ויזת עבודה H1B לארה"ב

תוכן עניינים:
arlington research nFLmPAf9dVc unsplash

ויזה H1B היא אחת אשרות העבודה הפופולריות ביותר בארה"ב. הודות לתוכנית זו, אלפי מומחים זרים מועסקים ע"י חברות אמריקאיות, מדי שנה. ישנן שתי דרישות עיקריות לעובד זר אשר מעוניין לעבוד בארה"ב: תואר ראשון במכללה או אוניברסיטה, הצעת עבודה ממעסיק אמריקאי למשרה בה מתמחה המועמד. דוגמה למספר התפקידים עליהם ניתן להגיש מועמדות: מתכנתים, מומחי טכנולוגיית מידע, מורים, מדענים, חוקרים, מהנדסים, משווקים ועוד.

ככל ויש לכם שאלות – אל תהססו ליצור אתנו קשר עוד היום.

סקירה כללית

נכון להיום, לתוכנית H1B מוקצות 65,000 ויזות למועמדים ממדינות שונות ועוד 20,000 ויזות לבעלי תארים מתקדמים ממוסדות לימוד בארה"ב. בשנים האחרונות כמות הבקשות המוגשות לשירות האזרחות וההגירה של ארה"ב (USCIS) הרבה יותר גדולה ממספר הוויזות הזמינות לתוכנית זו. כתוצאה מכך, עורכים הגרלה מיד לאחר של הגל הבקשות הראשון ל-USCIS. בממוצע רק אחד מכל ארבעה מועמדים מקבל היתר לוויזה H1B.

האתגר הגדול ביותר הוא להבין האם המשרה המוצעת על ידי המעסיק האמריקאי עונה על ההגדרה של משרה למומחה.

להלן תיאור הדרישות של USCIS:

  • יישום תיאורטי ומעשי של מכלול ידע מיוחד מאוד; ו-
  • תואר ראשון ומעלה במגמה ספציפית (או שווה ערך) כתנאי מינימלי על מנת לעבוד בארצות הברית.

התפקיד חייב לעמוד גם באחד מהקריטריונים הבאים כדי להיחשב מקצוע מיוחד:

  • תואר ראשון ומעלה או המקביל לו הוא בדרך כלל דרישת הכניסה המינימלית לתפקיד מסוים;
  • דרישת התואר משותפת לענף בתפקידים מקבילים בקרב ארגונים דומים, או לחילופין, התפקיד כה מורכב או ייחודי עד שניתן לבצעו רק על ידי אדם בעל תואר;
  • בדרך כלל המעסיק דורש תואר או שווה ערך לתפקיד;
  • אופי התפקידים הספציפיים הוא כה מיוחד ומורכב עד שהידע הנדרש לביצוע התפקידים קשור בדרך כלל להשגת תואר ראשון ומעלה.

תפקידים מסוימים עונים בבירור על הדרישות הללו, כגון מהנדסי חשמל, רופאים ומתכנתים. עבור אחרים, הדברים אינם כה ברורים. לדוגמה, החל משנת 2019, USCIS דחה את כל הבקשות העתירות H1B עבור מנתחי מחקר שיווקי, בטענה שהתפקיד אינו עומד בדרישות של המקצוע. המועמדים שסורבו הגישו תביעה ייצוגית לבית המשפט הפדרלי בארה"ב ובאוקטובר 2021 הושג הסכם פשרה בין USCIS לבין מנתחי מחקר שיווקי, שאישר למעשה את רוב העתירות הללו. נחזור ונאמר שחשוב ביותר שהמעסיק יוכיח ל-USCIS שהתפקיד המוצע עומד בדרישות המקצוע.

התוקף המרבי של אשרת H1B הוא שלוש שנים. ניתן להאריך אותו בשלוש שנים נוספות, במקרים מסוימים, ניתן להאריכה שנה נוספת, במידה והעובד קיבל אישור מרשות ההגירה על בקשת הגירה בחסות המעסיק. אחד היתרונות של ויזת H1B שהיא נחשבת לוויזה בעלת כוונה כפולה. מה זה אומר? המבקש ויזה שלא לצורך ההגירה לא יקבל אשרה אם פקיד קונסולרי יחשוד שהכוונה של המועמד היא להגר לארה"ב. זה שונה לגבי ויזה H1B. למעשה, מעסיקים רבים יגישו בקשה לגרין קארד עבור עובדים שמחזיקים בוויזת H1B, ובזמן שהבקשה בטיפול, מחזיק ויזת H1B יכול להגיש בקשה לחידוש הויזה כשפג תוקפה של הויזה המקורית..  לצד היתרונות של התוכנית H1B יש גם חיסרון, למרות שבן/בת הזוג של העובד מקבל אשרת H-4 המאפשרת לו לשהות בארה"ב אותו פרק זמן שבן/בת הזוג שלו רשאי, ברוב המקרים הוא לא רשאי לעבוד.

תהליך הגשת בקשה ל-H1B

tyler franta iusJ25iYu1c unsplash

במהלך השנים תהליך הגשת בקשה לוויזה H1B השתנה. בשנתיים האחרונות, במהלך חודש מרץ, המעסיקים רושמים את המועמדים הפוטנציאליים ל-H1B באמצעות אתר האינטרנט של USCIS. על המעסיק ליצור חשבון באתר של USCIS משלו ולציין שם והכתובת של החברה ופרטי הקשר של העובד המייצג את החברה, לאחר מכן המעסיק מכניס את הפרטים האישיים של מבקש H1B, ומציין האם למבקש יש תואר אמריקאי. לקראת סוף מרץ, USCIS שולח את כל המועמדים להגרלה אקראית וזאת מכיוון שמספר המועמדים עולה על מספר הוויזות הזמינות. בסוף חודש מרץ כל מי שנבחר מקבל הודעת זכיה. למעסיק יש 90 יום על מנת לעתור ל-USCIS לקבלת אשרת H1B בשם המבקש שנבחר.

תהליך הגשת הבקשה מורכב ממספר שלבים:

ראשית, על המעסיק לקבוע את השכר המקובל למשרה באזור של המדינה בה העסק רשום. החוק מחייב אותו לספק למחזיק ויזת H1B את השכר המקובל לתפקיד זה .ניתן למצוא מידע זה באתר אינטרנט של מרכז הנתונים להסמכת עבודה זרה, https://www.flcdatacenter.com.

שנית, על המעסיק לפרסם מידע על המשרה המיועדת במשרד שלו, בלוח מודעות אלקטרוני או במייל, כך שכל העובדים הנמצאים באותו משרד ידעו על המשרה. הפרסום חייב להכיל מידע על התפקיד, השכר, תקופת העסקה והצהרה לפנות למשרד העבודה במקרה של מצג שווא.

שלישית, על המעסיק להגיש בקשה לתנאי עבודה (LCA) למחלקת העבודה דרך אתר האיטנטרנט שלהם, https://flag.dol.gov/. ה-LCA צריך לכלול מידע על המעסיק, התפקיד, תקופת העסקה והשכר. בדרך כלל, משרד העבודה מאשר את ה-LCA כשבוע לאחר הגשת הבקשה.

לאחר קבלת ה- LCA , המעסיק יכול להכין בקשה לאשרת H1B. כפי שצוין קודם לכן, ברוב המקרים על המועמד H1B להיות בעל תואר ראשון. לרוב המועמדים יהיו תארים ממדינות זרות. כדי ש-USCIS יכיר בתארים אלה הם חייבים להיות מאושרים על ידי שירות הסמכה חינוכית האמריקאי כשווה ערך לתואר אמריקאי. שירות ההסמכה ידרוש עותקים של התעודה של המבקש ותמלולי בית הספר, בליווי תרגום לאנגלית.. בדרך כלל, שירות ההסמכה יעריך את שוויון התואר הזר תוך כשבוע. העמלות עבור השירות משתנות ממקרה למקרה.

לאחר אישור ה-LCA ותעודת הסמכה לתואר של העובד הזר שלו, המעסיק יכול להכין את המסמכים לבקשה. הטופס העיקרי להגשת בקשת H1B הוא בקשה לעובד שאינו מהגר (I-129), זה הטופס האופייני להגשת הבקשות מסוג הוויזות ללא מהגרים. בטופס מבקשים מידע בסיסי על המעסיק והעובד הפוטנציאלי. עם זאת, לטופס I-129 מלווה בדרך כלל טופס נוסף. במקרים של H1B, קיימת תוספת לסיווג H. טופס זה מבקש מידע נוסף על הפונה ועל תפקידיו המוצעים גם חייבת להיות רשומה שהות קודמות בארה"ב בסטטוס של ויזה H או L, מכיוון שקיימת מגבלה על משך הזמן שניתן לשהות בסטטוסים אלה בארה"ב. בקשת H1B דורשת טופס נוסף, "תוספת פטור מאגרת איסוף נתונים H-1B ו-H-1B1". טופס זה מסובך יותר. USCIS רוצים לדעת האם המעסיק תלוי ב-H1B, מה שאומר שלרוב עובדי החברה יש ויזת H1B. הוא גם מבקש לדעת את מספר העובדים בחברה, באיזה תואר מחזיק המבקש, ומידע על סוג העסק. התשובות לשאלות אלו קובעות את גובה האגרות שעל המעסיק לשלם, ועל הפונה חלה מגבלה על מספר הוויזות הזמינות בשנה. כפי שהוזכר קודם לכן, קיימת הגבלה למספר ויזות H1B המונפקות מדי שנה. עם זאת, חלק מהמוסדות המגישים בקשה ל-H1B פטורים מההגבלה, כגון ממשלות, עמותות ומוסדות חינוך. כמו כן, המגבלה על מספר הוויזות אינה חלה על המבקשים הארכת H-1B.

בנוסף לטפסי הבקשה המתוארים לעיל, על המבקש להגיש את המסמכים התומכים הבאים:

1) מכתב הצעה מפורט המסביר כיצד התפקיד עומד בדרישות ההתמחות עבור אשרת H1B וכיצד המבקש עומד בדרישות עבור אותה משרה ואשרת כניסה.

2) דיפלומות של המועמדים ותמלילים עם תרגומים;

3) תעודת השכלה;

4) ביוגרפיה של המבקש;

5) דרכון המבקש;

6) אישור על יכולתו של המעסיק לשלם שכר, למשל, החזר מס חברות האחרון.

האגרות הנדרשות מצורפות לעתירת H1B. קביעת הכמות הנכונה יכולה להיות קשה. להלן טבלת עמלות:

דמי רישום בסיסיים: $460.

עמלת עיבוד פרימיום: $2500. כך ניתן להבטיח כי החלטה בתיק תתקבל בתוך כשבועיים לאחר הגשת הבקשה.

אגרות נוספות לעתירות H ללא מהגרים:

מי משלםסיבה לתשלום אגרהסכום תשלוםמידע נוסף
מועמדי H-1B או H-1B1 מסוימים עם יותר מ-25 עובדים (כולל עובדים במשרה מלאה בארה"ב, כולל עובדים של כל שותפות או חברות בת בארה"ב) (ראה להלן לפרטים ואי הכללות)חוק תחרותיות ושיפור כוח העבודה האמריקאי משנת 19981500$
העמלה עשויה להיכלל באותה המחאה או הוראת בנק יחד עם עמלת הטיפול הבסיסית; עם זאת עדיף תשלום נפרד

המוטב אינו רשאי לשלם עמלה ל-ACWIA. הדבר ייחשב כזיכוי בגין שכר עבודה ו/או הטבות ששולמו כאמור בהצהרת תנאי העסקה.
ה-H-1B Visa Reform Act משנת 2004 (חלק Pub. L. 108-447 (PDF)) האריך לצמיתות והעלה את עמלת ACWIA.
מועמדי H-1B או H-1B-1 מסוימים עם 25 עובדים או פחות (שקול עובדים במשרה מלאה בארה"ב, כולל עובדים של כל שותפות או חברות בת בארה"ב) (ראה להלן לפרטים ואי הכללות)חוק תחרותיות ושיפור כוח העבודה האמריקאי משנת 1998750$
העמלה עשויה להיכלל באותה המחאה או הוראת בנק יחד עם עמלת הטיפול הבסיסית; עם זאת עדיף תשלום נפרד

המוטב אינו רשאי לשלם עמלה ל-ACWIA. הדבר ייחשב כזיכוי בגין שכר עבודה ו/או הטבות ששולמו כאמור בהצהרת תנאי העסקה.
L-1 ו-H-1B Visa Reform Act של 2004 (PDF) (חלק Pub. L. 108-447 (PDF)) האריך לצמיתות את עמלת ACWIA.
מעסיקים המבקשים מעמד ראשוני ללא מהגר H-1B עבור עובד זר

אוֹ

מעסיקים המבקשים אישור לעובד זר שכבר נמצא בסטטוס H-1B לא-מהגר להחליף מעסיק, כולל עתירות המבקשות עבודה משותפת חדשה (למעט חריגים)
עמלת מניעת וגילוי הונאה500$
יש להגיש את התשלום באמצעות המחאה נפרדת או הוראת בנק.
L-1 ו-H-1B Visa Reform Act משנת 2004 (PDF) (חלק Pub. L. 108-447 (PDF))
מועמדי H-1B שיש להם 50 עובדים או יותר בארצות הברית, אם ליותר מ-50% מהעובדים הללו יש מעמד H-1B, L-1A או L-1B לא מהגר (למעט חריגים)Pub. L. 114-1134,000$
יש להגיש עמלות בהמחאה נפרדת או בהוראת בנק
נחתם בחוק 18 בדצמבר 2015, ובתוקף עד 30 בספטמבר 2027. האגרה חלה על עתירות שהוגשו בתאריך 18 בדצמבר 2015 או לאחר מכן.

לאחר הגשת התיק ל-USCIS, אם התיק הוגש בעיבוד פרימיום, המעסיק אמור לקבל תשובה תוך כשבועיים. לעתים קרובות מקרים עם עיבוד פרימיום מקבלים בקשות לראיות נוספות Requests for More Evidence (RFE). אם המעסיק מקבל בקשה כזו, מאפשרים לו בדרך כלל מספר חודשים לספק את המידע הנדרש. ככלל, USCIS יבחן אם התפקיד הוא התמחות על פי החוק והאם למבקש יש את ההשכלה הדרושה למקצוע זה. בכל מקרה, יש לסקור יטב את ה-RFE והמעסיק חייב לנסות להגיב לכל פרט ש-USCIS סבור כבלתי מספק במקרה זה. אם התיק לא הוגש באמצעות עיבוד פרימיום, יידרש מספר חודשים עד לקבלת תשובה מ-USCIS.

לאחר אישור התיק, אם המבקש נמצא מחוץ לארה"ב, הוא חייב להגיש בקשה לאשרת H1B בשגרירות ארה"ב המקומית. הצעד הראשון הגשת  הבקשה לוויזה ללא מטרת הגירה DS-160 באופן מקוון בכתובת https://ceac.state.gov/genniv/. הבקשה לוויזה דורשת הזנה של מידע אישי נרחב. זוהי בעצם אותה בקשה לבקשת אשרת תייר. לאחר הגשת הבקשה, המבקש מגיש בקשה לראיון בשגרירות ארה"ב המקומית באופן מקוון בכתובת https://ais.usvisa-info.com/en-us/countries_list/niv. שוב, ממלאים מידע אישי, משלמים את האגרה וקובעים תור לראיון. שימו לב כי אשרות H1B ראשוניות זמינות בדרך כלל רק מה-1 באוקטובר של השנה שבה הוגשה הבקשה. בדרך כלל, ראיון לוויזה H1B הוא פורמלי. מאחר שהתיק כבר אושר בארה"ב, אם השגרירות לא תמצא בעיות ביטחוניות עם המבקש, המבקש יקבל את האישור לוויזה. לאחר האישור המבקש ישאיר את הדרכון שלו בשגרירות ויקבל אותו חזרה במשלוח לאחר מספר ימים.

הארכות והחלפת מעסיקים

האשרה הראשונה H1B שמקבל עובד זר תקפה עד שלוש שנים. לפני תום תוקף האשרה, המעסיק צריך להגיש בקשה להארכת הוויזה לעובד שלו. שימו לב כי בקשות לוויזת H1B, לרבות הארכות, מוגשות על ידי המעסיק ולא על ידי העובד. בעת הגשת בקשה להארכה, יש לציין בטופס הבקשה (I-129) את התאריכים שבהם העובד שהה בפועל בתוך ארה"ב. בעוד שהתקופה המקסימלית המותרת תחת סטטוס H1B היא שש שנים (שבע במקרים מסוימים), הזמן בו שהה העובד פיזית בתוך ארה"ב הוא מידע קריטי. לדוגמה, ייתכן שעובד קיבל אישור לוויזה H1B ב-1 באוקטובר 2015, אך לא נכנס לארצות הברית עד ה-1 בינואר 2016. תוקף הוויזה המקורית יפוג ב-30 בספטמבר 2018, והוגשה בקשה להארכה לשלוש שנים נוספות. תוקף הוויזה השנייה יפוג ב-30 בספטמבר 2021. במהלך 2016-2021, העובד שהה מחוץ לארה"ב במשך חמישה חודשים. למרות שלעובד היה ויזת H1B במשך שש שנים, הוא לא היה נוכח פיזית בארה"ב במשך שש שנים. מכיוון שהעובד לא נכנס לראשונה לארה"ב לפני 1 בינואר 2016, והיה מחוץ לארה"ב במשך חמישה חודשים נוספים עם ויזה H1B תקפה, העובד זכאי להארכה נוספת של שמונה חודשים כדי להשלים את שש שנות השהות המלאות במדינה בסטטוס H1B.

יתרון נוסף להארכה של H1B הוא שהאדם אינו כפוף להגבלת מספר ויזות H1B. לפיכך, המעסיק אינו נדרש לרשום את העובד לתוכנית והעובד אינו משתתף בהגרלת הוויזות.  . אין הגרלת עובדים. עם זאת, על המעסיק לפעול על פי שאר הנהלים המפורטים לעיל, לרבות פרסום משרות פנויות במקום העבודה, הגשת בקשה חדשה לתנאי עבודה והגשת עתירה חדשה עם התיעוד הנדרש. כמו כן, על המעסיק לספק לעובד את טפסי W-2, תלושי שכר עדכניים, עותק של אשרת H1B וכניסה לארה"ב של העובד, העתק של כרטיס I-94 של העובד.שהוא התיעוד הרשמי של מעמד העובד בארצות הברית. ניתן להשיג כרטיס זה באתר אינטרנט בכתובת https://i94.cbp.dhs.gov/I94/#/home.

אחד היתרונות הגדולים ביותר של ויזת H1B הוא הגמישות להחלפת מעסיקים. עובד אינו צריך להמתין לאישור H1B כדי להחליף מעסיק כאשר כבר מחזיק בסטטוס H1B. במילים אחרות, נניח שעובד קיבל ויזת H1B דרך חברה א' ועבד בחברה במשך שנה. העובד התקבל לעבודה אצל חברה ב'. בעוד שחברה ב' מבקשת להחליף מעסיק באמצעות עתירת H1B, העובד רשאי להתחיל לעבוד בחברה ב' ברגע ש-USCIS יקבל את העתירה החדשה. החיסרון היחיד הוא שאם העתירה החדשה תידחה מסיבה כלשהי, אזי העובד יצטרך לעזוב את ארה"ב. כאשר עובד עוזב את ארה"ב, בין אם קיבל הארכה או החליף מעסיק, עליו להגיש בקשה לוויזה חדשה בשגרירות ארה"ב המקומית שלו.

לסיכום

כפי שניתן לראות, תהליך הגשת הבקשה לוויזה H1B ולקבלתה הוא מורכב גם למעסיקים וגם לעובדים. רישום מאוחר או מסירת מידע שגוי עלול לגרום לדחייה בבקשה עוד לפני שהיא מגיע לשלבי עיבוד. לוח הזמנים בבקשה מסוג זה מאוד נוקשים. כפי שצוין קודם לכן, במידה והמועמד נבחר במהלך תקופת הרישום, עומדים לרשות המעסיק תשעים יום בלבד להגיש עתירה לעובד, בצירוף הצהרת תנאי עבודה, תעודת השכלה ומסמכים נוספים שפורטו קודם לכן. במידה והתיק לא יתקבל תוך תשעים יום, אזי בחירת המבקש תועבר לאדם אחר. הבקשה מ-USCIS לראיות נוספות במקרים מסוימים היא קושי נוסף בתהליך. למשרדי עורכי הדין כהן וברוש ניסיון רב שנים בטיפול מוצלח בתיקי H1B. צרו איתנו קשר עוד היום כדי שנוכל לעזור לכם בתהליך.

 
Picture of עורך דין אלכס ברוש

עורך דין אלכס ברוש

עו"ד ברוש מתמחה בדיני מקרקעין ובמשפט האזרחי והמסחרי. כמו כן, ברוש הינו נוטריון מוסמך המספק שירותי נוטריון בארבע שפות: עברית, אנגלית, רומנית ורוסית. ראש המחלקה למסחר ונדל"ן במשרד עו"ד כהן ברוש המספקת ייעוץ משפטי שוטף ללקוחות המשרד בפעילותם העסקית השוטפת.
דילוג לתוכן