בחרו עמוד

כהן ברוש משרד עו"ד 

ייפוי כוח נוטריוני משכנתא

ייפוי כוח נוטריוני משכנתא

ייפוי כוח נוטריוני משכנתא

משכנתא היא הלוואה גדולה לטווח ארוך, שמטרתה לממן רכישת נכס מקרקעין. במסגרת הלוואה זו, הנכס עצמו משועבד לבנק כהבטחה להחזר ההלוואה. במידה והלווים לא יעמדו בתשלומים, הבנק רשאי למכור את הנכס כדי לכסות את חובו. כדי להבטיח את זכויותיו, הבנק דורש מהלווים לחתום על ייפוי כוח נוטריוני. ייפוי כוח זה מסמיך את הבנק לפעול בשם הלווים בכל הקשור למשכנתא, לרבות:

  • רישום הערת אזהרה בטאבו
  • רישום משכנתא בטאבו
  • מימוש המשכנתא במקרה של אי עמידה בתשלומים

ייפוי כוח נוטריוני למשכנתא הוא ייפוי כוח בלתי חוזר, כלומר הוא אינו ניתן לביטולו. מסמך זה יאומת בפני נוטריון, שיבטיח כי החתימה עליו היא של הלווים עצמם.

למה דווקא ייפוי כוח נוטריוני?

זיופים הם פצע פתוח בגופה של המדינה. הרצון העז להצליח בדרך קלה מוביל רבים לזייף מסמכים, במיוחד כאשר מדובר בעסקאות נדל"ן יקרות. אם הבנקים לא יאכפו את הדרישה לאמת מסמכים אצל נוטריון, הם עלולים למצוא עצמם נושאים בהפסדים כבדים שיפגעו במשק כולו. אימותו של מסמך אצל נוטריון וקבלת חתימתו מבטיחים כי מדובר במסמך תקף ומקורי, המקובל על כל המוסדות הרלוונטיים כגון רשות מקרקעי ישראל, לשכת רישום המקרקעין, בנקים אחרים, רשויות המס ועוד. הדבר תורם ליציבות ויצירת הוודאות המשפטית החיוניות לתפקודה התקין של כלכלת שוק.

מהם החששות הנפוצים מייפוי הכוח למשכנתא?

החשש הנפוץ ביותר הוא שהבנק יפעיל את סמכותו לרעה ויפגע בזכויות הלווה. לדוגמה, הבנק עשוי למכור את הנכס ללא הסכמת הלווה, או לבצע פעולות אחרות שעלולות להוביל לכך שהלווה יישאר ללא מקום מגוריו. חשש נוסף הוא שהבנק ינסה להשתמש בייפוי הכוח כדי לגרום ללווה להסיר ממנו את המשכנתא. לדוגמה, הבנק עשוי לסרב לחדש את המשכנתא או לדרוש הלוואה נוספת בתנאים הלא נוחים. האם יש סיבה לחשש? התשובה היא בהכרח לא. קודם כל, חשוב לזכור שהבנק מנוע מלחרוג מרשימת הפעולות המותרות במסגרת ייפוי כוח. כל הפעולות המותרות והאסורות כבר הוגדרו מראש במסגרת ההתחייבות החוזית בין הבנק ללווה. שנית, כל עוד הלווה עומד בדרישת ביצוע התשלומים החודשיים במלואם, והמשכנתא נרשמה בטאבו, הסיכוי שהבנק יפעל לרעה הוא נמוך מאוד. 

מה חשוב לדעת על נוסח ושמירת ייפוי הכוח?

נוסח ייפוי הכוח משתנה מבנק לבנק. לכן, חשוב לקרוא בעיון את המסמך שבו אתם מעוניינים לחתום. בדרך כלל, נוסח ייפוי הכוח הוא קשיח ולא מאפשר לבצע בו שינויים. עם זאת, ניתן לנסות להציע לבנק לבצע שינויים מסוימים, כגון הגבלת הסמכויות של הבנק או הוספת סעיפים מגנים על זכויות הלווה.

הבנק יצייד את הלווים בשנים או שלושה עותקים של ייפוי הכוח. בעצמו הוא יסתפק בעותק חתום ומאומת אחד ויחידי. מומלץ לשמור את העותק השני במשרד הנוטריון, ואם יש לכם עותק נוסף, אפסנו אותו בביתכם במקום בטוח. 

חשוב לנו להדגיש כי מדובר במסמך בעל אופי משפטי מיוחד, ולכן, אם ברצונכם לקבל תמיכה או ליווי בנושא–תפנו מיד למשרדנו. אנו בכהן ברוש עושים דגש מיוחד על דיוק ההליכים הנוטריוניים ומתן תמיכה מלאה לקוחותינו בכל שאלה ומשימה. 

כהן ברוש משרד עו"ד

מנחם בגין 156, קומה 26, תל אביב 6492109 ישראל

טל': 053-7471900 מארה"ב: 347-436-7672

כל הזכויות שמורות לכהן ברוש משרד עו"ד

דילוג לתוכן