מיסוי אמריקאי – מה זה FATCA?

FATCA היא שיטת מיסוי אמריקאי המופעלת על-ידי רשות המסים של ארה"ב בשיתוף עם רשות המסים והגופים הפיננסיים בישראל. אם קיבלתם לאחרונה מכתב מטעם הבנק שלכם, או גופים פיננסיים אחרים בהם אתם מנהלים חשבונות, ובו דרישה לחתום על מידע לצורך יישום הסכם FATCA – אתם לא לבד. כדי להבין מה זה אומר ומה צריך לעשות בנושא.

במשרד עורכי הדין שלנו ,פועלים עורכי דין המתמחים במשפט מסחרי ובמיסוי בינלאומי, לרבות מיסוי אמריקאי. לעורכי הדין ממשרדנו ניסיון רב במתן שירותי ייעוץ בענייני מיסוי ישראלי ובינלאומי, סיוע בהקמת חברה בארה״ב, ליווי משפטי בהליכים מינהליים ומשפטיים מול הרשויות והערכאות השונות וכיו״ב.

סוגים של ויזות לארה"ב – ללא הגירה לארצות הברית

בעקבות ריבוי העלמות מס של אזרחי ארה״ב הפועלים ומנהלים חשבונות בנק מחוץ לארה״ב, נחקק בשנת 2010 חוק פדרלי אשר נועד להתמודד עם התופעה. חוק זה נקרא Foreign Accounts Tax Compliance Act, או בקיצור FATCA. פירוש שם החוק בעברית הוא החוק לאכיפת מיסים בחשבונות זרים. החוק חל על כלל אזרחי ארה״ב, והיקפו מגיע גם מחוץ לארה״ב. זאת משום שלאחר העברת החוק, חתמה ארה״ב על הסכמים עם מדינות רבות, ובהן ישראל, באופן שמחייב את הגופים הפיננסיים (בנקים, חברות אשראי, קרנות פנסיה ועוד) במדינות אלה לנטר בעלי חשבון אמריקאים ולהעביר מידע אודות חשבונותיהם לרשות המסים האמריקאית (IRS).

FATCA בישראל

ישראל חתמה על הסכם ליישום FATCA בחודש יוני 2014. הגוף שמונה להיות אמון על יישום ההסכם הוא רשות המסים הישראלית, אשר מקבלת לידיה במסגרת זאת מידע ממרבית הגופים הפיננסיים בישראל, ומעבירה אותו לרשות המסים האמריקאית. המידע נאסף אודות בעלי חשבונות אמריקאים, או כאלה המקבלים הכנסות שמקורן בארה״ב.

יש לציין כי לא מדובר רק על תושבי ארה״ב, אלא על כלל האזרחים האמריקאים, לרבות ישראלים בעלי גרין קארד או אזרחות כפולה. מוסדות פיננסיים הכפופים לחוק (למעט מוסדות הפטורים מכך, דוגמת גופי חיסכון פנסיוני מסוימים) אשר לא ימלאו אחר דרישות החוק, צפויים לסנקציה של ניכוי מס במקור של 30% מכלל התקבולים ממקור אמריקאי המועברים לאותם מוסדות. בעיקר בקרב בנקים, סנקציה זו עלולה להגיע לכדי סכומים מצטברים של מיליארדי שקלים. לאור כך הבנקים והגופים הפיננסיים בישראל פועלים בשקידה יתרה ליישום ההסכם, באופן של פיקוח מוגבר על חשבונות המתנהלים אצלם.

כיצד מיושם ההסכם?

לצורך יישום ההסכם, שולחים הבנקים והגופים הפיננסיים בישראל, לאחר ניטור החשבונות הרלוונטיים, טופס הנקרא W-9. לקוחות אמריקאים נדרשים לחתום על טופס זה. מי שאינם עושים זאת צפויים להקפאת חשבונותיהם ולעיתים אף לסנקציות נוספות. פרטי החשבון המועברים לרשות המסים כחלק ממילוי ההסכם הם, בין היתר, פרטי בעל החשבון (שם, כתובת, מספר תעודת זהות ישראלי), מספר החשבון ופעולות שבוצעו בחשבון (דוגמת סכומי ברוטו על דיבידנדים והכנסות אחרות שמקורן בארה״ב והועברו לחשבון, וכן ריביות בחשבונות פיקדון).

עשויות להישלח דרישות להסכמה למעבר על חשבון או מסירת פרטים גם עבור מי שאינם אמריקאים אך עובדים עם ארה״ב, או עבור מי שמקיימים עסקים מחוץ לישראל באופן כללי. על מנת לוודא יישום נכון של דרישות החוק ולהימנע מקנסות וסנקציות מצד הרשויות האמריקאיות ואף רשות המסים הישראלית, מומלץ להיעזר בעורך דין המתמחה במשפט מסחרי ודיני מסים במסגרת מילוי דרישות המיסוי האמריקאי.

לסיכום

לסיכום, FATCA הוא כלי חשוב בתחום של מיסוי אמריקאי, אשר יש להכירו ולדעת לפעול נכונה, בין אם אתם אזרחים אמריקאים החיים בחו״ל, או אף מקיימים קשרי מסחר עם ארה״ב. אם יש לכם שאלות פרטניות בנושא, עורך דין מומחה ממשרדנו ישמח לעמוד לשירותכם ולסייע בכל עניין. משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בדיני חוזים ומשפט מסחרי. המשרד מסייע ליחידים ועסקים במגוון רחב של סוגיות משפטיות בעניינים מסחריים וחוזיים.
Picture of עורך דין אלכס ברוש

עורך דין אלכס ברוש

עו"ד ברוש מתמחה בדיני מקרקעין ובמשפט האזרחי והמסחרי. כמו כן, ברוש הינו נוטריון מוסמך המספק שירותי נוטריון בארבע שפות: עברית, אנגלית, רומנית ורוסית. ראש המחלקה למסחר ונדל"ן במשרד עו"ד כהן ברוש המספקת ייעוץ משפטי שוטף ללקוחות המשרד בפעילותם העסקית השוטפת.
דילוג לתוכן