ויזה לארצות הברית לאנשי דת – ויזה R

ויזה לארצות הברית לאנשי דת (ויזת R) מאפשרת לעוסקים בשירותי דת – רבנים, חזנים, מורי דת, כמרים, מדריכים רוחניים או אנשי דת אחרים – לעבוד בארצות הברית במשך תקופה של עד 5 שנים. חשוב לציין כי אנשי דת לעתים זכאים, אם רצונם בכך, לקבל גרין קארד (מעמד של תושב קבע לארה"ב) לאחר תום תוקף הוויזה של איש דת. כדי לקבל ויזה איש הדת נדרש לקבל הזמנה לעבוד בשליחות דתית מארגון או קהילה דתית מוכרת בארה"ב. משרד עו"ד שלנו מתמחה בנושאי הגירה לארצות הברית. במאמר זה נסביר מי יכול להיות זכאי לקבל ויזה לארצות הברית לאנשי דת ומהו תהליך הגשת הבקשה לוויזה R.

איזה ארגון או קהילה דתית יכולים לשלוח או להזמין איש דת לארה"ב?

ארצות הברית היא מדינה עם דגש חזק על חופש הדת, ושלטונות ההגירה אינם רוצים או יכולים להגדיר מה הוא ארגון או קהילה דתית בפירוט רב מדי, בגלל חשש להוציא מן הכלל נציגי דתות קיימות. אין בארצות הברית רשימת עדות דתיות מוכרות כמו בישראל. למעשה, שלטונות ההגירה מעבירים את האחריות לרשות המסים האמריקאית (IRSׂׂ). במידה והארגון אשר מזמין את איש הדת לארה"ב קיבל הכרה כמוסד דתי שלא למטרות רווח אצל רשות המסים, אז זהו ארגון דתי באופן רשמי מבחינת השלטונות.

כיצד יודעים האם המוסד או הארגון הדתי אשר שולחים את איש הדת לארצות הברית נחשבים ארגון דתי "מוכר"? זה נושא מעורפל יותר. בעקרון, שלטונות ההגירה סומכים על שיקול הדעת של עובדי הנציגות האמריקאית בכל מדינה להבחין בין מוסד דתי בעל היסטוריה ומוניטין (לדוגמא, רבנות ישראל, או הכנסייה האורתודוקסית היוונית) לעומת ארגון דתי לא מוכר, לדוגמא כת של איש אחד אשר נוצרה אתמול.

מה היא ההגדרה של "איש דת" מבחינת קבלת האשרה?

ההגדרה של עבודת איש דת בארצות הברית היא גם כוללנית מאוד. אנשי דת הפונים לקבל ויזה לארצות הברית אמורים לעשות זאת על בסיס אישור ממוסד דתי מוכר לנהל עבודה של שליחות דתית. שליחות דתית היא עבודה הקשורה בעיקר בהטפה, הטמעה, ופירוש הטקסטים והאמונות של הדת, עריכת טקסי הדת, לימודי דת, וכדומה.

לצורך הסבר מעשי יותר, ניתן להציג כדוגמא רשימת בעלי התפקידים בבית כנסת שרשום כעמותה אשר אינם זכאים או זכאים לקבל ויזה לארצות הברית לאנשי דת. העובדים בבית כנסת בעיקר בעבודה פיזית – שיפוצים, ניקיון, משק בית כללי – אינם נחשבים כאנשי דת. גם אנשים המועסקים בתפקידים מנהליים – ניהול העמותה, שידול תרומות, יחסי ציבור, הגבאי (במידה ועוסק בעיקר בניהול בית הכנסת באופן אדמיניסטרטיבי) – לא נחשבים כאנשי דת מבחינה זו. לעומת זאת, רב בית הכנסת, החזן, ומורים אשר מעבירים שיעורי תורה ותנ"ך, או אילו העוסקים בהוראה של נוער וילדים, יכולים לקבל את האשרה של איש דת לארה"ב.

כיצד מגישים בקשה לקבלת ויזה לארצות הברית לאנשי דת?

על הארגון המזמין את עובד הדת לארצות הברית למלא טופס 129 באתר שלטונות ההגירה של ארה"ב (USCIS) ולשלוח אותו למחלקה לביטחון פנים (DHS). על מבקש האשרה למלא טופס D-160 – בקשה לראיון לקבלת ויזה לארה"ב. את מספר אישור קבלת טופס 129 על ידי שלטונות ההגירה יש להביא לראיון בנציגות ארה"ב.

איש הדת המבקש ויזה לארה"ב נדרש להביא אל הריאיון מכתב מהגוף הדתי אשר שולח אותו לארצות הברית, המאשר שהוא אכן שייך לגוף זה (חשוב לציין כי נדרשת השתייכות לארגון הדתי במשך יותר משנתיים – כלומר, לא מדובר באדם אשר הצטרף לפני זמן קצר). מכתב צריך לאשר כי איש הדת מוסמך לעבוד, לייצג ולהיות מעורב בחיי קהילה בשם גוף זה. באופן כללי במכתב ובמסמכים הנלווים יש להסביר מהן האסמכתאות להיות מבקש הוויזה איש דת, בין אם לימודים בישיבה, הסמכה ככומר, תואר בתיאולוגיה וכדומה.

צריך להסביר היכן איש הדת מתכוון לעבוד בארה"ב (הארגון המזמין), באיזה תפקיד, מה הוא חוזה העבודה, ואם אין חוזה עבודה, מה תהיה המשכורת תמורת העבודה כאיש דת. כיצד איש הדת יפרנס את עצמו ו/או משפחתו. על מנת לקבל אשרת איש דת לארה"ב (ויזה R לארה"ב) חובה לעבוד לכל הפחות 20 שעות בשבוע.

יש להציג דרכון אשר יהיה בתוקף לפחות שישה חודשים לאחר תקופת השהייה המתוכננת.

מה הם התנאים של ויזה לארצות הברית לאנשי דת?

אשרת איש דת לארה"ב ניתנת לתקופה של 30 חודשים, אולם קיימת אפשרות לחידוש הוויזה עד לתקופה של 60 חודשים (5 שנים). שלטונות ההגירה של ארה"ב זכאים לבטל את הוויזה אם בעל הוויזה מפר את תנאיה, לדוגמא בעבודה בתחומי ארצות הברית שלא בתחום הדת.

בעל הוויזה רשאי להביא איתו את בני משפחתו, בני זוג או ילדים מתחת לגיל 21, על בסיס ויזה נלווית מסוג R-2. בני המשפחה (מחזיקי ויזה R-2 לארה"ב) רשאים לחיות וללמוד בתחומי ארצות הברית, אך לא לעבוד.

צרו קשר

עורכי דין במשרד כהן ברוש בתל אביב מתמחים בהגירה לארה"ב, בכל סוג של ויזה לארה"ב כולל אשרה לאנשי דת. צרו אתנו קשר על מנת לקבל מידע מפורט על ויזה R או כל סוג אחר של ויזת עבודה או ויזת הגירה לארה"ב.
Picture of עורך דין אלכס ברוש

עורך דין אלכס ברוש

עו"ד ברוש מתמחה בדיני מקרקעין ובמשפט האזרחי והמסחרי. כמו כן, ברוש הינו נוטריון מוסמך המספק שירותי נוטריון בארבע שפות: עברית, אנגלית, רומנית ורוסית. ראש המחלקה למסחר ונדל"ן במשרד עו"ד כהן ברוש המספקת ייעוץ משפטי שוטף ללקוחות המשרד בפעילותם העסקית השוטפת.
דילוג לתוכן