בדיקת זכאות כניסה לארה"ב – שאילתא על פי חוקי חופש המידע

עורכי דין ממשרד עורכי דין הגירה לארה"ב, אשר ממוקמים בתל אביב ובירושלים, מסבירים במאמר זה כיצד ניתן לבדוק מבעוד מועד האם קיים חשש של סירוב כניסה לארהב. הבדיקה מתבצעת על ידי שימוש בחוק חופש המידע האמריקאי. מסלול זה פתוח בפני כל אחד אשר סורבה כניסתו לארה"ב בעבר, או נעצר בגבול בעת כניסה לארצות הברית, או קיבל אזהרה בעת יציאה מאמריקה – אולם רוצה לברר האם קיימת הגבלת כניסה עתידית לשטח ארה"ב.

האם אתם יודעים מה המצב שלכם כלפי המערכת של רשויות ההגירה לארה"ב ?

לא פעם פונים אלינו לקוחות שביקרו בעבר בארה"ב, ואשר כעת – בגלל נסיבות כאלו או אחרות, אינם יודעים בוודאות אם הם רשאים לחזור לארה"ב. הם חוששים שמא כניסתם לארה"ב לא תתאפשר. הסכנה של סירוב כניסה לארה"ב עשוי לקרות, למשל, בנסיבות בהן המבקר נעצר על ידי רשויות ההגירה ביציאתו מארה"ב או נחקר לגבי מטרת הביקור שלו לארה"ב. רשויות ההגירה לארה"ב נוהגות לעשות כך כאשר עולה חשש שהמבקר הפר את תנאי הוויזה לארה"ב. עבודה למשל, באופן לא חוקי בארה"ב, או השתקעות בארצות הברית, ושהייה מעבר לתוקף ויזה מעלות חשש לסירוב כניסה עתידי לארצות הברית. דוגמא אחרת יכולה להוות, מקרה בו המבקר היה מעורב באירוע פלילי כלשהו בהיותו בארה"ב. במקרים כאלו, ככל ולאחר שהמבקר חזר ארצה, הוויזה שלו פגה תוקף, הרי שהדרך הטובה ביותר לגלות אם הוא יוכל שוב לחצות את גבולות ארה"ב, הינה להגיש בקשה חדשה לקבלת ויזה לארה"ב. אם מהביקור הקודם של המבקר בארה"ב, לא עולה שום בעיה, אזי הוא יקבל את הוויזה שלו לארה"ב (בהנחה שהוכיח את שאר תנאי הוויזה) והאפשרות להיכנס לארה"ב תהיה פתוחה בפניו. ובאם בקשתו תסורב עקב בעיות שנוצרו כתוצאה מהביקור האחרון שלו לארה"ב, אז לפחות, יקבל נימוקים בכתב אודות סיבת הסירוב.

בדיקת זכאות כניסה לארה"ב עבור זרים עם ויזה תקפה

במקרים בהם ויזה של המבקש להיכנס לארה"ב הינה עדיין בתוקף, אז לקראת טיסתו לארה"ב, עומד אותו אדם המבקש לבקר בארצות הברית בפני דילמה לא פשוטה. מצד אחד, קיים חשש כי בגלל הנסיבות שאפפו את הביקור הקודם לארה"ב, הוא עלול להיעצר בגבול ולהישלח בחזרה לארץ מולדתו. מצד שני, הוא אינו בטוח האם קיימת כלל בעיה כלשהי. עת המטייל עוזב את ארה"ב, לא תמיד ידוע לו על כך שהוא מגורש לתקופה מסוימת. בניגוד לדעה הרווחת, אין צורך בחתימה שחורה פיזית בדרכונו של המטייל, על מנת לסרב כניסה עתידית לארה"ב. ברי, כי מדובר במצב לא נעים – בלשון המעטה. מלבד העובדה, שבמקרה וכניסתו של המבקש לא תתאפשר עקב בעיות עבר, הוא עלול להפסיד כסף, קיים גם הסיכון להפוך למסורב כניסה תמידי לארה"ב (Permanent Ineligibility). הסיבה לסירוב כניסה מוחלט לארה"ב, נובע מהעבודה כי אם אזרח זר גורש לתקופה מסוימת מארה"ב, אבל כעת מנסה להיכנס לארה"ב לפני תום תקופת הגירוש, הוא נחשב מבחינת רשויות ההגירה לארה"ב למעין "עבריין סדרתי". כתוצאה מכך, תקופת הגירוש שלו מתארכת לזמן בלתי מוגבל.

הפתרון – שאילתא לרשויות ההגירה לארה"ב על פי חוק חופש המידע

פתרון למצבים לא נעימים כגון אלו, בהם אזרח זר מבקש לבדוק זכאות כניסה לארה"ב יכול להוות בקשה לרשויות ההגירה של ארצות הברית על פי חוקי חופש המידע (Freedom of Information Act). המבקש יוכל לקבל מידע אודות המצב שלו בתוך מערכות רשויות ההגירה לארה"ב. רשויות ההגירה לארה"ב מחויבות על פי חוק לתת תשובה לשאילתא של המבקש. יתר על כן, אם יש בעיה מסוימת, חובה על ביקורת הגבולות באמריקאית להבהיר את טיב הבעיה ואת הנסיבות שהביאו – לדעתן של רשויות ההגירה לארה"ב, לאותה הבעיה. כמו כן, במקרה של גירוש למשל, המבקש יוכל לדעת מהי תקופת הגירוש, והאם הוא זכאי להגיש בקשה לחנינה (waiver). כמובן, כי מידע מועיל זה עשוי לחסוך הרבה אי נעימויות מהמבקש. קיימים מספר מסלולים להגשת בקשה לגילוי מידע. יש מסלול שנועד למקרים פשוטים, בהם המבקש דורש רק מסמך אחד או כמה מסמכים ספציפיים מהקובץ שלו. יש מסלול למקרים מורכבים יותר, למשל, אם מבוקש לקבל עותק מלא של כל הקובץ. כמו כן, קיים מסלול מואץ למקרים דחופים. הבקשות במסלול המואץ ייבחנו, רק אם המבקש עומד בקריטריונים מוגדרים בחוק לכך.

צרו קשר

אנו נשמח לעזור לכם להגיש בקשה לרשויות ההגירה לארה"ב על פי חוק חופש המידע. אנו בטוחים כי באמצעות הכלי היעיל הזה, כל מי שחושש כי יכולה להיות בעיה כלשהי הקשורה לביקור הקודם לארה"ב, יוכל לתכנן את צעדיו לקראת נסיעתו הבאה לארה"ב בצורה הטובה ביותר.

לקבלת ייעוץ משפטי לגבי כניסה לארה"ב או הגירה לארה"ב, ויזות לארה"ב, או גרין קארד או אזרחות אמריקאית, צרו קשר:

דילוג לתוכן