אזרחות אמריקאית על בסיס חוק הסבא

חוק הסבא הוא תיקון בחוק האמריקאי המאפשר לילדים עד גיל 18 לקבל אזרחות אמריקאית, אם אחד מההורים שלהם אזרח ארצות הברית אך אינו עומד בקריטריונים של העברת האזרחות באופן ישיר. כינוי "חוק הסבא" ניתן לחקיקה המתקנת את הסעיפים 320 ו-322 לחוק ההגירה והאזרחות של ארצות הברית. החקיקה קובעת את התנאים להקניית אזרחות לילדי אזרחי ארצות הברית, כולל ילדים המתגוררים מחוץ למדינה וילדים מאומצים. חוק מתוקן זה מיושם על ידי USCIS (משרד האזרחות וההגירה של ארה"ב). USCIS בוחנת את הבקשות לאזרחות ומקיימת ראיונות אישיים עם הילדים והורה אמריקאי שלו.

קריטריונים

USCIS נוהגת לבחון את הבקשות לאזרחות באופן מדוקדק. היא דורשת הוכחות מוצקות לכך שהילד עומד בקריטריונים לקבלת אזרחות. על מנת שהילד יהיה זכאי לאזרחות אמריקאית מכוח חוק הסבא, עליו לעמוד בתנאים הבאים:

 • הוא חייב להיות בן 18 או פחות ביום הגשת הבקשה לאזרחות.
 • לפחות אחד מהוריו חייב להיות אזרח אמריקאי.
 • ניתן להראות כי הסבא:

היה אזרח אמריקאי לפני לידת הנכד

חייב להראות נוכחות פיזית בתוך גבולות ארה"ב במשך חמש שנים לפחות, מתוכן שנתיים מעל גיל 14.

ההבדל בין חוק הסבא לתהליך קבלת אזרחות רגילה

חוק הסבא מאפשר לילדים לקבל אזרחות אמריקאית אם אחד ההורים שלהם אזרח ארצות הברית גם אם ההורה לא חי בתוך ארה"ב. אזרחות בהורשה רגילה, ניתנת רק אם לפחות אחד ההורים אזרח ארה"ב והיה נוכח בתוך גבולות ארה"ב לפני הולדת הילד.

תהליך קבלת אזרחות לילדים על פי חוק הסבא

על מנת לקבל אזרחות אמריקאית מכוח חוק הסבא, יש להגיש בקשה ל-USCIS. בדרך כלל, הבקשה חייבת לכלול את המסמכים הבאים:

 • טופס N-600k בקשה לאזרחות אמריקאית לילדים של אזרחי ארצות הברית על פי תיקון לסעיף 322.
 • תעודת לידה של הילד.
 • תעודת לידה של ההורה האזרח.
 • תעודת אזרחות של ההורה, אם לא נולד בארה"ב.
 • הוכחת אזרחות של הסבא.
 • תמונות פספורט של הילד.
 • מסמכים המעידים על שהות הסבא האמריקאי בארצות הברית במשך חמש שנים לפחות, מתוכן שנתיים מעל גיל 14.

מסמכים נוספים

במקרים מסוימים, USCIS עשויה לדרוש מסמכים נוספים, כגון:

 • מסמכים המעידים על הקשר המשפחתי בין הילד להורה האמריקאי.
 • מסמכים המעידים על שהות הילד בארצות הברית.

כמו כן, יש לשלם אגרת הגשה וטיפול בסך 1,170 דולר.

ראיון אישי

לאחר הגשת הבקשה, הילד, ההורה אמריקאי שלו ולעיתים גם הסבא, יזומנו לראיון אישי עם פקיד של USCIS. במהלך ראיון, הפקיד יבדוק את זהות הילד ויבקש לראות כי הילד עומד בקריטריונים לקבלת האזרחות. במידה והילד עומד בקריטריונים, הבקשה מאושרת. הילד יקבל תעודת המעניקה לו אזרחות אמריקאית.

אתגרים

למרות היתרונות הרבים של חוק הסבא, ישנם גם כמה אתגרים הכרוכים בו. אחד האתגרים הוא הוכחת מגורים ונוכחות פיזית של סבא בתוך ארה"ב כחלק מהתהליך הבירוקרטי הנדרש לקבלת אזרחות. מכאן ניתן להבין כי התהליך יכול להיות ארוך ומורכב ודורש איסוף מסמכים רבים. אתגר נוסף הוא עלות תהליך קבלת האזרחות. עלות הגשת הבקשה ל-USCIS היא, כאמור, 1,170 דולר אשר לא יוחזר במידה והבקשה נדחית בגלל חוסר ראיות או אי עמידה בתנאים. ובנוסף יתכנו עלויות נוספות, כגון עלות תרגום של מסמכים ולעיתים עלויות אחרות בגין שיחזור מסמכים או תעודות.

לכן, אם ברצונכם לחסוך בהוצאות כספיות ובזמנכם, תשקלו את האופציה לפנות לבעל מקצוע אשר ילוו אתכם בתהליך הכנת המסמכים והגשת הבקשה. משרד עורכי דין כהן ברוש מספק לווי בנושא ומעניק שירות מקצועי ובהתאמה אישית. על תהססו ליצור קשר עמנו עוד היום וקבלו שירות אמין ומדויק.

שאלות נפוצות

האם ניתן להגיש בקשת אזרחות על פי חוק הסבא באופן עצמאי?

עקרונית, כן. אבל, למרות שניתן לבצע את כל ההליך באופן עצמאי, מומלץ להיעזר בעורך דין כדי לוודא את הזכאות לאזרחות ובנוסף לחסוך זמן וכסף.

איפה ניתן להגיש את המסמכים לקבלת אזרחות על פי חוק הסבא?

ניתן להגיש את המסמכים לקבלת אזרחות על פי חוק הסבא בכל אחד ממשרדי ההגירה של ארצות הברית. משרדי ההגירה ממוקמים בכל רחבי ארצות הברית, וניתן למצוא את המיקום שלהם באתר האינטרנט של משרד ההגירה והאזרחות (USCIS).

האם טעויות בטפסי בקשת דרכון אמריקאי מתקבלות בהבנה על ידי רשויות ההגירה האמריקאיות?

לא. טעויות בטופס בקשת אזרחות אמריקאית אינן מתקבלות בהבנה על ידי רשויות ההגירה האמריקאיות. תקבלו הודעה אחת להשלמת מידע, אם המידע לא יסופק בתוך מסגרת הזמן שהוקצה לתגובה הבקשה תסורב והתהליך יקטע כמעט לפני שהחל.

דילוג לתוכן