הארכת ויזת תייר בארה"ב

https://www.youtube.com/watch?v=jyQ490v-h0Y

ישראלים רבים המגיעים לארה"ב לאחר שזכו בויזת תייר, מבקשים להאריך את שהייתם במדינה. במקרים אלו מתאפשר לאותם תיירים לפעול להארכת המעמד החוקי שלהם וזאת תוך עמידה בהגבלות והתנאים הקיימים בחוק ההגירה האמריקאי.

בהסדר הקיים בין ישראל לארה"ב, כל ישראלי המעוניין להיכנס לארה"ב זקוק לאשרת שהייה מתאימה. ברוב המקרים, הבקשה לקבלת ויזה לארה"ב נערכת בשגרירות ארה"ב, כשבמסגרת אותה בקשה יוגדרו תנאי הוויזה אותה קיבלתם, בין אם מדובר בוויזת תייר, ויזת סטודנט, ויזת משקיע ובין אם מדובר בוויזה אחרת. חשוב להוסיף, שבכל פעם כשמקבלים את הוויזה, הרי, כן יוגדר גם כן משך השהייה שהותר לכם. בכל הקשור לוויזת התייר, רוב הישראלים יגיעו לשגרירות ארה"ב על מנת להגיש בקשה מתאימה לקבלת ויזת התייר שלהם.

לפני שנתחיל בסקירת ההליך של הגשת הבקשה להארכת המעמד החוקי (על בסיס ויזת התייר לארה"ב), נדגיש שמאוד לא מומלץ לנקוט בהליך זה בכלל. וזאת מדוע ?

כפי שנציין במאמר זה להלן, הליך הגשת הבקשה להארכת המעמד, לרבות קבלת התשובה בבקשה, לוקח די הרבה זמן, כך לרוב, מקבלים את התשובה רק לאחר שהסתיים המעמד החוקי האחרון של מבקש הארכה. באם מקבלים תשובה שלילית בבקשה, אזי כל תקופת המתנה זו תיחשב ל"שהייה בלתי חוקית" בארה"ב, על כל המשתמע מכך. במקרים כאלו, ויזת התייר מתבטלת ובעתיד הנראה לעין, הסיכוי לקבל ויזת תייר חדשה יהיה קלוש למדי – בלשון המעטה.

מצד שני, אף אם מקבלים תשובה חיובית בבקשה להארכה, גם במקרים כאלו, ביום יבוא בו תתבקש ויזת תייר חדשה (לאחר שיפוג תוקפה כמובן), בקשה זו תידחה ככל הנראה על ידי רשויות ההגירה. הניסיון מראה, כי מבחינה סטטיסטית, מי שביקש וקיבל בעבר הארכת מעמד, הסיכוי שלו לקבלת ויזת תייר חדשה נמוך בהרבה מלכתחילה, בהשוואה למי שלא הגיש בקשה להארכה כזו בעבר.

הנימוק של רשויות ההגירה לסירוב להנפיק ויזת תייר חדשה במקרים כאלו, לא תמיד משקף את המציאות. קיימת תחושה שמי שקיבל הארכה בעבר נמצא כעת על הכוונת של רשויות ההגירה האמריקאיות. מכאן גם שהנטל המוטל עליו להוכיח שהמטרות שלו להגיע לארה"ב כשרות, הינו כבד יותר.

ובכן, יש להיעזר בהליך של הארכה רק במקרים מצומצמים ביותר, לאחר שנלקח בחשבון (בכובד ראש) כל הסיכון הכרוך בהליך ולאחר בדיקת כל האפשרויות והחלופות הקיימות.

אם הגעתם לכלל מסקנה שבנסיבות העניין, כדאי לכם בכל זאת לקחת את הסיכון ולנקוט בהליך זה, אזי, מאמר זה ינסה לעשות לכם סדר בנושא הארכת השהות החוקית בארה"ב.

 

מה היה נהוג בעבר ?

 

לענייננו, קיימת חשיבות רבה להבדיל בין ויזת התייר עצמה לבין השהות המותרת בארה"ב על בסיס אותה ויזת התייר. בעבר היו יכולים הישראלים לקבל ויזת תייר לארה"ב למשך כל חייהם. כיום ברוב המקרים הישראלים זוכים בוויזה המאפשרת כניסה למדינה למשך עשר שנים בלבד.

ברוב המקרים, מאפשרים האמריקאים כיום אישור שהייה (על בסיס ויזת התייר) לתקופה של שישה חודשים, כשקצין ההגירה רשאי להגביל את השהות אף לתקופה מצומצמת יותר.

במקרים באם קצין ההגירה לא עדכן את משך השהות של בעל הוויזה בכניסה לארה"ב, אזי ככלל, ויזת התייר תאפשר שהות רצופה בארה"ב במשך של שישה חודשים בלבד.

במקרים בהם קצין ההגירה כן בוחר להגביל את השהות, יש והדבר נעשה בדרך כלל בשל חשד מצדו כי מטרת הביקור אינה כוללת רק טיול באתרי תיירות שונים.

הארכת ויזת תייר בארה
 

ויזת תייר בהגדרה, מיועדת לצורך ביקור קצר בארה"ב

 

כיצד ניתן להגיש בקשה להארכת המעמד על בסיס ויזת התייר ?

 

בזמן השהות בארה"ב, על בסיס ויזת התייר, בעל הוויזה יוכל להגיש בקשה להארכת המעמד באמצעות הטופס I-539. לאחר מילוי הפרטים בטופס האמור, יש להגישו למשרדי רשויות ההגירה האמריקאיות (USCIS). מעבר לטופס הייעודי, כמובן שמאוד רצוי להוסיף גם מסמכים ונספחים התומכים ומסבירים את הבקשה לקבלת הארכה.

חשוב לקחת בחשבון שרוב הבקשות להארכת המעמד על בסיס ויזת התייר נדחות ועל כן ההמלצה היא להקפיד להוסיף לבקשה כל מסמך שיש ונראה רלוונטי לבקשה וכזה שיגביר את הסיכוי שהבקשה להארכה תאושר.

חשוב לציין ולהדגיש שהגשת בקשה להארכת המעמד על בסיס ויזת התייר, אפשרית – במידה ומבקש הארכה לא עבר, בזמן שהותו בארה"ב, על חוקי המדינה בכלל ועל חוקי ההגירה בפרט.

 

מה חשוב להכיר ואילו מסמכים ניתן לצרף בהגשת הבקשה להארכת המעמד החוקי על בסיס ויזת התייר ?

 

ראשית כל, חשוב לוודא כי הדרכון הישראלי של מבקש הארכה, הינו בתוקף לאורך כל תקופת ההארכה אותה הוא מבקש. את הבקשה יש להגיש כמובן לפני תום תקופת השהות המותרת, ומאוד מומלץ גם להוסיף מסמכים תומכים וראיות המצביעות על כך שהשהות של מבקש הארכה בארה"ב הייתה אך ורק למטרות חוקיות, דהיינו לצורך תיירות וביקור קצר בארה"ב. במילים אחרות, יש לצרף לבקשה כל דבר שעשוי להסיר את החשש שההגעה לארה"ב הייתה לצורך מטרות לא חוקיות – כגון עבודה לא חוקית, למשל.

ובכן, כדי לתמוך בבקשה להארכת המעמד על בסיס ויזת התייר לארה"ב, ניתן להוסיף לבקשה גם צילום של קבלות וחשבוניות ממקומות בהם מבקש הארכה בילה בזמן שהותו בארה"ב – בין אם כרטיסי טיסה, בתי מלון, מסעדות, אטרקציות תיירותיות ועוד. חשוב אף לצרף מסמכים והצהרות הנוגעים לחשבון הבנק של מבקש הארכה וזאת בכדי להוכיח כי המשך השהות שלו בארה"ב בתור תייר, מתאפשר גם מבחינה כלכלית.

בכל הקשור למסמכים חשובים שכדאי לצרף, המלצה נוספת היא להוסיף מכתב מהמעסיק בישראל המעיד על אישור מטעמו להארכת החופשה בארה"ב, ואף כל מסמך אחר המעיד על כך שממתינות למבקש הארכה תוכניות בישראל בעתיד הקרוב – מיד לאחר תום תקופת ההארכה המבוקשת.

 

בתוך כמה זמן ניתנת תשובה ?

 

ברוב המקרים, לקבל תשובה לבקשה להארכה, עשוי לקחת בין כמה שבועות למספר חודשים. על כן, רצוי ומומלץ להגיש בקשה כמה שיותר מוקדם ולכל הפחות כחודש וחצי לפני תום תוקף המעמד החוקי האחרות (על בסיס ויזת התייר).

כאמור במקרים ובהם תקופת השהות החוקית המקורית תמה, אך טרם התקבלה תשובה לגבי בקשת הארכה, כל תקופת ההמתנה על אדמת ארה"ב שלאחר תקופת השהות המקורית, נחשבת לשהות בלתי חוקית ותהיה מוגדרת תחת הקטגוריה של "שהות יתר".

ממש לא מומלץ להגיע למצב כזה, שכן מי ששהה שהיית יתר בארה"ב, ככל הנראה, בפעם הבאה שינסה להגיש בשגרירות ארה"ב בקשה לויזת תייר, יקבל סירוב.

 

מהן ההשלכות לשהייה לא חוקית בארה"ב ?

 

במקרים בהם השהייה הבלתי חוקית בארה"ב, ארכה מתחת לשישה חודשים, הדבר עלול, כאמור, לפגוע בסיכוי לזכות בויזת תייר בפעם הבאה בה תוגש הבקשה. יחד עם זאת, מבחינת עצם הזכות להגיש בקשה, שהייה בלתי חוקית מתחת לשישה חודשים עדיין תאפשר הגשת בקשה בעתיד לקבלת ויזת עבודה או נישואין, למשל.

מצד שני, במקרים ובהם השהייה הבלתי חוקית, הינה מעל שישה חודשים (אך עדיין פחות משנה), אזי, לא ניתן יהיה כבר להגיש במשך שלוש שנים בקשה לכל סוג של ויזה. ובנוגע לשהייה בלתי חוקית בארה"ב שמעל לשנה, הרי, היא תגרום לסנקציה חמורה ממש אשר תוביל לכך שלא ניתן יהיה להיכנס לארה"ב במשך עשר שנים.

 

משבר הקורונה ? מאפשר הקלות

 

לצד משבר הקורונה שפוקד גם את ארה"ב, הודיעה רשות ההגירה האמריקאית באפריל האחרון, על הקלה רחבה ומשמעותית עבור אלו המבקשים להאריך את המעמד החוקי בארה"ב (על בסיס ויזת התייר). אותה הקלה מגיעה בשל העיכובים שנוצרו בשל משבר הקורונה, והיא תכלול בתוכה גם את אלו שהגישו את הבקשה להארכה מעבר לזמן החוקי.

כיום, הגשת בקשה להארכת המעמד החוקי (על בסיס ויזת התייר לארה"ב) מאפשר לכל מבקש שהות אוטומטית נוספת של 240 ימים וזאת בכדי שלרשות ההגירה יהיה את הזמן הנדרש כדי לבחון את הבקשה. ההקלה מצד רשות ההגירה האמריקאית בשל משבר הקורונה, מהווה צעד מבורך עבור ישראלים רבים, גם בשל הגל השני שפוקד את ישראל ואף במיעוט הטיסות ארצה.

אם נשארו עוד שאלות בנוגע להליך הגשת הבקשה לקבלת הארכה, או אם הנכם מעוניינים בקבלת ייעוץ מקצועי בנושא, אל תהססו לפנות אלינו עוד היום !

דילוג לתוכן