ויזת עבודה לארה"ב H1B – בעיות בקבלת הוויזה וחלופות

ויזת עבודה לארה"ב H1B מהווה אחת מסוגי הוויזות הפופולאריות ביותר לצורך ביצוע מעבר לארה"ב על בסיס מקצוע. תהליך שנקרא בשפת המקצוענים – "רילוקיישן". התכנית של ויזת עבודה לארה"ב H1B הוקמה בשנת 1990 במטרה להקל על ייבוא מקצוענים בתחומים בהם היה חוסר בכח אדם מתאים בארה"ב. מדובר בתחומי עיסוק שעל מנת לעסוק בהם יש צורך להצטייד בתואר ראשון לפחות. הקונגרס האמריקאי הגביל את מספר הוויזות ל-65,000 ויזות לארה"ב שתונפקנה בכל שנה. מספר זה נשאר ללא שינוי, למרות שבשנים האחרונות נוספו עוד 20,000 ויזות למקצוענים בעלי תארים מתקדמים בתחומי המדע המדויק והטכנולוגיה.

ויזת עבודה לארה"ב – הביקוש רב יותר מההיצע

לאחרונה, הביקוש בקרב המקצוענים מכל העולם לסוג זה של ויזה עלה בצורה משמעותית. הדבר גרם לכך שבכל שנה מספר המבקשים עולה בהרבה על מספר הוויזות שמוקצות באותה השנה. המועד להגשת ויזת עבודה לארה"ב H1B הינו ב-1 לאפריל. לפי החוק זהו היום הראשון בו ניתן להגיש את הבקשה, אבל בגלל מספר הרב של המבקשים, הוא הפך גם ליום האחרון להגשת הוויזה. מה שקורה בפועל, זה שאפילו שמדובר רק ביום אחד, עדיין מוגשות הרבה יותר בקשות מהמספר של הוויזות שתונפקנה באותה השנה.

אז כיצד פותרות רשויות ההגירה (USCIS) את הבעיה הזו?

מקיימות הגרלה, פשוטו כמשמעו! המבקשים שזכו בהגרלה יקבלו את ההזדמנות לקבל את הוויזה המיוחלת, ואלו שלא זכו נשארים בפני שוקת שבורה. יתר על כך, הם לא זכאים אפילו להחזר האגרות ששילמו בעת הגשת הבקשה. בשנת 2015 למשל, נתקבלו על ידי רשויות הגירה 233,000 בקשות. רק כ-25% מהמבקשים קיבלו למעשה ויזת עבודה לארה"ב. הוויזה עבור הנבחרים זמינה רק ב-1 לאוקטובר באותה שנה. יש לציין, כי קיים לחץ לא מבוטל על הקונגרס מידי עסקים גדולים בארה"ב שמעוניינים בהגדלת המספר של הוויזות, אך עד היום הלחץ האמור לא הביא לכל שינוי במצב הדברים.

אחת מהיוזמות שנעשו לאחרונה (בשנת 2013), היה הניסיון של הסנאט האמריקאי להעביר הצעת חוק לרפורמת הגירה ענפה, אך ללא הועיל. הצעת החוק לא עברה בבית הנבחרים של ארצות הברית, על כל המשתמע. על פי הצעת החוק האמורה, המספר של ויזות העבודה H1B הוגדל משמעותית. בינתיים, העסקים בארה"ב נאלצו להגיש את הבקשות שלהם עבור עובדים זרים שונים ב-1 באפריל, מתוך הבנה כי בקשותיהם יעלו בהגרלה.

ויזת עבודה לארה"ב H1B – מה הן האופציות החלופיות?

מלבד ויזת העבודה H1B, קיימות ויזות עבודה זמינות אחרות:

ויזת O1 תהיה זמינה עבור אנשים עם יכולות יוצאות דופן. הוויזה הזו יכולה לכלול גם אנשי עסקים ואנשי מקצוע. לדוגמא, קיים ביקוש רב למומחים בתחום אבטחת רשת. באם מומחה בתחום האמור הינו מספיק מפורסם, ייתכן והוא יהיה זכאי לקבל את ויזת O1. החדשות הטובות הן כי אין מגבלות על מספר הוויזות מסוג O.

בנוסף, עבור מקצועות מסוימים שהם ייחודיים לישראל, כגון קרב מגע או עמדות מדעיות מסוימות בחקלאות, ניתן יהיה להשיג ויזת P3.

לבסוף, ישראלים רבים יכולים לקבל ויזת R1, שהינה ויזת אנשי דת. הקהילות היהודיות ובתי הכנסת בארה"ב מחפשות מורים מוסמכים לעברית, והרבה ישראלים יכולים להימצא זכאים לסוג זה של ויזה.

ככל ואף אחת מהקטגוריות האלה אינה מהווה אופציה עבור המבקש לעבוד בארה"ב, הרי קיימת עוד סוג אחד מעניין של ויזת עבודה לארה"ב והוא ויזת B1 במקום של H1B (B1 in lieu of H1B).

בגלל המספר המוגבל של ויזות H1B, השגרירויות ישקלו מתן ויזות כניסה מיוחדות B1 (תיירות עסקית) במקום H1B. בניגוד ויזת B1 הרגילה, מקבל הויזה הזו יוכל לעבוד בארה"ב, רק בתנאי שאת שכרו הוא יקבל ממעבידו בישראל.

צרו קשר

עורכי הדין במשרד שלנו עובדים עם כל סוגי ויזות עבודה. אם אתם מחפשים מידע על ויזת עבודה H1B לארצות הברית או כל סוג אחר של אשרת עבודה בארה"ב תוכלו לפנות אלינו ואנו נשמח לקבוע לכם פגישת יעוץ עם עורך הדין. בפגישה הוא ייתן הערכת סיכוי שלכם לקבל ויזת עבודה לארה"ב.

דילוג לתוכן