ויזה 5-EB לארה"ב

תוכן עניינים:
ויזה 5-EB לארה"ב

הידעתם שקבלת ויזת ההשקעה מסוג 5-EB היא גם הדרך לקבל גרין קארד בארה"ב. תוכנית EB-5 מאפשרת למשקיעים זרים להשקיע סכומים משמעותיים בעסק בארה"ב ובזכות ההשקעות האלו לקבל אישור שהייה או גרין קארד בארה"ב. בסופו של דבר המחזיק בגרין קארד יכול לקבל אזרחות אמריקאית.

אנא צרו אתנו קשר לקבלת מידע נוסף.

 

סקירה כללית

בשנת 1990 אישר הקונגרס האמריקני את התוכנית למשקיעים מהגרים (EB-5). מטרת הוויזה הייתה לעזור לעורר את כלכלת ארה"ב באמצעות השקעות זרות. המכסה השנתית לוויזות  EB-5ברחבי העולם היא 10,000 אשרות. בשנים 2014-2019 רוב, אם לא כולן,  וויזות EB-5 היו בשימוש. בשנים 2020 ו-2021 המספרים ירדו באופן חד בגלל התפרצות מגפת קוביד-19 ושינויים בחוק באמצע 2021 (מאז בוטל). ראה את התרשים למטה:

איור 1. כניסות והתאמות סטטוס של משקיע מהגר (EB-5), FY2010-FY2019

ויזה 5-EB לארה"ב

מקור: הצגת נתונים ב-CRS מהמשרד לביטחון הפנים של ארה"ב, שנתון לסטטיסטיקה של הגירה, טבלה 7, עבור מספר שנות כספים.

ישנן שתי דרכים להשקיע במסגרת תוכנית EB-5

 1. השקעה בעסק פרטי שבו המשקיע מעורב באופן פעיל בניהול;
 2. להשקיע במרכז אזורי, שהוא פרויקט שאושר על ידי המדינות הבודדות ושירותי האזרחות וההגירה של ארצות הברית (USCIS).

כפי שניתן לראות מהטבלה לעיל, הרוב המכריע של אשרות EB-5 מונפקות באמצעות השקעות במרכז אזורי.

מה זה מרכז אזורי?

מרכזים אזוריים הם פרויקטי פיתוח גדולים שנוצרו במדינות בודדות. זה יכול להיות מלונות, מרכזי קניות או קניונים, פרויקטים של סלילת כבישים, פארקי שעשועים וכו'. המשקיע ב-EB-5 הוא אחד מתוך משקיעים רבים. בניגוד להשקעה עסקית פרטית, המשקיע במרכז האזורי לוקח על עצמו תפקיד פסיבי בפרויקט. הכסף הושקע מראש במרכז האזורי. החוזה מכסה שיעור תשואה שנתי (בדרך כלל קטן מאוד) וכאשר ההשקעה צפויה להיות מוחזרת.

תהליך הגשת הבקשה לוויזה 5-EB

ויזה 5-EB לארה"ב

הצעד הראשון הוא להחליט היכן וכיצד להשקיע. ישנם שיקולים רבים אם התוכנית היא לבנות ולהשקיע בעסק משלו. רוב ההשקעות העסקיות האישיות דורשות השקעה מינימלית של 1.05 מיליון דולר. אם העסק נמצא באזור שבו אבטלה גבוהה או באזור כפרי, המכונה אזור תעסוקה ממוקד (TEA), אז ההשקעה המינימלית יורדת ל-800,000 דולר. יש להוכיח שהכסף שייך למשקיע ומגיע ממקורות חוקיים. יש להשקיע את הכסף בעסק טרם הגשת התיק. והכי חשוב, על המשקיע להוכיח שההשקעה תוביל להעסקת לפחות עשרה עובדים בארה"ב במשרה מלאה במהלך השנתיים הקרובות.

כדי להוכיח שהחברה תשתמש בהשקעה כדי לגייס עשרה עובדים בארה"ב, התיק המוגש חייב לכלול תוכנית עסקית נרחבת, שמראה בבירור כיצד הכספים יובילו להעסקת העובדים. לאחר הגשת התיק ועיבודו על ידי USCIS (נמשך כיום שנה וחצי עבור רוב המשקיעים הזרים מלבד אזרחים סינים), המשקיע ובני משפחתו הקרובים יקבלו גרין קארד זמני, תקף לשנתיים. בתום תקופת השנתיים, על המשקיע להגיש עתירה שנייה, המוכיחה שהחברה שכרה עשרה עובדים בארה"ב במהלך התקופה של שנתיים קודם לכן. במידה וכך הוא הדבר, המשקיע ומשפחתו יקבלו גרין קארד קבוע.

החברה שאליה מתבצעת ההשקעה חייבת להיות חברה "חדשה", כלומר חברה שהוקמה לאחר 1990. להלן מספר דוגמאות:

1) משקיע א' יוצר חברה ב' בארה"ב. חברה ב' היא חברה לפיתוח נדל"ן. משקיע א' משקיע את ההון הנדרש. בונה תוכנית עסקית, ומגיש את התיק. ההון משמש להעסקת מנהלים, עוזרים ועובדי קבע לבניית מפעלי מסחר ו/או מגורים. לאחר אישור הבקשה, על משקיע א' להיכנס לארה"ב כבעל גרין קארד זמני ולסייע בניהול חברה ב'. לאחר תקופת השנתיים, על המשקיע להגיש תיק חדש, המוכיח שחברה ב' שכרה בארה"ב עשרה עובדים במשרה מלאה במהלך השנתיים הקודמות.

2) חברה ג' היא מסעדה בארה"ב שהוקמה בשנת 2010. חברה ג' מעוניינת לפתוח סניפים מסעדות חדשים במסגרת המבנה הארגוני הקיים שלה. חברה ג' מבקשת השקעת EB-5 של 1.05 מיליון דולר מהמשקיע ד'. על המשקיע ד' להוכיח שההשקעה שלהם תוביל להעסקת עשרה עובדים חדשים במסעדות בארה"ב במהלך השנתיים הקרובות. משקיע ד' חייב גם להראות שהוא יהיה פעיל בניהול של המסעדות של חברה ג' עם כניסתו לארה"ב. לאחר השלמת תקופת השנתיים, על משקיע ד' להגיש בקשה חדשה המוכיחה שההשקעה שימשה להעסקת עשרה עובדים חדשים בארה"ב.

כפי שהוזכר קודם לכן, הרוב המכריע של השקעות EB-5 מגיעות למרכזים אזוריים. היתרון של המרכז האזורי הוא בכך שהמשקיע אינו צריך להוכיח טכנית שהשקעתו תשמש להעסקת עשרה עובדים. הסיבה לכך היא שכדי לנצל את היתרונות של תוכנית EB-5, המרכז האזורי כבר הוכיח שמספר ההשקעות המתוכננות ב-EB-5 יביא להעסקה של לפחות עשרה עובדים לכל משקיע. כמו כן, על השקעות המיועדות לעסקים פרטיים להראות כי ההשקעה הביאה להעסקה של לפחות עשרה עובדים במשרה מלאה בחברה. בהקשר של מרכז אזורי, חלק מהעסקה שלו יכולה להיות במיקור חוץ באמצעות קבלנים, מה שמקל הרבה יותר להגיע למינימום של עשרה אנשים. לפיכך, על המשקיע פשוט לצרף לבקשה שלו מסמכים שכבר הוכנו על ידי המרכז האזורי, המראים כיצד המרכז יקצה עובדים לפרויקט שלו.

החיסרון בגישת המרכז האזורי הוא שלמשקיע אין או כמעט שאין מילה בניהול העסק. רוב המרכזים האזוריים מציעים למשקיע שותפות מוגבלת במרכז שתספק להם תשואה שנתית קטנה על השקעתם ותשלום בסופה, לרוב כשבע שנים לאחר ההשקעה. האתגר הוא למצוא את המרכז האזורי המתאים. צריך להבין שהמשקיע 5-EB מסכן את ההשקעה שלו. המשמעות היא שאין ערובה שהכסף יוחזר אם העסק ייכשל. ישנם מרכזים אזוריים רבים בארצות הברית והמפתח להצלחה הוא למצוא מרכז אזורי עם עסק שיש לו היסטורית פרויקטים של השקעות מוצלחות של EB-5.

מילוי בקשה לוויזה 5-EB

ויזה 5-EB לארה"ב

אם משקיע משקיע בעסק פרטי, הוא צריך להגיש בקשת הגירה כמשקיע עצמאי, טופס I-526. טופס זה ארוך מאוד ודורש מהמשקיע מידע אישי ופיננסי רב וכן מידע על ההשקעה. להלן טבלה שהוכנה על ידי USCIS המציגה את הדרישות.

הוכחות ומסמכים תומכים שיוגשו עם טופס I-526, בקשת הגירה למשקיעים זרים

אתם יכולים להגיש טופס I-526 אם אתם משקיעים שרוצים להגר לארצות הברית. 

דרישותמסמכים תומכים (ראיות)
מיזם מסחרי חדשעליכם לספק ראיות לכך שהשקעתם או תשקיעו באופן פעיל במיזם עסקי חדש שנוצר:
• לאחר 29 בנובמבר 1990, או
• ב-29 בנובמבר 1990 או לפני כן, זה היה:
1. נרכש (והעסק הקיים עובר מבנה מחדש או ארגון מחדש באופן שייווצר מיזם מסחרי חדש); אוֹ
2. התרחב באמצעות ההשקעה, וכתוצאה מכך לעלייה של לפחות 40% בהון הנקי או במספר העובדים.
אם רלוונטי, עליכם להגיש הוכחות לכך שאדם או ישות הקימו את המיזם המסחרי החדש, ואם אתם מבקשים זכאות במסגרת סכום ההשקעה המופחת, עליכם להגיש גם הוכחות לגבי אזור התעסוקה הממוקד (TEA). להגדרה של TEA ומידע על סכומי השקעה, ראה אודות סיווג ויזה EB-5. למידע על הוכחה שההשקעה היא ב-TEA, ראה כרך 6, חלק G של מדריך המדיניות של USCIS.
ניהול המיזם המסחרי החדשעליכם להגיש ראיות לכך שאתם מנהלים את המיזם או שתהיו המנהלים של המיזם המסחרי החדש (בין אם באמצעות בקרה ניהולית שוטפת או באמצעות גיבוש מדיניות).
השקעהעליכם להגיש הוכחות לכך שהשקעתם או תשקיעו באופן פעיל את כמות ההון הנדרשת. (למידע על סכומי ההשקעה המינימליים, ראה אודות סיווג ויזה EB-5.)
עליך להגיש ראיות לכך שהון ההשקעה הושג באמצעים חוקיים. לבקשה יש לצרף, לפי העניין,
• רישומי רישום עסקים זרים;
• החזרי מס תאגידים, שותפות (או ישות אחרת), ואישיים, או החזרי מס אחרים מכל סוג שהגשתם או מישהו בשמכם במהלך 5 השנים האחרונות, לרבות כל תחום שיפוט למיסוי בארה"ב או מחוצה לה;
• ראיות המזהות כל מקור הון אחר; אוֹ
• עותקים מאושרים של כל פסקי דין או ראיה של כל התביעות האזרחיות או הפליליות תלויות ועומדות, הליכים מינהליים ממשלתיים וכל תביעה אזרחית פרטית (תלויה ועומדת או אחרת) הכוללת פסקי דין כספיים נגדך מכל בית משפט בארה"ב או מחוצה לה במהלך 15 השנים האחרונות.
יצירת מקומות עבודהעליכם להגיש הוכחות לכך שהמיזם המסחרי החדש ייצור לפחות 10 מקומות עבודה במשרה מלאה לעובדים מתאימים. אם הגורם האחראי ליצירת מקומות עבודה לא תיעד את העובדים הנדרשים, עליכם להגיש תוכנית עסקית מקיפה המעידה כי בשל אופיו וגודלו החזוי של המיזם המסחרי החדש, ייווצר צורך ב-10 עובדים מתאימים לפחות.
שימור מקומות עבודה – עסקים בעיתייםעליכם להגיש ראיות לכך שמספר העובדים הקיימים נשמר, או יישמר, לא פחות מהרמה שלפני ההשקעה למשך שנתיים לפחות. הגשת צילום של רישומי מס; טופס I-9, אימות זכאות לעבודה; או מסמכים רלוונטיים אחרים עבור העובדים המתאימים, ותוכנית עסקית מקיפה לתמיכה בעתירה.

*למידע נוסף, ראה 8 CFR 204.6, טופס I-526 הוראות, וכרך 6, חלק G של מדריך המדיניות של USCIS.

עמלת הגשת הבקשה I-526 היא $3,675.

יש לצרף את הדברים הבאים לבקשה:

 1. מידע אישי כגון שם, כתובת, תאריך לידה ומקום לידה;
 2. כתובת המגורים של המבקש בחמש השנים האחרונות;
 3. עבר תעסוקתי של המבקש;
 4. מידע רלוונטי על המשפחה;
 5. שם וכתובת העסק אליו המבקש משקיע;
 6. מידע על זכויות ההשקעה והבעלות;
 7. הונו הנוכחי של המבקש;
 8. מקור ההשקעה (יש לספק ראיות המוכיחות את מקור ההשקעה);
 9. מידע על יצירת תעסוקה. במילים אחרות, מספר העובדים הקיימים וכיצד יתקבלו עובדים חדשים. לבקשות לעסקים פרטיים להבדיל ממרכזים      אזוריים יש לספק תכנית עסקית מקיפה.

אם המשקיע משקיע במרכז אזורי, המשקיע מגיש בקשת מהגר על ידי משקיע מרכז אזורי, טופס I-526e. אגרת ההגשה לבקשה זו היא $4,675. יש לצרף את הדברים הבאים לבקשה:

 1. מידע אישי כגון שם, כתובת, תאריך לידה ומקום לידה;
 2. כתובת המגורים של המבקש בחמש השנים האחרונות;
 3. עבר תעסוקתי של המבקש;
 4. מידע רלוונטי על המשפחה;
 5. מידע על המרכז האזורי, כולל מספר מרשם של אישור מ- USCIS;
 6. מידע על זכויות ההשקעה והבעלות;
 7. ההון הנקי הנוכחי של המבקש. שימו לב, רוב המרכזים האזוריים לא יקבלו משקיע אלא אם הוא/היא יכולים להציג הון נקי של כפול מערך            ההשקעה;
 8. מקור ההשקעה. יש לספק ראיות המוכיחות את מקור ההשקעה.
 9. מידע על יצירת תעסוקה. במילים אחרות, מספר העובדים הקיימים וכיצד יתקבלו עובדים חדשים. המרכז האזורי מספק מידע זה לצורך              ההגשה.
 10. שאלות רבות בנוגע לכל מעורבות בפעילות פלילית. 

כאמור, זמן הטיפול בתיקים של EB-5 עולה על שנה וחצי. עבור אזרחי סין, ההמתנה ארוכה בהרבה, עד שבע שנים. בערך מחצית מהבקשות EB-5 מוגשות ע"י אזרחים סינים. הסיבה להמתנה כל כך ארוכה היא שכאשר העותר כבר נמצא בארה"ב באופן חוקי במעמד אחר, הוא לא יכולים להתגורר או לעבוד בארה"ב עד שיקבלו את הגרין קארד באמצעות תהליך EB-5.

גרין קארד קבוע למשקיע 5-EB

כפי שצוין לעיל, הגרין קארד הראשוני הוא זמני, לתקופה של שנתיים. אם הכסף הושקע בעסק פרטי, אז המשקיע חייב להיות פעיל בניהול העסק אך יכול לעבוד גם במקום אחר. לשאר בני המשפחה מותר לעבוד בכל מקום. אם הכסף הושקע במרכז אזורי, למשקיע ובני משפחתו מותר לעבוד בכל מקום. ממש לפני תאריך תפוגה של הגרין קארד הזמני על המשקיע להגיש טופס I-829 (בקשת משקיע להסרת תנאים על סטטוס תושב קבע).

מלבד מידע אישי רב, בדומה לבקשה הראשונה, חשיבות רבה היא לבקשת מידע על מילוי הדרישות ליצירת מקומות עבודה במסגרת תוכנית EB-5. אם המשקיע השקיע במרכז אזורי, המרכז האזורי יספק את הראיות ליצירת מקומות עבודה וכן יסייע במילוי חלק מדרישות הבקשה. אם המשקיע השקיע בעסק פרטי, יש לספק ראיות המראות כיצד ההשקעה הובילה להעסקה של לפחות עשרה עובדים בארה"ב במשרה מלאה.

להלן רשימת המסמכים שיש לצרף לבקשה:

 • העתק של הגרין קארד של המשקיע;
 • עותקים של גרין קארד של כל בני המשפחה;
 • החזרי מס למפעל המסחרי. USCIS יבקש החזרות מחמש השנים האחרונות לפחות;
 • הוכחת השקעה במפעל המסחרי. הוכחה יכולה להגיע בצורה של דוחות כספיים או דוחות בנק;
 • עדות לכך שהעסק לעיל הוא עסק חי. ניתן להוכיח זאת ע"י קבלות בפועל, דפי חשבון בנק או מסמכי מרכיב;
 • הוכחה של העסקת עובדים במשרה מלאה הנדרשת הן בתחילת ההשקעה והן במועד הגשת טופס I829. ניתן להשתמש במסמכים כגון I-9s, W-2 וטפסי שכר;
 • כל מידע רלוונטי לגבי עבר פלילי כלשהו;
 • עמלות חובות USCIS, כולל עמלת הגשה ממשלתית סטנדרטית ועמלת ביומטריה. עלות ההגשה הנוכחית היא 3,750$ עבור העתירה ו-$85 כל אחד עבור בחינת ביומטריה למשקיע ולכל בני במשפחתו.

כאמור, לפעמים פרויקטים של מרכז אזורי נכשלים. יכול להיות שהמשקיע יוכל להחזיר את ההשקעה ויכול להיות שלא. עם זאת, כישלון בפרויקט אינו אומר שהמשקיע ומשפחתו לא יוכלו לקבל גרין קארד קבוע. המשקיע יקבל תושבות קבע במידה והמשרות הנדרשות נוצרו ודרישות הבקשה התקיימו, אפילו אם באופן זמני. כמובן, כל זה חייבים להוכיח בתיק I-829.

מאז 2019 העיכובים בטיפול הבקשות I-829 הם ארוכים ביותר. נכון לאוקטובר 2022, העיכובים הם כמעט חמש שנים. לאחר הגשת התיק, USCIS ישלח הודעת קבלה עם הארכה של 18-24 חודשים. העיכובים גורמים לבעיות בנסיעות מחוץ לארה"ב מכיוון שאי אפשר להיכנס למדינה עם גרין קארד זמני שפג תוקפו. אבל הודעת הארכה המקורית מלווה בגרין קארד שפג תוקפו, כן מתקבלת לכניסה. לחילופין, המשקיע ומשפחתו יכולים לקבוע פגישה עם משרד USCIS מקומי ולבקש חותמת הארכה בדרכוניהם.

איך משרד עו"ד כהן ברוש יכולים לעזור לכם?

תהליך EB-5 הוא מסובך לכן סיוע מקצועי חשוב ביותר. משרדינו טיפל בהצלחה בבקשות EB-5 רבות. להלן רשימה של שיקולים עבור משקיע EB-5 פוטנציאלי:

 1. האם יש לכם מספיק הון עצמי למקרה שההשקעה תיכשל? אף אחד לא רוצה לשקול את האפשרות הזו, אבל השקעות במרכז האזורי יכולות להיכשל. זו הסיבה שבדרך כלל מרכזים אזוריים דורשים מהמשקיע להחזיק בהון השווה לכפול מסכום ההשקעה.
 2. האם אתם שוקלים עסק להשקעות פרטיות? אם כן, המבחן החשוב ביותר הוא העסקת עשרה עובדים במשרה מלאה על ידי העסק על פני תקופה של שנתיים. עובדים אלו חייבים להיות עובדי העסק ולא עובדי קבלן. יותר ויותר עסקים משתמשים בעובדי קבלן כדי להפחית את עלויות ההעסקה.
 3. אם אתם שוקלים השקעה במרכז אזורי, איך בוחרים? נכון לאוקטובר, 2021, היו 632 מרכזים אזוריים מאושרים בארה"ב. רבים מהם אינם פתוחים עוד להשקעה. משרדי עורכי דין, כגון כהן וברוש, המסייעים בהגשת בקשות EB-5, אינם רשאים לייעץ במוקדים אזוריים ספציפיים. עם זאת, אנו יכולים לעבוד עם הלקוחות על מיון פרטי ההשקעה, התוכנית העסקית, הרקורד של חברת הפיתוח ולבחון את החוזים שעל המשקיע לחתום מול המרכז האזורי כדי להניע את התהליך.
 4. מה עוד עושה המשרד שלנו? כהן וברוש יעבדו איתכם מהשלב הראשוני של בחינת בחירת הפרויקט ועד לבדיקת חוזים, מתן המלצות, איסוף תיעוד, עבודה מול מנהלי הפרויקט, הקפדה על העברת ההשקעה בבטחה, הכנת התיק, הגשת התיק, מענה לכל בקשות מאת USCIS, סיוע במילוי טפסים ואיסוף מסמכים לאחר שהבקשה תאושר, להגשתה לשגרירות, הכנת הלקוח לראיון בשגרירות או USCIS ובהמשך סיוע בהגשת טופס I-829 המסיר תנאים על הגרין קארד ומאפשר למשקיע ולמשפחתו לקבל גרין קארד קבוע.
דילוג לתוכן