ביטוח לאומי אמריקאי – מה ישראלים צריכים לדעת?

המערכת של ביטוח לאומי אמריקאי דומה אך שונה מהביטוח לאומי בישראל. בארצות הברית, ביטוח לאומי (Social Security) מספק קצבת זקנה, נכות ומענק פטירה לבני זוג. עורך דין ג'יימס כהן, עו"ד אמריקאי ישראלי שותף במשרד עורכי הדין שלנו מתמחה בנושאי הגירה לארצות הברית. במאמר זה, עו"ד ג'יימי כהן, יסביר את הסוגיות הכרוכות במעבר מביטוח לאומי בישראל לביטוח הלאומי של ארה"ב.

האם ישראלים זכאים להטבות של ביטוח לאומי אמריקאי?

אזרחים ותושבי קבע אמריקאים החיים בישראל עשויים להיות זכאים להטבות המפורטות מעלה. כמו כן, ייתכן כי גם ישראלים שיש להם קשר מועט, או שאין להם כל קשר עם ארה"ב, יהיו זכאים להטבות מסוימות על בסיס תעסוקה בעבר בארצות הברית.

קריטריונים של קבלת ביטוח לאומי אמריקאי עבור ישראלים:

כדי להיות זכאי לקבלת הטבות זקנה של ביטוח לאומי בארצות הברית, בדרך כלל יש לעבוד בארה"ב בתעסוקה המזכה בביטוח לאומי לפחות כ -10 שנים. תעסוקה בת 10 שנים מקנה לאדם הטבות מופחתות כבר בגיל 62, והטבות מלאות החל מגיל 66-67. בנוסף, אם עובד נכה זכאי לביטוח לאומי אמריקאי, גם אם הוא עובד בישראל, הוא זכאי להטבות נכות. לבסוף, אם העובד נפטר, בן הזוג והילדים הקטינים זכאים לקבל מענק פטירה.

מהו גובה תשלום דמי הביטוח הלאומי שישראלי יכול לקבל?

גובה ההטבות תלוי, בדרך כלל, במשך העבודה המזכה בביטוח סוציאלי של ארה"ב, ורמת השכר. ככל שהמועסק עובד במשך זמן ארוך יותר, וככל שהשכר גבוהה יותר, כך עולה גם סכום ההטבה לה הוא זכאי. נכון לעכשיו, (2018) ההטבה הממוצעת של ביטוח לאומי לעת זקנה היא 1368 $ לחודש. ההטבה המקסימאלית היא 2687 $ לחודש.

יתרון משמעותי מאוד עבור ישראלים שעבדו במשך מספיק זמן לקבל ביטוח לאומי אמריקאי, הוא שהטבות הביטוח הלאומי מוטות כדי להטיב עם עובדים בעלי הכנסה נמוכה. אין זה אומר שישראלים הם בהכרח בעלי שכר נמוך. הנוסחה של הביטוח הלאומי האמריקאי לקביעת הטבות תיאורטית סביב זמן ממוצע של 40 שנות עבודה בתעסוקה המזכה בביטוח. עבור אלה שיש להם פחות שנים של תעסוקה, אפילו בשכר גבוה, מבחינת הנוסחה זה נראה כאילו עבד במשך כל הקריירה בשכר נמוך. עקב כך, הנוסחה מעניקה לאותו עובד הטבות גבוהות יחסית.

נושא חשוב נוסף עבור ישראלים מבוגרים המבקשים להגר לארצות הברית הוא שכל מי שזכאי להטבות ביטוח לאומי אמריקאי (כל אחד שעבד במשך 10 שנים בתעסוקה המזכה בביטוח לאומי) באופן אוטומטי זכאי לביטוח בריאות Medicare בגיל 65. Medicare היא תוכנית ביטוח הבריאות לקשישים של ארה"ב. רבים מאלה שמהגרים אל ארה"ב בגיל מבוגר עובדים בתעסוקה המזכה בביטוח במשך מספר שנים מועט, או אפסי. לכן, אין להם למעשה ביטוח במשך כמה שנים לאחר ההגירה. החלופה היחידה היא לרכוש ביטוח בריאות בשוק הפרטי, ביטוח שיהיה יקר יחסית למישהו בגיל מבוגר.

צרו קשר

משרדי עורכי הדין שלנו מסייע לישראלים המהגרים לארה"ב עם שאלות בנושא ביטוח לאומי ומדיקייר. אנו גם מייצגים ישראלים מול המינהל לביטוח לאומי של ארצות הברית כדי להשיג הטבות מקסימאליות, בין אם במסגרת פרישה רגילה, נכות או מענק פטירה. אנא צרו קשר לקבלת מידע נוסף על הביטוח הלאומי של ארה"ב וישראל.
Picture of עורך דין אלכס ברוש

עורך דין אלכס ברוש

עו"ד ברוש מתמחה בדיני מקרקעין ובמשפט האזרחי והמסחרי. כמו כן, ברוש הינו נוטריון מוסמך המספק שירותי נוטריון בארבע שפות: עברית, אנגלית, רומנית ורוסית. ראש המחלקה למסחר ונדל"ן במשרד עו"ד כהן ברוש המספקת ייעוץ משפטי שוטף ללקוחות המשרד בפעילותם העסקית השוטפת.
דילוג לתוכן