אובדן מעמד תושב קבע

תושב קבע בקנדה יכול לאבד את המעמד שלו בגלל מספר סיבות:

 1. להפוך לאזרח קנדה
 2. לותר על מעמד תושב קבע מרצון
 3. להפוך לבלתי קביל
 4. מצג שווא
 5. אי עמידה בדרישות התושבות המינימליות
 

תושב קבע

 
אובדן מעמד תושב קבע

לתושב קבע בקנדה אין אותם זכויות כמו לאזרח

כדי לקבל את הזכות לחיות, ללמוד ולעבוד בקנדה במשך זמן רב יכול אזרח זר להגיש בקשה לקבלת סטטוס של תושב קבע. אחר כך, אם הוא עומד בדרישות התושבות המינימליות, הוא יכול להגיש בקשה לאזרחות כדי להפוך לאזרח עם כל הזכויות המגיעות לו.

לתושב קבע בקנדה אין אותם זכויות כמו לאזרח. אך עדיין יש מספר הטבות שהוא יכול לקבל  בדיוק כמו אזרח קנדי.

היתרונות של סטטוס תושב קבע:

 • תוכניות חברתיות (לדוגמא, שירותי בריאות)
 • הזכות לחיות, לעבוד וללמוד בכל מקום בקנדה
 • יכול להגיש בקשה לאזרחות
 • זכאי להגנה על פי החוק הקנדי ואמנת הזכויות והחירויות

ברוב המקרים, אזרחים זרים השואפים להגר לקנדה ולקבל אזרחות קנדית מלאה יצטרכו להגיש תחילה בקשה לתושבות קבע. לאחר 5 שנים במעמד תושב קבע, הם יכולים להגיש בקשה לאזרחות. 5 השנים הללו הן קריטיות לבעל הסטטוס תושב קבע, הרי במידה ולא יעמוד בדרישות המעמד הוא עלול לאבד את הסטטוס שלו.

אם ביטלו לכם את המעמד תושב קבע, אתם מוזמנים ליצור קשר עם המשרד כהן ברוש על מנת לקבל יעוץ מהמומחים שלנו לגבי הצעדים הבאים שלכם.

 

להיות אזרח קנדי

 

תושב קבע העומד בכל התנאים של התושבות יכול להגיש בקשה לאזרחות. עם קבלת אזרחות קנדית הסטטוס של תושב קבע אוטומטית מתבטל.

דרישות בסיסיות להגשת בקשה לאזרחות:

 • לעמוד בהצלחה במבחן שפה
 • לעבור מבחן אזרחות קנדית
 • לשלם את כל המיסים (אם רלוונטי)
 • לשהות בקנדה 3 מתוך 5 השנים האחרונות

למידע נוסף על הגשת בקשה לאזרחות קנדית כתושב קבע פנו למשרד עורכי דין כהן ברוש.

 

ויתור מרצון על מעמד תושב קבע

 

החל מנובמבר 2014, IRCC מאפשרת לתושבי קבע לבטל את מעמדם באופן עצמאי. ניתן לעשות זאת על ידי הגשת בקשה לוויתור מרצון של הסטטוס תושב קבע.

תושבים אשר יודעים שלא יעמדו בדרישות התושבות המינימליות, יכולים לותר על הסטטוס שלהם.  למשל, תושב שמחליט מחליט לעבור למדינה אחרת או שמתכוון לצאת מגבולותיה של קנדה לתקופה ממושכת. במקרה שלא ויתר על הסטטוס ויצא מקנדה, בחזרתו ייבדק כתושב קבע ואם יתגלה שהפר את תנאי השהייה, דבר אשר בוודאות יגרום לעיכובים בגבול והערכה מחודשת של  המעמד. כדי שזה לא יקרה מומלץ לתושב קבע לותר על המעמד שלו.

הערה: אם בקשתכם לוויתור תאושר, הסטטוס שלכם ישתנה מיד ותהפכו לאזרחים זרים שוב. מרגע זה אתם לא זכאים להגיש בקשה לאזרחות, ולא תוכלו לערער על ההחלטה. לביקורים הבאים תצטרכו eTA או ויזת מבקר, כמו כל אזרח זר אחר.

 

אי עמידה בדרישות תושבות מינימליות

 

בעוד שחלק מתושבי הקבע יחליטו לוותר מראש על מעמדם כי הם יודעים שלא יכולים להמשיך לעמוד בדרישות המינימום למעמד זה, יהיו כאלה שלא יעשו זאת. תושב קבע צריך להיות מודע למגבלות ולדרישות של מעמדו על מנת להבטיח את המשך קיומו.

לדוגמה, תושבי קבע חייבים לשהות בקנדה לפחות 730 ימים ב-5 השנים. השהות לא חייבת להיות רציפה אבל בעל הסטטוס חייב להיות מודע לזה ולא לתכנן נסיעות ארוכות מחוץ לקנדה. אתר ממשלת קנדה מציע יומן נסיעות כדי לעזור לתושבי קבע להיות במעקב אחר נסיעותיהם וכדי לוודא שהם נשארים במסגרת ההגבלות.

במידה ותושב קבע לא עומד בדרישות התושבות, הוא מסתכן בהערכה מחודשת של מעמדו. הערכה יכולה לבוא בעקבות חקירה, ניסיון להיכנס שוב לקנדה לאחר שהות ארוכה בחו"ל, או בקשה לתעודת נסיעה לתושב קבע. תושב קבע שאינו עומד בדרישות תושבות וברגע שמתקבלת החלטה רשמית על כך, מאבד את מעמדו. על ההחלטה הזאת ניתן לערער.

 

להפוך לבלתי קביל

 
אובדן מעמד תושב קבע

ישנן סיבות שונות בהם תושב קבע יכול להפוך לבלתי קביל.

סיבות לאי קבילות:

 • חשש ביטחוני
 • הפרת זכויות אדם או זכויות בינלאומיות
 • ביצוע פשע חמור
 • השתתפות בפשע מאורגן
 • מצג שווא
 • הפסקת הגנת הפליטים
 • אי עמידה בחוק ההגירה הקנדי

המשטרה מודיע לסוכנות הגבולות הקנדית (CBSA) אם תושב קבע נעצר על פשע חמור (כולל נהיגה תחת השפעת אלכוהול). ה-CBSA בוחנת מצבים דומים הקשורים להגירה. המעצר בגין ביצוע הפשע עלול להוביל לצו הרחקה ותושב הקבע יגורש מקנדה.

גם תושב קבע שנעצר בגין פשע אך לא מואשם, או שהאישומים בוטלו, יכול להיות מגורש. כאשר אתם מגישים בקשה להגירה חשוב לחשוף מצבים כאלה כדי להימנע מאשמה במצג שווא.

ה-IRCC יכול לבדוק את המידע עליכם גם אחרי שתקבלו מעמד של תושב קבע ואם הייתה לכם עבירה כלשהיא בעבר שלא ציינתם בבקשה להגירה אתם מסתכנים בפסילה של מעמדכם ובגירוש מקנדה.

לעורך דין המייצג תושב קבע שנעצר או מואשם בפלילים בקנדה מאוד חשוב לשקול את השלכות ההגירה. פתרונות משפטיים שיכולים להיות סבירים לאזרח קנדי ​​עלולים להזיק לתושב קבע שמעמדו עומד כרגע בסיכון. בעת ייצוג תושבי קבע עורכי דין חייבים לקחת בחשבון את דיני ההגירה ואי קבילות פלילית.

 

מצג שווא

 

מצג שווא הוא סוג של הונאה. IRCC וממשלת קנדה רואים בשקר והעלמת מידע סוג של הונאה. הם עלולים לחשוד שהמבקש מטעה אותם בכוונה. חשד למצג שווא עלול לגרום לגירוש המבקש או תושב הקבע של קנדה ולאיסור כניסה לקנדה לתקופה של 5 שנים וזה עשוי גם להשפיע על כל סוג של בקשת הגירה בעתיד.

הגשת מסמכים הכוללים כל כמות של מידע שגוי עלולה להיתפס כמצג שווא, זה נחשב  להונאה במסמכים, כמו כן הגזמה בתיאור ניסיון העבודה, כישורים לימודיים וכו' להלן כמה דוגמאות:

בתיק הפדרלי של Patel v. Canada (2017), התיק של המבקש פאטל נדחה בשל השמטת העובדה שהוא נעצר בארצות הברית בעבר. המעצר היה בגין נהיגה תחת השפעת אלכוהול. הוא טען כי מדובר בטעות תמימה וכי הוא לא חשב שהמידע רלוונטי מכיוון שהאישומים בוטלו. בית המשפט הפדרלי פסק נגד בקשתו לעיון מחודש.

סוכנות שירותי הגבול הקנדית, פרש משטרה מלכותית קנדית, שירותים ומשרדי משטרה זרים המנפיקים מסמכי זהות וסטטוס כל אלו מאומנים בחיפוש הונאות ההגירה ולעיתים קרובות חושפים מידע זה לזה ללא ידיעתו של תושב הקבע.

 

לסיכום

 

חשוב לזכור שלתושבי קבע של קנדה אין את אותן זכויות והגנות כמו לאזרחים. אם אתם זכאים לאזרחות, הגשת הבקשה היא היתרון. אם היא תאושר, לא יהיה יותר צורך לשמור על תנאי התושבות, תוכלו להצביע בבחירות ויהיה לכם סיכוי נמוך יותר לאבד את המעמד. לפרטים נוספים פנו למשרד של עורכי דין כהן ברוש.

דילוג לתוכן