כסף קל? עבודה לא חוקית בארצות הברית

ישנם אנשים שרוצים לעבוד בארה"ב ובטעות מניחים שהדבר אפשרי אם רק רוצים. למרבה הצער, יש מספר עצום של יזמים חסרי מצפון שפותחים עסקים קטנים בארה"ב ומושכים במרמה עובדים זרים.

מקרה שהיה לפני כמה שנים: יזם ישראלי אשר פתח מספר רב של קיוסקים בארה"ב נתפס ונידון לשש וחצי שנות מאסר. הוא הואשם גם בהעסקת עובדים זרים (ישראלים) שלא כדין.

במאמר זה נסביר בקצרה על המושג "כסף קל" ועל הסיכון הכרוך בעבודה בלתי חוקית בארצות הברית.

עבודה לא חוקית בארצות-הברית

הרבה ישראלים צעירים שלאחר שירותם הצבאי, מתפתים אל מדינות שונות בעולם, ובכללן ארצות-הברית, כדי לעשות "כסף קל" בעגלות ובקיוסקים במכירת מגוון מוצרים, כגון מוצרי קוסמטיקה ישראלים ומוצרי ים המלח, בקניונים ומרכזי קניות. ישראלים צעירים, שרבים מהם רק השתחררו משלוש שנות חובתם בצה"ל, הולכים שולל אחרי מעסיקם העתידי שמבטיח להם עבודה טובה, דיור, ואת מיטב הנאות "החיים הטובים" של החוויה האמריקאית. למרבה הצער, הם חושבים שהכל נעשה בצורה חוקית ותקינה, אך למעשה זו עבודה לא חוקית.
אמנם, הבעיה היא שהרבה פעמים הישראלים התמימים האלה נכנסים לארה"ב עם ויזת תייר B-1/B-2 בלבד. בשום מצב, תחת שום נסיבות, לא יוכל אדם לעבוד בארה"ב עם ויזת תייר. אם אזרח זר נתפס עובד בארה"ב ללא אשרת עבודה ספציפית, הוא יורחק ותיאסר עליו הכניסה לארה"ב למספר שנים. ובמקרים מסוימים, במיוחד כאשר קיים מצב שבו מופרים חוקי ההגירה של ארה"ב, אזרח זר יישפט על כך באופן פלילי.

סוגי ויזות עבודה בארה"ב

איך יכול אדם לדעת אם הוא מועמד לגיטימי לקבלת ויזת עבודה? יש מספר סוגי ויזות עבודה לארה"ב, מעט מאוד מהן יתאימו לישראלי צעיר חסר עבודה והכשרה. הוויזות המקובלות ביותר לעבודה בטווח הקצר בארה"ב, שהשכלה גבוהה לא דרושה להן בהכרח, הן ויזות H-2. ויזות אלו ניתנות לאינדיבידואלים שבאים לעבודה עונתית בעבודות שבהן קיים מחסור בעובדים בארה"ב.
ויזות העבודה לארה"ב הנפוצות יותר – H1BLEOR – הן ויזות שדורשות כישורים מיוחדים או עבודה קיימת בחברה אשר שולחת את העובד לארה"ב. לחילופין, מעסיקים בארה"ב יכולים להגיש בקשה לקבלת גרין קארד (תושב קבע) לזר בתהליך דרך רשות ההגירה והאוכלוסין. אך תהליכים אלה עולים הרבה כסף ולוקחים המון זמן. ורק לעיתים רחוקות המקרים כנ"ל, של מוכרים בקיוסקים ועגלות, מגיעים לכדי בקשות גרין קארד לעובדים.

רשויות ההגירה של ארה"ב חושדות לעיתים קרובות יותר בצעירים ישראלים

למרבה הצער, סוגי מקרים כאלה הקשו את גישתה של מערכת רשות ההגירה של ארה"ב על נתינת ויזות לצעירים ישראלים. אחוז גבוהה מהם, מקבל סירוב ויזה לארה"ב בדיוק מסיבות אלו. בנוסף, אחוזי הסירוב הגבוהים הקשו גם את התנאים לקבלת ישראלים אל תכנית ה"ויזה וויבר" (ויתור ויזה), שבה אורח בארה"ב אינו נדרש בוויזה.
אם ישראלי עם ויזת תייר נחשד שהוא בא לעבודה לא חוקית בארה"ב, הוויזה שלו ככל הנראה תבוטל. וכשהוויזה מבוטלת, קשה מאוד להשיג ויזה נוספת, גם הרבה שנים לאחר מכן. אם אדם הוצא או גורש מארה"ב, תיאסר עליו כניסה לארה"ב למספר שנים. הפתרון היחיד למצב הוא לבקש "וויבר”(ויתור, סוג של מחילה), שבדרך-כלל דורש עזרה משפטית שהופכת את כל התהליך למאוד יקר.
מוסר ההשכל של הסיפור  – אם ההצעה לעבוד בארה"ב נשמעת טובה מכדי להיות אמיתית, רב הסיכויים שמנסים לרמות אתכם וזו באמת עבודה לא חוקית.

דילוג לתוכן