היתרונות והחסרונות של תוכנית פטור מוויזה (The Visa Waiver Program)

כידוע, ישראל עומדת בפני אירוע היסטורי הקבלה לתוכנית הפטור מוויזה בארה"ב, הידועה גם בשם ESTA (Electronic System for Travel Authorization). כמו בכל דבר גם בתוכנית הזאת יש יתרונות וחסרונות וחשוב לדעת עליהם. תוכנית פטור מוויזה מאפשרת לאזרחי אותן מדינות שהתקבלו לתוכנית להיכנס לארה"ב ללא צורך בוויזת תייר. היתרון הראשון הוא שאין יותר צורך להמתין לתור לריאיון בשגרירות האמריקאית. המבקש לקבל פטור מוויזה יצטרך להגיש בקשה מקוונת ולענות על הרבה מאותן השאלות כמו בבקשה לוויזת תייר רגילה. החדשות הטובות הן שהגשת הבקשה היא הרבה יותר זולה, רק 21 דולר, לעומת 185 דולר עבור ויזת תייר והמבקש בדרך כלל מקבל תשובה מיידית. תקופת האישור הוא שנתיים מרגע קבלתו.

מי זכאי ולמי כדי לקבל את אישור ה-ESTA

בעוד ESTA מיטיבה עם רבים, חלקם לא יהיו זכאים, ועבור אחרים, ויזות רגילות יכולות להיות אופציה טובה יותר. אז מי לא זכאי ל-ESTA?

    1. בעל ויזה קיימת לארצות הברית.

    1. מי שאין לו דרכון ביומטרי.

    1. מי שסורבה לו ויזה או ESTA בעבר.

עצם זה שאדם זכאי ל-ESTA לא אומר שעבורו זו הבחירה הטובה ביותר לצורך הכניסה לאמריקה. כניסה לארה"ב במסגרת ESTA מוגבלת לשהייה של 90 יום. אם בעל ESTA רוצה להישאר עוד הוא תמיד יכול לעזוב את ארה"ב ולנסות להיכנס שוב. עם זאת, סביר להניח שאדם זה ייחקר בגבול. קצין הגבולות ירצה לדעת מה היא הסיבה בגללה התייר חוזר כל כך מהר. אם אזרח זר מקבל סירוב מהקצין, הרשאת ה-ESTA שלו תבוטל וסביר להניח שהוא לא יהיה זכאי יותר ל-ESTA. אם אדם מתכנן לשהות בארה"ב יותר מ-90 יום, עדיף להגיש בקשה לוויזת תייר או סוג אחר של ויזה. לרוב, הנכנסים לארה"ב עם ויזת תייר יקבלו אשרת שהייה לשישה חודשים. אדם שסורב ל- ESTA יכול להגיש בקשה לוויזת תייר בשגרירות ארה"ב. אולם, שימו לב קבלת דחיה על הבקשה עשויה להשפיע על קבלת ויזת תייר בשגרירות ארה"ב.

הגבלות נוספות לבעלי ESTA

בנוסף, מי שנכנס לארה"ב באמצעות ESTA לא יכול לשנות את הסטטוס שלו לקטגוריית ויזה אחרת. לדוגמא, אדם שנכנס לארה"ב עם ESTA ומוצא מוסד לימודי שאליו הוא התקבל, לא יוכל להגיש בקשה לשינוי סטטוס לוויזת סטודנט בזמן שהותו בארה"ב. על האדם לעזוב את ארה"ב ולהגיש בקשה לוויזת סטודנט במדינת מוצאו. מצד שני, אותו אדם שנכנס לארה"ב עם אשרת תייר, יכול להגיש בקשה למעמד סטודנט ולהישאר בארה"ב באופן חוקי תוך כדי לימודים.

עם ESTA מותר להיכנס לארה"ב לצורך תיירות ופגישות עסקיות, בדומה לאשרת תייר B1/B2. אישור ה-ESTA לא מתיר לאזרח זר לעבוד בארה"ב. מי שייתפס עובד באופן לא חוקי יגורש ואישור ה-ESTA שלו יבוטל. חשוב להבין שקבלת אישור ESTA לא מבטיחה כניסה אוטומטית לארה"ב. התייר ייבדק בנמל הכניסה ע"י קצין הגבולות ורק אז יקבל אישור סופי להיכנס לארה"ב. בדומה לסוגים אחרים של ויזות, בעל ה-מה הן התוכניות שלו והיכן הוא מתכנן לשהות.

לסיכום

תכנית פטור מוויזה הופכת את הנסיעה לארה"ב לפשוטה וזולה יותר עבור תיירים רבים, אך לא לכל אחד זה מתאים.

במידה ואינכם בטוחים אם תכנית פטור מוויזה לארה"ב מתאימה לכם או שוויזת תייר עדיפה, אנא פנו למשרדנו לקבלת מידע נוסף.

Picture of ג׳יימי כהן

ג׳יימי כהן

דילוג לתוכן