ויתור על איסור כניסה לארה"ב (Waiver)

ויתור על איסור כניסה לארה"ב הוא כמובן נושא המעניין רבים שכניסתם נאסרה. במידה ועבדתם בארצות הברית באופן לא חוקי, הנכם בעלי עבר פלילי (גם קל יחסית) או במקרה של שהייה בארה"ב לאחר פג תוקף האשרה שלכם, סביר להניח שתקבלו איסור כניסה לארצות הברית. כמובן שבהתאם לנסיבות, ייתכן ועורך דין יוכל לפנות לרשויות ארה"ב לביטול האיסור – ערעור או ליתר הדיוק ויתור (וויבר או Waiver באנגלית) על איסור כניסה. משרדנו מתמחה בנושאי הגירה לארצות הברית. במאמר זה נסביר כיצד משיגים ויתור על איסור כניסה.

 

מאלו טעמים מקבלים סירוב כניסה לארצות הברית?

 

הבסיס לרוב איסורי הכניסה הוא חוק ההגירה והאזרחות – 1965. מחד, החוק ביטל את מכסות הגזע ולאום, ופתח את הצוהר להגירה חוקית לארצות הברית של מהגרים שאינם ממוצא צפון-אירופאי. מאידך, החוק התחשב בהתקדמות בשיתוף מאגרי מידע בתוך ארה"ב ובין מדינות שונות לארצות הברית לאורך השנים, וקבע מספר תנאים אוטומטיים לסירוב כניסה על בסיס מידע אודות המבקש.

התנאי הראשון, ואולי הכי מוכר למי שמעולם לא שהה בארה"ב לפני הגשת הבקשה לאשרה, הוא עבר פלילי. כמו שרשויות בישראל עושות שיקולים של מסוכנות לחברה במקרה של עלייה לישראל עם עבר פלילי, כך גם הרשויות בארה"ב. אבל בעוד שפקידי משרד הפנים בישראל שוקלים סכנה לשלום הציבור לעומת הזכות של כל יהודי לעלות לישראל, בארצות הברית עושים שיקולים פשוטים של תועלת מול נזק אפשרי. למעשה חומרת העבירה והסיכויים שהמבקש יחזור עליה בארה"ב נשקלים מול התועלת \ הסיבה לביקורו.
לכן האצבע על ההדק של איסור הכניסה היא קלה הרבה יותר. גם אם העבר הפלילי של המבקש הוא קל אפילו מבחינת המשפט האמריקאי, לעתים קרובות מעדיפים לסרב קודם, ולבדוק רק אחר כך, בערר או פנייה של עורך דין.

 

שהייה או עבודה בארצות הברית ללא אשרה \ לאחר פג תוקף האשרה

 

התנאי השני אשר פעמים רבות נמצא בבסיס איסור כניסה לארה"ב הוא כלפי אדם אשר שהה בארצות הברית לאחר שפג תוקף אשרת השהייה, או לחליפין עבד בארצות הברית ללא אשרת עבודה, וידוע על כך לרשויות ההגירה.
מבקש כזה יקבל סירוב אוטומטי לכניסה עתידית לארה"ב. זוהי אחת הסיבות העיקריות שבגללן ניסיון להרוויח "כסף קל" בעבודה לא חוקית בארה"ב לאחר הצבא הוא רעיון ממש רע.
לאחר שאדם נתפס וגורשת מארצות הברית, הוא יקבל איסור כניסה אוטומטי למשך מספר שנים, וייתכן מאוד שניסיונות להגיש אשרת כניסה לאחר תום שנות האיסור יידחו גם הן. שלטונות ארה"ב תמיד יחשדו שעובד \ שוהה בלתי חוקי חוזר לארה"ב רק על מנת לחזור לעבודה או לנסות להשתקע באופן לא חוקי.

 

מהן הנסיבות של ויתור על איסור כניסה לארצות הברית?

 

עורך הדין יכול לטעון כי העבירה עבורה מבקשים ויתור על איסור כניסה אינה חמורה מספיק כדי להצדיק את האיסור.
מאידך, הוא יכול לטעון למעבר השנים, השינוי באישיות המבקש, והחרטה הכנה שהוא מביע.
לבסוף, במידה והביקור בארה"ב הוא דחוף, מעורב בטעמים הומניטריים, או מביא תועלת מיוחדת לארצות הברית, גם בכך יש בכדי להצדיק ויתור על איסור כניסה.

במידה והמבקש הוא קרוב משפחה מדרגה ראשונה של אזרח או תושב קבע אמריקאי וניתן להוכיח כי חוסר האפשרות של קרוב המשפחה להיכנס לארה"ב גורמת לאותו אזרח \ תושב מצוקה, גם זה טעם לביטול איסור הכניסה. סיבה זו היא נפרדת זה אך לעתים נוספת לשיקולים הומניטריים כלליים.

 

צרו קשר

 

אם קיבלתם איסור כניסה לארצות הברית או יש לכם שאלות הקשורות בהגירה לארה"ב, אשרות ארה"ב, גרין קארד או אזרחות אמריקאית, אנא פנו אלינו לקבלת ייעוץ משפטי מהמומחים שלנו.

דילוג לתוכן