חותמת אפוסטיל

מהי חותמת אפוסטיל ומהי מטרתה

חותמת אפוסטיל (Apostille) היא אישור רשמי המאמת מסמכים לשימוש בינלאומי. אישור זה נדרש במקרים בהם מגישים מסמכים שהונפקו במדינה אחת לרשויות במדינה אחרת. לדוגמה, אישור זה נחוץ עבור תעודת לידה שהונפקה בישראל ומוגשת בפני רשויות מוסמכות  בארה"ב. החותמת מאמתת כי פרטי המסמך הן נכונות והמסמך אכן הונפק על ידי הרשות המוסמכת. הדבר נעשה כדי לפשט את תהליך אימות המסמכים ברמה הבינלאומית.

אמנת האפוסטיל

אמנת האפוסטיל היא אמנה בינלאומית אשר אומצה בוועידת האג ב-5 באוקטובר 1961. מטרת האמנה היא לפשט את תהליך אימות המסמכים בין מדינות שונות. ללא האמנה, היה צורך לאמת כל מסמך בנפרד בכל מדינה ומדינה, מה שהקשה מאוד על העברת מסמכים בין מדינות.

האמנה קובעת כי מדינות שהצטרפו אליה חייבות לקבל את המסמכים שכבר עברו אימות במדינה חברת האמנה בתור מסמכים רשמיים ומאומתים. כמו כן, האמנה מגדירה מהם התנאים והכללים המדויקים לאימות תוקף המסמך על ידי רשות מוסמכת באותה המדינה. לאחר ומסמך עובר אימות כהלכה, הוא מקבל אישור שנקרא "אפוסטיל" המעיד על תוקפו המשפטי. אישור זה תקף לשימוש בכל המדינות שחתמו על האמנה. נכון להיום, מדובר בכ-115 מדינות כולל מדינת ישראל, ארצות הברית, מדינות האיחוד האירופי ועוד. 

באילו מקרים יש לקבל חותמת אפוסטיל

חותמת אפוסטיל נחוצה עבור מגוון רחב מאוד של מסמכים, הן במישור הציבורי והן במישור העסקי-מקצועי. כך למשל, זוג המבקש להשתמש בתעודת נישואין שקיבל בישראל לצורך הליכים משפטיים או קבלת הטבות במדינה אחרת, יזדקק לחותמת על מנת לאמת את תוקף המסמך. גם מי שמבקש לעבוד כרופא, עורך דין או אדריכל מחוץ לישראל, יצטרך לקבל חותמת על תעודת ההסמכה שלו כדי שתתקבל במדינה הרלוונטית. מעבר לכך, חברות אשר פועלות בזירה בינלאומית תזדקקנה לחותמות על מסמכים כגון רישיונות יבוא/יצוא, הסכמים מסחריים, מסמכי התאגדות וכ'. במישור המשפטי, חותמת כזו מאפשרת לאמת מסמכים כגון צוואות, ייפויי כוח ואף פסקי דין לשימוש מחוץ לישראל. חותמת זו נחוצה ואף הכרחית לצורך כל שימוש מעשי במסמכים אלו, אשר אחרת לא יתקבלו בתור תקפים.

מי מפיק את האישור וכיצד הוא מופק

כעיקרון ישנם שני גורמים אשר יכולים להנפיק אישור האפוסטיל. אם מדובר במסמך ציבורי (למשל: תעודת לידה ותעודת נישואין), אזי ניתן לקבל אפוסטיל עבורו במשרד החוץ. אמנם, אם המסמך הוא בעל אופי שונה מציבורי (למשל: צוואה או תרגום נוטריוני), יש קודם לקבל עבורו את האישור הנוטריוני ולאחר מכן יינתן אישור האפוסטיל על אישור נוטריוני זה על ידי פקיד בית המשפט.

קבלת חותמת אפוסטיל בישראל

כאמור לעיל, בישראל ישנם שני גורמים אשר מוסמכים להנפיק אישור האפוסטיל שהם משרד החוץ ובתי המשפט.

על אף הבדל זה בסמכויות, שני הגופים מקיימים הליך דומה למתן האישור הרשמי. תנאי הכרחי לקבלת אישור האפוסטיל הוא כי המסמך המקורי חייב להיות מאושר. במקרה של מסמך ציבורי מדובר באישור פקיד הרשות הציבורית שהנפיקה את המסמך. במקרה של מסמך שאינו ציבורי יש להשיג, כאמור, אישורו של נוטריון עבורו. לאחר מכן, על מבקש אישור האפוסטיל יש לשלם אגרה סמלית בסך של כמה עשרות שקלים. אחרי ביצוע תשלום האגרה, אם מדובר במסמך ציבורי, משרד החוץ יאמת אותו ויפיק את אישור האפוסטיל עבורו. במקרה של מסמך שאינו ציבורי, תהליך האימות והפקת האישור יתבצע על ידי פקיד בית המשפט אשר, בין היתר, חייב לבדע כי הנוטריון שנתן את אישורו עבור המסמך המקורי מופיע ברשימת הנוטריונים המוסמכים. 

אנו במשרד עורכי דין כהן ברוש מכירים בנחיצות גוברת בקרב לקוחותינו לצעת לזירה בינלאמות ומתחייבים לספק כל הסיוע הנדרש בהליך אימות מסמכיהם וקבלת אישור האפוסטיל עבורם. צרו עמנו קשר עוד היום ויחד נגיע לתוצאות מדהימות. 

דילוג לתוכן