אזרחות אמריקאית להורים

במציאות המודרנית, בה אנשים נעים ממקום למקום ומשפחות פרושות ברחבי העולם, הקשרים המשפחתיים חוצים גבולות המדינות. בתנאים הללו, לאזרחים אמריקאים נפתחת אפשרות ייחודית לסייע להוריהם להשיג מעמד חוקי בארצות הברית, ובמידת הצורך, אף לקבל אזרחות אמריקאית מלאה. בניגוד למצב שבו אזרחים אמריקאים יכולים להעביר את האזרחות שלהם באופן ישיר לילדיהם שנולדו מחוץ לגבולות ארצות הברית, החוק האמריקאי אינו מאפשר ביצוע דבר זהה בקרב הוריהם להוריהם. עם זאת, דלת פתוחה עדיין, ומדובר בתהליך אשר במסגרתו ניתן להקנות להוריהם מעמד של תושבי קבע, ובהמשך אף אזרחות אמריקאית מלאה.

כיצד מתבצע התהליך המיוחד הזה?

כל אזרח אמריקאי שהגיע לגיל 21 ומעלה רשאי להגיש בקשה רשמית (טופס I-130) לקבלת גרין קארד, המקנה מעמד של תושב קבע, עבור הוריו. במסגרת הבקשה, האזרח האמריקאי נדרש להוכיח את הקשר המשפחתי לאנשים עבורם הוא מבקש את המעמד, וכן להצהיר על יכולתו הכלכלית לתמוך בהם, על מנת שלא יהוו נטל על הרשויות והציבור האמריקאים. לאחר אישור הבקשה להקניית מעמד של תושב קבע, ההורים יקבלו גרין קארד המעניק להם את הזכות להתגורר ולעבוד באופן חוקי בארצות הברית. מעמד זה הוא למעשה שלב ביניים, שכן לאחר תקופה ממושכת של כ-5 שנים ומעלה כתושבי קבע, יוכלו ההורים להגיש בקשה להתאזרחות (naturalization) ולקבל אזרחות אמריקאית מלאה לכל דבר ועניין, כולל הנפקת דרכון אמריקאי.  בהליך ההתאזרחות, ייתכן שההורים יידרשו להוכיח זיקה מסוימת לארצות הברית ולתרבותה, כמו גם לעמוד במספר תנאים ומבחנים נוספים, כגון מבחני השפה האנגלית. 

מה לוח הזמנים הצפוי לתהליך?

אף שהרשויות האמריקאיות אינן מחויבות להשלים את הטיפול בבקשות להקניית מעמד קבע להורים בפרק זמן מוגדר, מניסיון העבר עולה כי בממוצע, התהליך עשוי להימשך משנה עד שנתיים. הסיבה העיקרית לעיכובים אלו היא העומס הרב המוטל על רשויות ההגירה, אשר מעכב את הטיפול בבקשות רבות. חשוב לציין כי משך הטיפול עשוי להשתנות בהתאם למיקום הגיאוגרפי של האזרח האמריקאי אשר מגיש את הבקשה עבור הוריו. הדבר נובע מכך שבהתאם למיקומו, יוגש התיק לשלוחה ספציפית של רשות ההגירה (USCIS), מה שעשוי להשפיע על משך הטיפול בשל שוני בעומסי העבודה בין שלוחותיה השונות.  במקרים של עיכובים ארוכים בטיפול בבקשות, ייתכן שניתן יהיה להגיש בקשות לזירוז התהליך. הגשת בקשות מסוג זה עשויה להתאפשר במקרים בהם קיימות נסיבות מיוחדות ומצדיקות את הטיפול המזורז.

מהן ההגבלות להגשת הבקשה?

חשוב להדגיש כי לא קיימת הגבלת גיל כלשהי להגשת בקשה להקניית מעמד קבע עבור הורים על-ידי אזרחים אמריקאים. הדבר הבולט היחיד הוא שהאזרח האמריקאי המגיש את הבקשה חייב להיות מעל גיל 21, וכן להיות בעל יכולת כלכלית על מנת לתמוך בהוריו במידת הצורך. מעבר לכך, אין כל מגבלה המונעת מאזרחים אמריקאים לפעול למען הבאת הוריהם לארצות הברית.

לסיכום

התהליך המתואר לעיל, של הקניית מעמד תושב קבע מהווה דרך ייחודית עבור אזרחים אמריקאים לסייע למשפחותיהם לאחד שורות תחת הדגל האמריקאי. זוהי זכות מיוחדת, המאפשרת להעניק סטטוס חוקי לבני משפחתו. חשוב לנצל את חלון ההזדמנויות הזה, שכן הוא מייצג את התפיסה האמריקאית של תמיכה במשפחות ואיחודן. עם זאת, יש לקחת בחשבון כי התהליך כרוך בהגשת בקשות רשמיות, עמידה בתנאים מחמירים ולעיתים המתנה ארוכה. לכן, מומלץ להיעזר בעורך דין מומחה בתחום על מנת להבטיח טיפול מקצועי ומהיר ככל הניתן בבקשה להענקת מעמד להורים. במשרד עורכי דין כהן ברוש אנו בקיאים בנושא הנדון ומוכנים לטפל בכל לקוח במקצועיות ולתת יחס אישי לכל סוגיה שתעלה בדרך. תתקשרו אלינו וקבלו שירות אמין ומקיף.
דילוג לתוכן