשים שמסכימים לסייע לאמת את הזהות של המועמד

– הם גם חייבים להכיר את המועמד לפחות שנתיים;

– חייבים להתגורר באותה המדינה בה מתגורר המבקש;

– חייבים להיות בני 18 ומעלה;

– הם לא יכול להיות גם ערבים או בני משפחה של המועמד;

– בני הזוג, הארוסים, הידועים בציבור, כל אלה פסולים מלשמש בתפקיד זה;

– כמו כן, הם חייבים למסור מידע אישי די מפורט.

התפקיד העיקרי שלהם ושל הערב, הוא כאמור לעיל – לסייע באימות של הזהות של המועמד במסגרת ההליך לקבלת הדרכון הקנדי. הם חייבים ליתן את הסכמתם לצורך רישום השמות שלהם ושל הפרטים ליצירת הקשר איתם בבקשתו של המועמד לקבלת הדרכון.

להנחיות נוספות ולפרטים בנוגע לדרישות הערב והאנשים העוזרים באימות הזהות של המועמד, ניתן לעיין בדף הרלוואנטי באתר ממשלת קנדה.

לוח זמנים

canada eligibility

שוב, חשוב לזכור כי האזרחים הקנדיים שכבר עמדו בדרישת הוכחת האזרחות שלהם, יכולים להגיש באופן ישיר את הבקשה שלהם לקבלת הדרכון הקנדי. כמובן, שניתן לעשות זאת באמצעות הדואר או במשרד להנפקת הדרכונים, באמצעות השירות קנדה.

מה זה שירות קנדה למעשה ? שירות קנדה היא תכנית שמהווה חלק מהתכנית של התעסוקה והפיתוח החברתי בקנדה. לתוכנית זו יש למעלה מ- 500 כתובות פיזיות ברחבי קנדה. הדבר נועד למטרת הענקת גישה חופשית עבור המועמדים שנמצאים בשטח קנדה, לשירותים הממשלתיים.

לא משנה לאיזו כתובת פיזית מוגשת הבקשה, כל הבקשות נשלחות בסופו של הדבר אל המרכז לטיפול בתיקים בסידני, נובה סקוטיה (CPC-S). במקרים של בקשות יוצאות דופן או בקשות עם בעיות כלשהן, למרכז הטיפול בתיקים יש שיקול דעת באם להעביר את אותן הבקשות למרכזי טיפול אחרים לצורך קבלת החלטות בעניינן ואם לאו. כמובן, שבמקרה של מעבר למרכז טיפול בתיקים אחר, אזי ייתכן שהטיפול בבקשה יתעכב (ולפעמים עד מאוד).

ברי, כי גם כל הבקשות שאינן שלמות או שאינן חתומות או מתוארכות יוחזרו. הפונים מחו"ל עשויים להיתקל בעוד עיכובים נוספים. הדבר קורה בדרך כלל כשמתערבים בהליך משרדי הויזה הזרים.

כמו כן, לפעמים עלולים להיות עיכובים במסירת המידע. במקרים כגון אלה, יועץ הגירה לקנדה מוסמך (RCIC) יכול לעזור למועמד להבטיח שהוא יגיש את הבקשה על הצד הטוב ביותר. כמובן, שהיועץ גם ידריך את המועמד לאורך כל ההליך עצמו.

הערה חשובה מאוד! זמן הטיפול יתארך במקרים של בקשות לא שלמות או כאלה שטעונות בדיקות נוספות או שזקוקות להשלמת מסמכים כגון תעודות יושר וכיו"ב, או שמצריכות הגשת בקשה לקבלת אזרחות קודם.

יש להוסיף ששירותים דחופים ואקספרס זמינים באופן אישי במקרים בהם המועמד זכאי להם. שירותים דחופים ניתנים רק אם למועמד הזכאי יש הוכחת נסיעה.

זמני טיפול בבקשה כללית לקבלת הדרכון:

לוח הזמנים
בקשה לקבלת דרכון על ידי אזרח קנדי באחד ממשרדי הדרכונים10 ימי עסקים
בקשה לקבלת דרכון על ידי אזרח קנדי באמצעות הדואר20 ימי עסקים
בקשה לקבלת דרכון על ידי אזרח קנדי במקרה והוא מתגורר בארה"ב20 ימי עסקים (לא כולל זמן הדיוור)
בקשה לקבלת דרכון על ידי אזרח קנדי שמוגשת מחוץ לגבולות קנדה וארה"ב20 ימי עסקים (לא כולל זמן הדיוור)
בקשות לא שלמות או בקשות שדורשות מסירת מידע ו/או מסמכים נוספים12 חודשים
בקשות שדורשות הגשת בקשה להוכחת אזרחות קודם5 חודשים
איסוף דחוףסוף יום העסקים הקרוב
איסוף מהיר2-9 ימי עסקים

הנתונים המובאים בתוך הטבלה לעיל הם משוערים והם נלקחו מהאתר של ממשלת קנדה.

לסיכום

לבסוף, בואו נסכם את כל מה שנאמר לעיל:

הדרכון הקנדי יכול להיות תעודה מזהה בעלת ערך רב. הדרכון הקנדי יכול להיות שימושי למטרות נסיעה ולנוכח כל הזכויות שמגיעות יחד עם הבעלות עליו.

יחד עם זאת, למרבה הצער, תהליך רכישת הדרכון הקנדי יכול להיות לפעמים ארוך ומסובך.

כך, אם המבקש לקבל דרכון קנדי הוא עדיין אינו אזרח קנדי, אזי הוא יצטרך תחילה לשמור על המעמד של תושבות הקבע שלו למשך חמש שנים לפחות. רק לאחר 5 שנים במעמד של תושבות קבע, המבקש יהיה זכאי להגיש בקשה לקבלת האזרחות הקנדית. התושבים הקבועים יצטרכו לקבל אזרחות קנדית במסגרת ההליך המתאים לקבלת האזרחות לפני שהם יהיו זכאים להגיש בקשה לקבלת הדרכון.

מי שמאמין שהוא כבר אזרח קנדי, חייב לספק הוכחה נאותה לאזרחות.

רכישת אזרחות קנדית (בכל אחד משני המסלולים המתוארים במאמרינו זה) יכולה להיות די מסובכת, ולכן מומלץ מאוד שהמועמד לקבלת האזרחות יתייעץ עם משרדינו – משרד עורכי הדין כהן ברוש.

דילוג לתוכן