ויזות עבודה לארה"ב

תוכן עניינים:

סקירה כללית של סוגי ויזות עבודה לארה"ב

במאמר זה נסקור את הסוגים של ויזות העבודה לארה"ב. יש לציין, כי בדרך כלל, ויזה מבוססת תעסוקה בארה"ב מהווה אשרה זמנית שאינה ניתנת למטרת ההגירה. סוג זה של האשרה, מאפשר לאזרחים זרים לקבל סטטוס זמני (לתקופה מסוימת) עם אישור לעבוד באופן חוקי בארה"ב. כעקרון, ממשלת ארה"ב מעניקה ויזות עבודה כאלו, לאנשים שקיבלו הצעת עבודה ממעסיק אמריקאי, ואשר עומדים בדרישות הקטגוריות של הוויזה הספציפית אליה הם הגישו בקשה.

במאמר זה, אנחנו נציג פרטים אודות סוגי ויזות העבודה לארה"ב ועל תנאי הזכאות לצורך קבלת אשרת העבודה הספציפית. אם הנכם מעוניינים לעבוד בארה"ב, תוכלו להיעזר במידע המוצג במאמרינו זה.

חשוב לציין, כי הליך קבלת ויזת עבודה לארצות הברית, עלול להיות מורכב למדי, ועלול לקחת די הרבה זמן. כמו כן, יש לזכור כי לכל קטגוריה של ויזת העבודה הספציפית, קיימות דרישות ספציפיות משלה. לפיכך, על מנת לוודא קבלת ויזה ספציפית, מאוד קריטי לעמוד בקריטריוני הזכאות של סוג הוויזה המיוחלת.

כדי שתוכלו לקבל החלטה מושכלת, מאוד מומלץ להתייעץ עם עורך דין הגירה או איש מקצוע מוסמך בנושא הגירה לצורך הדרכה על תהליך הבקשה. אתם מוזמנים לקרוא עוד מאמרים נוספים על סוגי ויזות עבודה לארה"ב.

קצת היסטוריה

ההיסטוריה של אשרות העבודה בארצות הברית מתחילה בסוף המאה ה-19, כאשר הקונגרס האמריקאי העביר חוק שנועד להגביל את כניסתם של המהגרים הסינים לצורך העבודה בארצות הברית. בהמשך הדרך, הממשל האמריקאי, העביר שוב שורה של חוקים שהגבילו את המספר של המהגרים שיכולים לעבוד באופן חוקי בארה"ב.

במאה ה-20, יחד עם הפיתוח האינטנסיבי בהרבה תחומי תעסוקה, עלה גם הצורך בכוח האדם בארה"ב. הקונגרס האמריקאי ולשכת ההגירה יחדיו, נקטו בצעדים מסוימים לצורך חיזוק הכלכלה האמריקאית, ולשם כך, פיתחו תכנית שאפשרה ללשכת ההגירה לשכור ישירות את השירותים של פועלים מקסיקנים בתחום החקלאות ובניית מסילות הברזל. צעד זה הוביל לירידה במתח החברתי ששרר באותה עת באמריקה.

בשנת 1917, הקונגרס האמריקאי חוקק את חוק ההגירה, אשר הקים מערכת מקיפה להסדרת ההגירה יחד גם עם תכנית אשרת העבודה הראשונה בארה"ב.

התוכנית נועדה לאפשר למעסיקים אמריקאים, לגייס עובדים ממדינות אחרות, בראש ובראשונה, בתחומים בהם האזרחים האמריקאים לא מיהרו לעבוד (ומשכך, היה חוסר בכח האדם). אשרות העבודה שניתנו במסגרת התכנית הזו כונו ויזות מסוג "H", והיו מיועדות בעיקר למילוי משרות בתחום החקלאות, וגם כן עבור עובדים כלליים בלתי מיומנים.

יחד עם זאת, החקיקה החשובה הראשונה באמת, הקשורה לאשרות עבודה בארה"ב, היוותה העברת חוק ההגירה משנת 1924. החוק האמור, קבע מכסות לצורך ההגירה ממדינות שונות, וגם חייב מהגרים להצטייד בתעודת עבודה כדי לעבוד בארצות הברית.

חוק ההגירה משנת 1924 קבע גם מערכת אשרות עם קטגוריות שונות של ויזות עבור סוגים שונים של מהגרים. המערכת הזו ברובה קיימת עד היום (עם שינויים מסוימים שחלו בה לאורך השנים). תכנית אשרות העבודה לארה"ב הורחבה לאורך השנים, וכל זה על מנת לספק מענה ראוי לצרכים המשתנים של הכלכלה האמריקאית.

בשנת 1952, חוקק חוק ההגירה והלאום, ובו נקבעה תכנית חדשה של אשרת עבודה מסוג ויזה "2-H". תכנית זו, אפשרה למעסיקים להביא עובדים זמניים למילוי משרות עונתיות או חלקיות.

בשנות ה-60 וה-70 של מאה העשרים, ממשלת ארה"ב החלה לשים יותר דגש על איחוד משפחות בתור עדיפות הגירה, ומספר ויזות העבודה הזמינות, הוגבל.

יחד עם זאת, בשנות ה-80, עם עליית הצורך בעובדים מיומנים, הממשלה האמריקאית הרחיבה את זמינות ויזות העבודה עבור קטגוריות מסוימות של עובדים, כמו למשל עבור עובדים בתעשיית הטכנולוגיה.

בשנת 1990, הקונגרס האמריקאי שוב פעם מעביר את חוק ההגירה, ומקים את תכנית הוויזה מסוג "H-1B". התוכנית הזו נועדה לאפשר למעסיקים אמריקאים להעסיק עובדים מיומנים בכל מני תחומים שונים. תכנית הוויזה H-1B הפכה במהרה לתוכנית ויזת העבודה הפופולרית ביותר בארצות הברית, ולמעשה, ממשיכה להיות כזו עד היום.

המצב כיום

מערכת אשרות העבודה בארה"ב, מורכבת וכוללת מספר סוגים שונים של ויזות עבור אזרחים זרים שמעוניינים לעבוד בארה"ב. הקטגוריות הנפוצות ביותר של ויזות עבודה הן אשרת H-1B עבור עובדים מיומנים ו-ויזה L-1 המיועדת לצורך העברת עובדים בתוך חברה שיש לה סניפים בארה"ב.

כתוצאה מהמגיפה משנת 2021, נוכח העובדה שגרירויות ארה"ב ברחבי העולם היו סגורות או פעלו במתכונת מצומצמת, נוצרו עיכובים משמעותיים בעיבוד הוויזות. בהדרגה, מערכת ויזות העבודה בארה"ב מנסה לשלים את הפער ופועלת בנמרצות לשם כך.

בנוסף, ממשלת ביידן, הודיעה ​​על הכוונה לבחון ואולי גם לבטל חלק מהמדיניות מאז תקופת ממשלת טראמפ, אשר הקשתה על עובדים זרים לקבל אשרות עבודה לארה"ב. יחד עם זאת, עדיין מוקדם להגיד אילו הוראות יעברו שינויים ובאיזה היקף.

עד כה, מספר האזרחים הזרים המקבלים ויזות עבודה לארה"ב מדי שנה, משתנה לפי סוג תכנית הוויזה הספציפית.

כך, לדוגמא:  

 • ויזה מסוג H-1B: התכנית הזו הינה מאוד פופולרית בקרב העובדים הזרים שהם בעלי כישורים מיוחדים או בעלי תארים מתקדמים. המגבלה השנתית עבור ויזות חדשות מסוג H-1B, עומדת על 85,000. מתוך המספר האמור, סך של 65,000 ויזות שמורות לאנשים עם תואר ראשון או שווה ערך, ו-20,000 ויזות שמורות לאנשים בעלי תארים אוניברסיטאיים בארה"ב. בשנים האחרונות, מספר ויזות מסוג H-1B המונפקות מדי שנה עומד על כ-85,000 אשרות.
 • ויזה מסוג L-1: תכנית הוויזה הזו מאפשרת לחברות רב לאומיות, להעביר את עובדיהן ממשרדים בחו"ל לסניפים של החברה בתוך ארצות הברית. בסוג הזה של ויזות (1-L), אין כלשהיא מגבלה שנתית. יחד עם זאת, לצורך הזכאות, על המועמדים לקבלת ויזה זו, לעמוד בקריטריונים מסוימים.
 • ויזה מסוג E: תכנית ויזה זו, מיועדת עבור סוחרים ומשקיעים. אין מגבלה שנתית עבור אשרות מסוג E, אך על המועמדים להיות אזרחי מדינה שיש לה הסכם סחר חתום עם ארצות הברית.
 • ויזה מסוג O: תכנית ויזה זו מיועדת עבור אנשים בעלי יכולות או הישגים יוצאי דופן בתחומים, כגון מדעים, אומנות, חינוך, עסקים, ספורט וכיו"ב. אין מגבלה שנתית עבור אשרות מסוג O, אבל כמו שעם שאר תוכניות הוויזה ללא מכסה שנתי, המועמדים חייבים לעמוד בקריטריונים מסוימים על מנת שיהיו זכאים לקבל את הוויזה.

הקונגרס האמריקאי קובע את המגבלה השנתית (או המכסה) עבור אשרות העבודה, באמצעות חוקי ההגירה והתקנות שהוא חוקק. הקונגרס האמריקאי קובע מגבלה ספציפית לכל סוג של אשרת העבודה, וזאת בהתבסס על גורמים שונים, כגון הביקוש בעובדים במגזרים שונים בשוק העבודה, זמינותם של עובדים בארה"ב בעלי הכישורים הדרושים, מדיניות ההגירה ויעדי המדינה ועוד.

ראוי לציין שלממשלת ארה"ב, יש את הסמכות להתאים או להשעות את המגבלה השנתית עבור אשרות העבודה, בנסיבות מסוימות, למשל בתגובה לשינויים בשוק העבודה או בכלכלה, או כדי לטפל בבעיות ביטחון לאומי או בריאות הציבור.

מהי ויזת עבודה לארה"ב ?

ויזת עבודה לארצות הברית, הכוללת בתוכה גם היתר עבודה, היא מסמך המאפשר לאדם שאינו אזרח אמריקאי ושאינו תושב קבע בארה"ב, לקבל מעמד חוקי בארצות הברית למשך פרק זמן מסוים, למטרות עבודה.

ממשלת ארה"ב מעניקה אשרות עבודה באמצעות הארגון של שירותי האזרחות וההגירה של ארה"ב (USCIS) עבור עובדים זרים, בתנאי שקיים מעסיק אמריקאי אשר נתן להם הצעת עבודה בתוך ארה"ב.

כאמור, ישנם מספר סוגים של ויזות עבודה זמינות בארצות הברית, כל אחד עם הדרישות וההגבלות שלו. כמה סוגים נפוצים של ויזות עבודה כוללים את אשרת H-1B לעובדים מיומנים במקצועות מיוחדים, ויזת L-1 למועברים בתוך החברה, ויזת TN לאנשי מקצוע קנדיים ומקסיקנים במסגרת הסכם הסחר החופשי של צפון אמריקה (NAFTA), וכן ויזת O לאנשים בעלי יכולת או הישגים יוצאי דופן בתחומים כמו: אמנות, מדע, טכנולוגיה, ספורט, סרטים, טלוויזיה, עסקים, חינוך וכו'.

כדי לקבל אשרת עבודה, מעסיק בארצות הברית חייב תחילה לתת חסות לעובד הזר על ידי הגשת עתירה ל-USCIS. לאחר מכן על העובד הזר להגיש בקשה לוויזה ולספק ראיות לכך שהוא עומד בקריטריונים לסוג הוויזה הספציפי שהוא מבקש. התהליך יכול להיות מורכב וארוך, ולעיתים קיימות מכסות והגבלות אחרות על מספר אשרות העבודה המונפקות מדי שנה. עורכי הדין המתמחים בהגירה לארה"ב תמיד יהיו עם יד על הדופק בכל מה שקשור לשינויים שהממשלה האמריקאית מעבירה.

בהחלט, הנה כמה נתונים סטטיסטיים של ויזת עבודה עבור ארצות הברית:

בשנת 2019, ארה"ב הנפיקה 994,556 אשרות ללא מהגרים, כולל ויזות עבודה כגון H-1B, L-1 ו-O אשרות.

אשרת H-1B, הפופולרית בקרב עובדים מיומנים, היוותה את המספר הגדול ביותר של אשרות ללא מהגרים שהונפקו, עם 388,403 ויזות ב-2019.

מדינות המוצא המובילות עבור מחזיקי ויזת H-1B בשנת 2020 היו הודו, סין, קנדה ודרום קוריאה.

בשנת 2019, ארה"ב העניקה 140,333 גרין קארד מבוסס תעסוקה, המאפשרים לאזרחים זרים לחיות ולעבוד באופן קבוע בארה"ב. כרטיסי גרין קארד אלו מתקבלים לרוב באמצעות חסות תעסוקה.

טכנולוגיית מידע, בריאות ופיננסים היו התעשיות המובילות שנתנו חסות לגרין קארד מבוססי תעסוקה ב-2019.

מי זכאי ?

ארה"ב מושכת אליה אנשים מכל העולם, גם אלו שרוצים לחיות במדינה דמוקרטית כמו אמריקה וגם אלו שרוצים לעבוד בא ולהרוויח כסף טוב. כדי להגשים חלום ולהגיע לארה"ב כל אזרח זר חייב לקבל ויזה או אישור שהיה זמני. על מנת לעבוד חוקי בארה"ב חייבים לקבל ויזת עבודה. התנאי הראשון והכי חשוב כמעט לכל סוגי אשרות העבודה הוא הספונסר בארה"ב.

ישנם מספר סוגים של אשרות עבודה זמינות לאזרחים זרים שמחפשים עבודה בארצות הברית. התנאים הספציפיים לקבלת ויזת עבודה לארה"ב תלויים בסוג הוויזה המבוקשת. להלן מספר דרישות כלליות החלות על רוב סוגי ויזות העבודה:

 1. הצעת עבודה
 2. כישורים
 3. קטגוריית ויזה
 4. דרישות בריאות
 5. עבר פלילי
 6. זיקה לארץ מוצא

 

 1. הצעת עבודה

כדי לקבל אשרת עבודה בארה"ב, אזרח זר, ברוב המקרים, צריך הצעת עבודה ממעסיק אמריקאי שמוכן לתת חסות לוויזה שלו. הנה כמה צעדים כלליים שיש לבצע:

 • לחפש מעסיקים בארה"ב שמוכנים לתת חסות לעובדים זרים. כדאי להתחיל בחיפוש בלוחות דרושים מקוונים ואתרי אינטרנט המתמחים בחיבור בין עובדים זרים למעסיקים בארה"ב.
 • להגיש מועמדות למשרות פנויות התואמות את הכישורים והמיומנויות. להתאים את קורות החיים והמכתב המקדים לתיאור התפקיד ולצרכי המעסיק.

הערה: קבלת אשרת עבודה יכול להיות תהליך ארוך ומסורבל מפני שיש הרבה דרישות ומועדים שצריך לעמוד בהם. לכן, מומלץ להתייעץ עם עורך דין הגירה או יועץ הגירה מוסמך על מנת לוודא שאתם פועלים לפי הנהלים הנכונים ויש לכם את הסיכוי הטוב ביותר להצליח.

 1. כישורים

כדי להיות זכאי לאשרת עבודה לארצות הברית, על אזרח זר להיות בעל כישורים ומיומנויות הדרושים לתפקיד אליו הוא מתקבל לעבודה. הכישורים והמיומנויות הספציפיים הנדרשים יהיו תלויים באופי המשרה ובקטגוריית הוויזה שאליה הוא מגיש בקשה. עם זאת, ישנם מספר כישורים שכל עובד יידרש להציג:

ידע מיוחד: עבור קטגוריות ויזה ספציפיות, כגון ויזת H-1B לעובדים מיומנים, העובד חייב להיות בעל ידע מיוחד, כגון תואר ראשון ומעלה במגמה ספציפית או ניסיון עבודה רב. יותר מידע על ויזת B1H תוכלו לקרוא במאמר שלנו כאן

מיומנויות טכניות: משרות רבות בארצות הברית דורשות מיומנויות טכניות, כגון תכנות מחשבים, הנדסה או מחקר מדעי. על המועמד להיות בעל הכישורים הטכניים הדרושים לביצוע העבודה.

כישורי שפות: אם התפקיד דורש תקשורת עם לקוחות או עמיתים הדוברים שפה שאינה אנגלית, המועמד נדרש להציג ידע בשפה זו, כמובן בקיאות באנגלית נדרשת גם היא.

מיומנויות ניהול: כישורים אלו נחוצים בתפקיד בו נדרש ניהול ופיקוח על העובדים ,מחלקה או פרויקט. על המועמד להיות בעל כישורי ניהול, כגון מנהיגות, האצלה ופתרון בעיות.

כישורי לימוד: משרות מסוימות עשויות לדרוש כישורי לימוד ספציפיים, כגון תואר בתחום מסוים או מספר מסוים של שנות ניסיון בעבודה בענף ספציפי.

חשוב לציין שהכישורים והמיומנויות הספציפיים הנדרשים עשויים להשתנות בהתאם לקטגוריית הוויזה ולדרישות התפקיד הספציפיות.

 1. קטגוריית ויזה

ישנם 2 קטגוריות ויזות העבודה לארה"ב:

ויזת עבודה זמנית – לא מהגר

עובד זמני בארה"ב הוא אזרח זר אשר מגיע למדינה לעבוד פרק זמן מסוים במסגרת התעסוקה או הפעילות שלו התלוי בסוג אשרת העבודה שקיבל.

ויזת עבודה קבועה – מהגר

עובד קבוע מהגר הוא אזרח זר שמשרד לביטחון הפנים (DHS) העניק לו אישור הגירה לארצות הברית. חלק מהאזרחים הללו מהגרים לארצות הברית על סמך הצעת העבודה ממעסיק אמריקאי, בעוד שאחרים מהגרים על סמך סיבות אחרות כמו יכולת יוצאת דופן שלהם בתחומים מסוימים (ולא הצעת עבודה ספציפית). אזרחים שקיבלו ויזת הגירה יכולים לעבוד בארצות הברית לצמיתות.

 1. דרישות בריאות

כתנאי לקבלת אשרת עבודה בארה"ב, עובדים זרים נדרשים בדרך כלל לעמוד בדרישות בריאות מסוימות כדי להגן על בריאות הציבור. דרישות אלו עשויות להשתנות בהתאם לסוג אשרת העבודה, חובות העבודה הספציפיות וארץ המוצא של האדם. להלן כמה דוגמאות לדרישות בריאות למבקשי ויזת עבודה:

 • בדיקה רפואית: ייתכן ועל העובד לעבור בדיקה רפואית כדי לקבוע אם יש לו מחלות מידבקות שעלולות להוות איום על בריאות הציבור.
 • חיסונים: יש לספק תיעוד המראה קבלת חיסונים מסוימים, כגון חיסון נגד חצבת, חזרת, אדמת ו-COVID-19.
 • בדיקת שחפת (TB): תלוי בארץ המוצא של המועמד ייתכן ויידרש לעבור בדיקה למחלה שחפת.
 1. עבר פלילי

 • אישור משטרתי: המועמד לוויזת עבודה יידרש לספק אישור משטרתי, כלומר תעודת יושר, מכל המדינות שבהן גר יותר מ-6 חודשים כדי להוכיח שאין לו עבר פלילי או שלא היה מעורב בפעילויות שעלולות להיחשב לאיום על האזרחים ובטחון המדינה.
 • בדיקות רקע: יתכן ורשויות ההגירה בארה"ב ירצו לבצע בדיקות רקע כדי לקבוע אם יש למועמד עבר פלילי או אם היה מעורב בפעילויות שעלולות להיחשב כאיום על הביטחון הלאומי.
 1. זיקה לארץ המוצא

על המבקש להראות לרשויות בארה"ב את זיקתו לארץ המוצא. הסיבה לכך היא שוויזת עבודה מאפשרת לאזרחים זרים להיכנס לארה"ב באופן זמני למטרות תעסוקה אך לא להגר לצמיתות.

כדי לבסס זאת, המבקש נדרש להוכיח את "קשריו" לארץ מולדתו, כגון יחסי משפחה, בעלות על נכס, בעלות על עסק או קשרים אחרים המעידים על קשר משמעותי לארץ מוצאו. זה נעשה כדי להראות שלמבקש יש כוונה אמיתית לחזור לארץ הולדתו לאחר שהותו הזמנית בארה"ב.

ממשלת ארה"ב רוצה להבטיח שאנשים המגיעים לארה"ב עם אשרת עבודה לא יחרגו מתנאי הוויזה שלהם או ינסו להישאר בארה"ב לצמיתות, מכיוון שהדבר עלול להוביל להשלכות משפטיות וגירוש. על ידי דרישת הוכחת קשרים למדינת המוצא, ממשלת ארה"ב יכולה להעריך את הסבירות שמועמד יחזור לארץ מוצאו לאחר סיום חוזה העבודה הזמנית. 

לפניכם טבלה של אשרות עבודה כולל אשרות עם היתר עבודה שישראלים יכולים לקבל: 

שם הוויזהתיאור
H1Bבעלי כישורים מיוחדים, מומחים בתחום שלהם.
H1Cאחיות הבאות לעבוד לתקופה של עד שלוש שנים במקומות בהם יש מחסור בכוח אדם בתחום הרפואה
H2Aעבודה זמנית בתחום החקלאות (עבודה עונתית)
H2Bעבודה זמנית שאינה בתחום החקלאות (עבודה עונתית)
H3חניכים בתחומי התעשייה
J1בעלי ויזה זו רשאים להגיש בקשה לעבודה בארה"ב
A1Lלמנהלים או מנהלים בכירים שעבדו לפחות שנה אחת בשלוש השנים האחרונות בחברת אם זרה, חברת בת, סניף או שלוחה של החברה האמריקאית שמעסיקה אותם.
L1Bלעובדים בעלי ידע מיוחד שעבדו לפחות שנה אחת בשלוש השנים האחרונות בחברת אם זרה, חברת בת, סניף או שלוחה של המעסיק המיועד בארצות הברית.
O1מדענים, אומנים, ספורטאים המצטיינים בתחומם (עבודה זמנית)
P1ספורטאים או בדרנים שמוכרים בתחום ברמה בינלאומית (עבודה זמנית)
P2אמנים או בדרנים בתוכניות החלפה (עבודה זמנית)
P3אמנים או בדרנים בתוכניות תרבותיות מיוחדות (עבודה זמנית)
Q1תוכניות החלפה תרבותיות בינלאומיות (עבודה זמנית)
R1עובדי דת (עבודה זמנית)

הערה: חלק מסוגי הוויזות מאפשרים הגשת בקשה לוויזה גם לבן/בת הזוג או ילדיהם של אזרחים זרים. בנוסף, יש סוגי אשרות שמאפשרות גם לבן/בת הזוג לעבוד בארה"ב.

תנאי קבלת אשרת עבודה לארה"ב

אזרח זר נדרש לעמוד בתנאיי שהייה בארה"ב לפי סוג מעמד ההגירה הניתן על ידי משרד לביטחון הפנים (DHS). עליו לעמוד בכל התנאים של אישור העבודה שלו ותנאיי הקבלה. אם עובד מפר אחד מהתנאים, הוא עלול לקבל צו גירוש מהמדינה ויאסר עליו להיכנס לארצות הברית בעתיד.

חוץ מקריטריונים בהם צריך לעמוד אזרח זר המבקש לעבוד בארה"ב, כל אחד לפי סוג הוויזה שלו, ישנם גם ארבעה תנאים משותפים לכל המועמדים:

 1. קבלת הצעת עבודה ממעסיק אמריקאי:

השלב הראשון וההכרחי בתהליך קבלת אשרת עבודה לארה"ב הוא קבלת הצעת עבודה ממעסיק אמריקאי. זהו שלב קריטי בתהליך, שכן הרשויות האמריקאיות דורשות מהמעסיק להגיש מסמכים וטפסים מיוחדים לפני שניתן להגיש את הבקשה לוויזת העבודה.

שלבים מפורטים בתהליך קבלת הצעת עבודה:

הכנת קורות חיים ומסמכים תומכים:

קורות חיים מקצועיים: על המועמד להכין קורות חיים עדכניים ומפורטים, הכוללים מידע על השכלה, ניסיון מקצועי, כישורים, הישגים מקצועיים ופרטים אישיים נוספים.

מכתבי המלצה: מכתבים ממעסיקים קודמים או ממליצים מקצועיים יכולים לחזק את מועמדותכם.

תעודות והסמכות: יש להכין ולהציג תעודות אקדמיות, הסמכות מקצועיות ותעודות נוספות שתומכות בכישורים והניסיון המקצועי של המועמד.

חיפוש משרות רלוונטיות:

אתרי חיפוש עבודה: יש לחפש משרות פתוחות באתרים פופולריים לחיפוש עבודה כמו LinkedIn, Indeed, Glassdoor ועוד.

רשתות חברתיות ומקצועיות: שימוש ברשתות חברתיות כמו LinkedIn ליצירת קשר עם מעסיקים פוטנציאליים ומגייסים.

לוחות דרושים של חברות: חיפוש משרות פתוחות בלוחות הדרושים באתרי האינטרנט של חברות שאתם מעוניינים לעבוד בהן.

הגשת מועמדות למשרות:

שליחת קורות חיים ומסמכים נלווים: יש לשלוח את קורות החיים, מכתבי המלצה והתעודות הנדרשות למעסיקים פוטנציאליים.

מכתבי פנייה: כתיבת מכתבי פנייה מותאמים לכל משרה, המסבירים את הסיבה להגשת המועמדות ואיך הכישורים שלכם מתאימים לדרישות התפקיד.

ראיונות עבודה:

הכנה לראיונות: הכנה לראיונות עבודה על ידי מחקר על החברה, הבנת תפקיד המשרה והכנה לתשובות לשאלות נפוצות.

ראיונות טלפוניים ווידאו: ראיונות ראשוניים עשויים להתקיים בטלפון או באמצעות וידאו (Skype, Zoom וכו'). יש להתכונן היטב ולהציג את עצמכם בצורה מקצועית.

ראיונות פרונטליים: אם המעסיק מתעניין, ייתכן שתוזמנו לראיון פרונטלי. יש להקפיד על לבוש מתאים ולהיות מוכנים לכל שאלה.

קבלת הצעת עבודה:

משא ומתן על תנאי ההעסקה: לאחר שהתקבלתם למשרה, ייתכן ותצטרכו לנהל משא ומתן על תנאי ההעסקה, כולל שכר, הטבות ותנאי עבודה נוספים.

קבלת הצעת עבודה כתובה: על המעסיק לספק הצעת עבודה כתובה המפרטת את כל תנאי ההעסקה.

השלבים הבאים לאחר קבלת הצעת עבודה:

הגשת מסמכים ל-USCIS: המעסיק חייב להגיש מסמכים וטפסים ל-USCIS. זה כולל את טופס I-129 ותיעוד נוסף המאשר את הצורך בעובד הזר.

אישור ממשרד העבודה (DOL): במקרים מסוימים, המעסיק יידרש לקבל אישור ממשרד העבודה של ארה"ב (DOL) כדי להוכיח שאין עובדים מקומיים זמינים למלא את המשרה.

סיכום

קבלת הצעת עבודה ממעסיק אמריקאי היא שלב מכריע וראשוני בתהליך קבלת אשרת עבודה לארה"ב. על המועמד להיות מוכן ולהשקיע זמן ומאמץ בהכנת קורות חיים מקצועיים, חיפוש משרות רלוונטיות, הגשת מועמדות ועמידה בתנאי הראיונות. לאחר קבלת הצעת עבודה, המעסיק ידריך אתכם בשלבים הבאים, הכוללים הגשת מסמכים ל-USCIS וקבלת האישורים הנדרשים ממשרד העבודה.

 1. בקשה שאושרה על ידי שירותי האזרחות וההגירה של ארה"ב (USCIS):

שירותי האזרחות וההגירה של ארה"ב (USCIS) דורשים מהמעסיק הפוטנציאלי להגיש בקשה לאשרת עבודה עבור עובד שאינו אזרח ארה"ב. תהליך זה כולל מספר שלבים קריטיים, כאשר השלב הראשון והחשוב ביותר הוא הגשת טופס I-129.

הגשת טופס I-129:

טופס I-129, המכונה גם "Petition for a Nonimmigrant Worker," הוא הטופס הרשמי שבו משתמשים מעסיקים אמריקאיים כדי להגיש בקשה ל-USCIS עבור אישור העסקת עובד זר. להלן שלבים ותנאים נדרשים בתהליך זה:

הכנת טופס I-129:

פרטים על המעסיק: המעסיק חייב לספק פרטים מפורטים אודות החברה, כולל שם החברה, מספר זיהוי מס, כתובת ופרטים נוספים.

פרטים על המשרה: יש לציין את הכותרת המדויקת של המשרה, תיאור התפקיד, דרישות ההשכלה והניסיון, מיקום העבודה, והשכר המוצע.

פרטים על העובד הזר: המעסיק חייב לכלול פרטים על העובד המיועד, כולל שם מלא, כתובת, השכלה, ניסיון מקצועי ומספר דרכון.

תיעוד תומך:

תעודות והסמכות: יש לצרף מסמכים המאשרים את הכישורים של העובד, כמו תארים אקדמיים, אישורים מקצועיים ותעודות אחרות.

מכתבים מקצועיים: מכתבי המלצה ממעסיקים קודמים או ממליצים מקצועיים יכולים לחזק את הבקשה.

אישורים ממשרד העבודה (אם נדרש): במקרים מסוימים, כמו ויזות H-1B, יש לצרף את אישור מצב העבודה (LCA) ממשרד העבודה האמריקאי.

תשלום עמלות:

על המעסיק לשלם עמלות שונות המוגדרות על ידי USCIS, הכוללות עמלות הגשה, עמלות לזרוז תהליכים (במידת הצורך) ועמלות נוספות לפי סוג הוויזה.

שליחת הבקשה:

לאחר שהטופס הושלם וכל המסמכים צורפו, המעסיק שולח את הבקשה ל-USCIS. זהו שלב מכריע בתהליך, שכן הבקשה חייבת להיות מדויקת ומלאה כדי להימנע מעיכובים או דחיות.

תהליך עיבוד הבקשה על ידי USCIS:

קבלת הבקשה ובדיקת תקינות:

USCIS בוחנת את הבקשה לוודא שהיא כוללת את כל המסמכים הנדרשים ושעמלות התשלום שולמו.

בחינת הבקשה:

פקיד USCIS בוחן את הבקשה לפרטים ומוודא שהמעסיק והעובד עומדים בכל הדרישות החוקיות.

החלטה על הבקשה:

אם הבקשה עומדת בכל הדרישות, USCIS מאשרת את הבקשה ושולחת הודעת אישור למעסיק ולעובד. אם הבקשה נדחית, נשלחת הודעת דחייה עם הסיבות לדחייה והנחיות להמשך.

הערה חשובה:

אישור הבקשה על ידי USCIS אינו מבטיח קבלת ויזת העבודה. לאחר אישור הבקשה, העובד הזר חייב להגיש בקשה לויזה בשגרירות או הקונסוליה האמריקאית במדינתו. השגרירות יכולה לשלול את הנפקת הויזה מסיבות שונות, כגון חשש לביטחון לאומי, בעיות בריאותיות, או אי עמידה בתנאים נוספים הנדרשים. על כן, תהליך קבלת הויזה אינו מסתיים באישור ה-USCIS ויש להשלים את כל השלבים הנדרשים להבטחת קבלת הויזה בפועל.

 1. בקשה לאישור עבודה על ידי משרד העבודה Department of Labor (DOL)

במקרא של ויזות כמו B1H, 1B1H, 2HB וA-2H המעסיק האמריקאי חייב להגיש בקשה ל-USCIS רק לאחר שהוא קיבל אישור ממשרד העבודה של ארה"ב (DOL). תהליך זה מתבצע כדי להבטיח שהממשלה האמריקאית תקבל הוכחות לכך שהמעסיקים זקוקים לעובדים זרים, ולא ניתן למלא את המשרות האלו עם עובדים אמריקאים מקומיים. הצעד הזה חיוני להבטחת האינטרסים של כוח העבודה המקומי בארה"ב ולהגנה על מקומות העבודה של אזרחי המדינה.

תהליך הגשת הבקשה

פרסום והודעה על המשרה:

המעסיק נדרש לפרסם את המשרה המוצעת לציבור הרחב ולפרסם הודעות מתאימות כדי להראות שנעשה ניסיון לאתר עובדים מקומיים. הפרסום נעשה לעיתים בעיתונים מקומיים ובאמצעי תקשורת אחרים.

על המעסיק להוכיח שהוא עשה מאמצים סבירים לאתר מועמדים מקומיים ולתעד את כל הניסיונות והתגובות שקיבל.

תיעוד הדרישות והכישורים:

המעסיק חייב להגיש תיעוד מפורט המתאר את הדרישות והכישורים הנדרשים למשרה המוצעת.

על המעסיק להראות שהעובד הזר עומד בכל הדרישות הללו ושיש לו הכישורים הנדרשים לתפקיד. זה כולל הצגת תארים אקדמיים, ניסיון מקצועי, והסמכות רלוונטיות.

אישור ממשרד העבודה (Labor Condition Application – LCA):

עבור ויזות כמו H-1B, המעסיק צריך להגיש בקשה לאישור מצב עבודה (LCA) למשרד העבודה. בקשה זו כוללת פרטים על תנאי ההעסקה, כולל שכר ותנאי עבודה.

על המעסיק להראות שהשכר המוצע לעובד הזר תואם את השכר הממוצע בתעשייה למשרה דומה באזור הגאוגרפי בו המשרה נמצאת. זה נעשה כדי להבטיח שהעובד הזר לא יפגע בתנאי ההעסקה של עובדים מקומיים.

אישור המשרה הזמנית (Temporary Labor Certification):

עבור ויזות כמו H-2B ו-H-2A, המעסיק נדרש לקבל אישור לעבודה זמנית ממשרד העבודה. תהליך זה כולל הגשת בקשה רשמית ותיעוד המצדיק את הצורך בעובדים זמניים.

המעסיק חייב להוכיח שהמשרה היא זמנית, כלומר שהיא קיימת לזמן מוגבל ולא לצמיתות.

קבלת אישור ממשרד העבודה:

לאחר שהמעסיק סיים את כל השלבים הללו, משרד העבודה בוחן את הבקשה ומקבל החלטה. אם הבקשה מאושרת, המעסיק מקבל תעודת אישור המאפשרת לו להמשיך בתהליך מול USCIS.

אישור זה נותן ביטחון למעסיק ולעובד הזר שהמשרה אושרה על ידי הרשויות המתאימות ושהתהליך עומד בכל התקנות והדרישות החוקיות.

הגשת הבקשה ל-USCIS:

רק לאחר קבלת האישור ממשרד העבודה, המעסיק יכול להגיש את הבקשה הרשמית ל-USCIS בשם העובד הזר. תהליך זה כולל הגשת טפסים נוספים, מסמכים תומכים ותשלום עמלות נדרשות.

USCIS בוחנת את הבקשה ומקבלת החלטה סופית לגבי מתן הוויזה.

סיכום

תהליך זה נועד להבטיח שעובדים זרים אינם תופסים מקומות עבודה של אזרחי ארה"ב, תוך הגנה על שוק העבודה המקומי. כל שלב בתהליך מחייב עמידה בדרישות קפדניות ואספקת תיעוד מתאים, כדי להבטיח שקבלת הוויזה נעשית בצורה חוקית והוגנת.

 1. עמידה בדרישות בריאות ועבר פלילי

כאמור על מבקש ויזת העבודה לארה"ב לעבור בדיקות רפואיות ובמידת הצורך להשלים חיסונים. הבדיקה נעשית ע"י רופא מוסמך מטעם השגרירות. כדי להבטיח שמועמד לוויזת עבודה לא מהווה איום על הציבור בארה"ב עליו להמציא תעודת יושר.

בין אם מבקשים וויזת עבודה זמנית או ויזת עבודה עם מטרה להגר חייבים להכין ולהגיש מספר רב של מסמכים, למלא טפסים ולשלם אגרות. לכל סוג של ויזה יש רשימה של מסמכים שצריך להכין לפני ההגשה. ישנם דברים בסיסיים לכל סוג של הוויזה ויש כאלו שייחודיים רק לסוג שלהם.

הערה: את כל המסמכים יש להגיש אך ורק אחרי שמעסיק אמריקאי קיבל אישור מ-USCIS ומ-DOL, אם צריך.   

ובכן, אחרי שהמעסיק בארה"ב מקבל את כל האישורים ההכרחיים העובד הזר ממלא טופס 160-DS באופן מקוון, משלם אגרה ומצרף את המסמכים הבאים:

 1. דרקון בתוקף
 2. עותק של אישור הצעת העבודה (טופס 129-I)
 3. היסטוריית הנסיעות האחרונה (אם רלוונטי)
 4. קורות חיים
 5. תמונת פספורט

קורה לפעמים והמועמד מתבקש לספק מידע נוסף, בהתאם לסוג הוויזה אליה הגיש את בקשתו.

שלב הבא הוא קביעת תור בשגרירות ארה"ב וההכנה לקראת הריאיון. ההמתנה לתור בשגרירות יכולה להימשך בין מספר ימים למספר שבועות.

הערה: יש לקבוע תור במדינת האזרחות שלכם בלבד.  

לאחר מכן משלמים את האגרה, נכון להיום הסכום הוא 190 דולר. עמלת אינן ניתנות להחזר. מבקשי אשרת עבודה מסוג L יידרשו לשלם תשלום נוסף על סך   500 דולר אם הם מבקשים ויזה במסגרת בקשה כללית. עלויות אחרות של ויזה לארה"ב משלים לאחר קבלת האישור.

שלב נוסף הוא הכנה של כל הניירת לקראת הריאיון. יש להצטייד במסמכים הבאים:

 • הדרכון
 • דף אישור בקשת ויזה מודפס (טופס DS-160)
 • קבלת תשלום דמי עיבוד הבקשה
 • מספר קבלה עבור הבקשה שאושרה (טופס I-129 או טופס I-129S למבקשי אשרת L)
 • תמונת פספורט (אם לא העלית אותה בעת השלמת הבקשה המקוונת).

הערה: יש להגיע לריאיון מוכנים מראש, להתלבש כראוי ולא לאחר. לדבר רק את האמת, לא להסס ולהיות משכנעים.

השלב האחרון בתהליך הוא ההמתנה לאישור מהשגרירות. זמן ההמתנה יהיה תלוי בשגרירות, לפעמים עיבוד הבקשה לוקח כמה ימים ולפעמים הוא לוקח יותר זמן אך תהליך זה לא אמור לקחת יותר מ-60 ימים. יתכן ובזמן ההמתנה המבקש יתבקש להמציא מסמכים או ראיות נוספים. המשמעות היא שאת המידע שהמרואיין מסר במהלך הריאיון רוצים לבדוק מול מאגרי המידע הרלוונטיים (הרשעות, סיכוני אבטחה, עיכובים קודמים וכו'). מהלך זה עלול לגרום לעיכוב בעיבוד הבקשה ולהוצאות נוספות.

בעיות נפוצות בקבלת ויזת העבודה לארה"ב

ישנן מספר בעיות נפוצות שמבקשי ויזת העבודה לארה"ב יכולים להיתקל בהן. להלן פירוט של כמה מהן:

זכאות:

כדי להיות זכאי לאשרת עבודה, על המבקש לעמוד בדרישות זכאות מסוימות.

הצעת עבודה תקפה: על המועמד לקבל הצעת עבודה ממעסיק אמריקאי, אשר מתחייב להעסיקו בתפקיד מסוים.

כישורים והתמחות: על המבקש להיות בעל הכישורים וההתמחות הדרושים לתפקיד המוצע. במקרים רבים, הדבר כולל הצגת תארים אקדמיים ותעודות מקצועיות רלוונטיות.

דרישות בריאות ואופי: על המבקש לעמוד בדרישות בריאותיות מסוימות ולעבור בדיקות רקע שמאשרות שאין לו עבר פלילי או בעיות ביטחוניות אחרות.

זמינות:

מספר הוויזות הזמינות לקטגוריות מסוימות מוגבל למכסה שנתית.

H-1B: למשל, ויזות H-1B לעובדים מיומנים מוגבלות לכ-65,000 ויזות בשנה, עם תוספת של 20,000 ויזות נוספות לבעלי תארים מתקדמים מארה"ב. אם המכסה השנתית הושגה, המועמד ומעסיקו יצטרכו לחכות לשנת הכספים הבאה כדי להגיש בקשה מחדש.

עיכובים בעיבוד:

זמני הטיפול בוויזה עשויים להשתנות בהתאם למדינה ממנה מגישים את הבקשה ולעומס העבודה של הקונסוליה או השגרירות האמריקאית.

עומס עבודה: בעומס עבודה גבוה, זמני הטיפול עלולים להתארך, דבר שעלול להוות בעיה לעובדים זרים שהצעת העבודה שלהם מחייבת אותם להתחיל לעבוד עד תאריך מסוים.

מדינה ספציפית: מדינות מסוימות עשויות לחוות עיכובים מיוחדים בשל תנאים פוליטיים, כלכליים או חברתיים.

דחייה:

גם אם מבקש הוויזה עומד בכל דרישות הזכאות, בקשת הוויזה שלו עדיין עלולה להידחות מסיבות שונות.

מידע חלקי או לא מדויק: הגשת מידע חלקי או לא מדויק יכולה להוביל לדחייה מיידית.

חשש להונאה או מצג שווא: חשש שהמידע שסופק אינו אמין או שהמועמד מנסה להונות את המערכת.

חששות לביטחון לאומי: דחיית בקשות על רקע חשש לביטחון לאומי היא אפשרות קיימת, במיוחד אם יש למבקש קשרים למדינות או לגורמים שנחשבים לסיכון ביטחוני.

שינויים במדיניות ההגירה:

מדיניות ההגירה של ארה"ב יכולה להשתנות בכל עת, מה שישפיע על יכולתו של עובד זר לקבל אשרת עבודה.

הגבלות חדשות: ממשלת ארה"ב עשויה להטיל הגבלות חדשות על קטגוריות מסוימות של ויזה.

שינויים בדרישות הזכאות: עדכונים בדרישות הזכאות יכולים לשנות את הקריטריונים הדרושים לקבלת הוויזה. מומלץ לעקוב אחרי השינויים באתר ממשלת ארה"ב או בעזרת עורך דין המתמחה בהגירה.

הגבלות נסיעות הקשורות ל-COVID-19:

עקב מגפת ה-COVID-19 המתמשכת, הגבלות נסיעה נוספות עשויות להשפיע על קבלת אשרת עבודה או על היכולת לנסוע לארצות הברית לצורכי עבודה.

סגירת גבולות והגבלות כניסה: מדינות מסוימות עשויות לסגור את גבולותיהן או להטיל הגבלות על כניסת אזרחים זרים.

שינויים במדיניות הוויזות: מדיניות הוויזות יכולה להשתנות במהירות עקב מצב בריאות הציבור. חשוב מאוד להתעדכן בהגבלות הנסיעה ובמדיניות הוויזות העדכניות ביותר כדי למנוע בעיות בלתי צפויות.

באמצעות הבנה והכנה לקראת בעיות אלו, ניתן להגדיל את הסיכויים לקבלת ויזת עבודה לארה"ב ולמנוע עיכובים ודחיות מיותרים.

איך עורך דין יכול לעזור ?

עוד לפני שניגשים לתהליך הגשת הבקשה לוויזת עבודה לארה"ב, מומלץ להיעזר בעורך דין המתמחה בהגירה ובוויזות עבודה לארה"ב. עורך דין כזה יכול להועיל במגוון דרכים ולסייע בהשגת אשרת עבודה בצורה היעילה והמקצועית ביותר. משרדינו טיפל בהצלחה במאות תיקים של לקוחות במשך שנים, וממשיך להוביל בתחום. להלן מספר דרכים שבהן עורך דין הגירה יכול לסייע:

הערכת זכאות לאשרת עבודה:

עורך דין הגירה מעריך את הכישורים שלכם וקובע אם אתם עומדים בדרישות לאשרת עבודה לארה"ב. בנוסף, הוא מייעץ לכם לגבי קטגוריית הוויזה המתאימה ביותר להגשת הבקשה, על פי הפרופיל שלכם והנסיבות האישיות.

ייעוץ בכל שלב של התהליך:

תהליך הגשת הבקשה לוויזת עבודה יכול להיות מורכב וגוזל זמן. עורך דין הגירה ידריך אתכם בכל שלב של התהליך, החל מאיסוף התיעוד הדרוש, הכנת המסמכים הנלווים, ועד להגשת הבקשה בצורה תקינה ומלאה.

הכנה והגשת הבקשה:

עורך דין יכול לעזור לכם להכין ולהגיש את הבקשה לוויזה בשמכם. הוא יבטיח שכל המסמכים הדרושים כלולים, והבקשה הושלמה כהלכה ותוגש לסוכנות הממשלתית המתאימה בזמן. זה כולל מילוי נכון של טפסים, ניסוח מכתבים רלוונטיים, והקפדה על דיוק הפרטים.

תמיד עם יד על הדופק:

לעיתים, רשויות בארה"ב מבקשות מידע או תיעוד נוספים לפני אישור בקשת הוויזה. עורך דין יכול לעזור לכם להגיב לבקשות אלו במהירות וביעילות. בנוסף, מערכת ההגירה נתונה לשינויים ועדכונים תכופים. עורך דין הגירה יכול להבטיח שהבקשה שלכם תואמת לחוקים ולתקנות ההגירה הנוכחיים, ולשמור אתכם מעודכנים בכל שינוי שעלול להשפיע על הבקשה שלכם.

ייצוג בהליכים משפטיים:

אם בקשתכם לוויזה נדחתה או אם מתעוררות בעיות משפטיות במהלך תהליך הבקשה, עורך דין יכול לייצג אתכם בהליכים משפטיים ולסנגור בשמכם. הוא יוכל להגיש ערעורים, לטפל במצבים מורכבים, ולהגן על זכויותיכם בפני רשויות ההגירה.

התמודדות עם בעיות בלתי צפויות:

במהלך תהליך הבקשה, עשויות להתעורר בעיות בלתי צפויות, כמו עיכובים, דרישות נוספות או בעיות במסמכים. עורך דין מנוסה ידע כיצד להתמודד עם מצבים אלו במהירות וביעילות, תוך שמירה על סיכויי ההצלחה הגבוהים ביותר.

הערה חשובה:

בין אם אתם מעוניינים בשירותיו של עורך דין או לא, חשוב לזכור שעליכם להגיש בקשה אך ורק לסוג ויזת העבודה שאתם עומדים בקריטריונים שלו. הגשת בקשה לא נכונה עלולה לגרום לעיכובים ודחיות מיותרות. עורך דין הגירה יכול לעזור לכם לוודא שאתם מגישים את הבקשה המתאימה, ולמקסם את סיכויי ההצלחה שלכם.

לסיכום

לסיכום, אזרח זר המעוניין לעבוד בארצות הברית חייב קודם כל למצוא מעסיק אמריקאי ולקבל ממנו הצעת עבודה. ויזת העבודה היא ויזה המבוססת על מעסיק, ולכן זהו התנאי הראשון והחשוב ביותר בתהליך. לאחר שהתקבל הצעד הראשון לקראת הוויזה המיוחלת, המעסיק חייב בדרך כלל להגיש עתירה לשירותי האזרחות וההגירה האמריקאיים (USCIS) בשם העובד. העתירה הזאת מהווה שלב קריטי בתהליך, שכן היא מבססת את הצורך בעובד הזר עבור המעסיק ואת יכולת המעסיק לעמוד בדרישות החוקיות להעסקת עובד זר.

עם אישור העתירה על ידי USCIS, העובד יכול להגיש בקשה לאשרת עבודה בשגרירות ארה"ב או בקונסוליה האמריקאית במדינת מוצאו. תהליך זה כולל מילוי טפסים, מתן מסמכים תומכים, ולעיתים גם ריאיון אישי. חשוב לציין כי על המבקש לעמוד בכל הקריטריונים הנדרשים ולקבל אישור ביטחוני ובריאותי בהתאם לדרישות החוק האמריקאי.

העסקת עורך דין הגירה עשויה להיות משאב רב ערך עבור כל מי שמחפש ויזת עבודה לארה"ב. עורך דין המתמחה בהגירה יכול לסייע במילוי טפסים בצורה נכונה, בהכנת המסמכים הנדרשים, ובהגשת הבקשה בצורה מקצועית ומדויקת. בנוסף, עורך דין מנוסה יכול להעניק ייעוץ חשוב ולהנחות את המבקש לאורך כל התהליך, מה שיכול להגדיל את הסיכויים לקבלת הוויזה באופן משמעותי.

לכן, אם אתם נעזרים בשירותיו של עורך דין הגירה, תוכלו להיות בטוחים שהבקשה שלכם מוגשת בצורה המקצועית ביותר ובזמן הנדרש. בכך, יעלו הסיכויים שלכם לקבל את ויזת העבודה ולהתחיל לעבוד בארה"ב בצורה חוקית ומוסדרת.

דילוג לתוכן