חידוש דרכון אמריקאי

בעוד שבעבר חידוש הדרכון האמריקאי יכול היה להתבצע רק בשטח ארצות הברית, כיום לאזרחים אמריקאים ולבעלי גרין קארד המתגוררים בישראל קיימת אפשרות לחדש את הדרכונים שלהם דרך הקונסוליה האמריקאית. שינוי זה הביא לחיסכון משמעותי בזמני ההמתנה ולמזעור ההוצאות הנלוות. אם גיליתם כי הדרכון שלכם על סף תפוגת תוקף, הדבר החיוני לעשות הוא להכיר בתהליך חידושו בישראל. מדריך מקיף זה, אשר הוכן עבורכם בשיתוף עם משרד עורכי דין כהן ברוש, ילווה אתכם בשלבים העיקריים של תהליך, ויבטיח חווית חידוש חלקה ויעילה.

המסמכים הנדרשים לחידוש

תהליך חידוש דרכון אמריקאי עשוי להיראות פשוט, אך ישנם מספר שלבים ודרישות חשובות שיש לקחת בחשבון. אנשים רבים מניחים בטעות שהתהליך הוא זהה לחידוש הדרכון הישראלי, אך גישה זו הינה שגויה. בנוסף, חשוב להבין כי חידוש דרכון אמריקאי שונה מתהליך הנפקתו לראשונה. ראשית, אתם תצטרכו לאסוף מסמכים לחידוש דרכונכם, כולל:

  • מספר ביטוח לאומי (SSN): עליכם לספק את מספר הביטוח הלאומי שלכם בארה"ב. אם אין לכם אחד, תצטרכו להמציא אותו.
  • טפסים: מילוי טופס 11-DS הוא חובה. ניתן להשיגו באתר של שגרירות ארה"ב בישראל. חשוב לציין שטופס זה הוא באנגלית ויש למלא אותו באנגלית בלבד. אם אתם מתקשים בשפה או במילוי הטופס, מומלץ לבקש עזרה ממומחים המכירים את תהליך במלואו.
  • קביעת תור: כדי לחדש את דרכונכם האמריקאי, תצטרכו לקבוע פגישה בקונסוליה האמריקאית בירושלים או בשגרירות ארצות הברית בתל אביב, תלוי היכן הונפק הדרכון האמריקאי המקורי שלכם. זכרו להביא את טופס ה-11-DS עמכם, כמו גם תעודת זהות תקפה, שתי תמונות פספורט (5X5 ס"מ על רקע לבן), ודמי תשלום.

חתימה: במהלך הפגישה, תידרשו לחתום על טופס אימות נתונים, המאשר את נכונות המידע שסופק בבקשתכם לחידוש הדרכון.

מסלולי חידוש של הדרכון האמריקאי

חידוש בדואר

לאחר שאספתם את המסמכים הנדרשים, עבורכם לבחור בין שני מסלולי חידוש העומדים לרשותכם. המסלול הראשון הוא באמצעות הדואר. אם אתם מעדיפים להימנע מנסיעה לשגרירות, אפשרות זו הינה מועדפת. כדי להיות זכאי, הדרכון שבידיכם חייב לעמוד בקריטריונים הבאים:

  • דרכונכם אינו פגום.
  • דרכונכם הונפק ב-15 השנים האחרונות.
  • דרכונכם הונפק על שם הנוכחי שלכם.
  • תוקפו של דרכונכם מהווה 10 שנים.

אם כל דבר במקום, תהליך החידוש הוא דיי פשוט. עליכם לוודא שמילאתם את טופס ה-11-DS באנגלית בצורה הנכונה ולשלוח אותו למחלקה לאזרחים אמריקאים בשגרירות ארצות הברית בתל אביב. פרט מטופס עצמו, תצטרכו לשלוח גם דמי חידוש בדולרים בצורת צ'ק בנקאי, תמונות, הוכחת אזרחות, ודרכון עצמו. על פי דברי שגרירות ארה"ב זמן הטיפול בבקשות לחידוש דרכון בדואר, מרגע קבלת הבקשה ועד שהמסמך נשלח בחזרה אליכם, מהווה בדרך כלל מארבעה עד חמישה שבועות. עם זאת, חשוב לציין כי זמני הטיפול בפועל עשויים להשתנות ולנוע בין חודש לחודשיים. 

חידוש במסגרת פגישה פרונטלית

סוגים מסוימים של דרכונים אמריקאים אינם ניתנים לחידוש בדואר, ועליכם לקבוע פגישה אישית עם הממונה בקונסוליה האמריקאית. כך, מדובר בדרכונים הבאים:

  1. דרכון המבוגרים שהונפק לפני כ-15 שנים ויותר: אם עברו 5 שנים מתאריך התפוגה של דרכון המבוגר, עליכם לקבוע פגישה פרונטלית.
  2. דרכונים ראשונים לקטינים: דרכונים המונפקים לקטינים תקפים ל-5 שנים בלבד. אם הדרכון שבו הנכם מחזיקים היה ל-5 שנים, לא תוכלו לחדש אותו בדואר, ונדרש לקבוע פגישה פרונטלית.

עליכם להביא לפגישה את טופס 11-DS ממולא כראוי, שני צילומי פספורט בגודל 5X5 ס"מ על רקע לבן, מסמכים המוכיחים כי יש לכם אזרחות ארה"ב, ודמי תשלום בסה"כ 110 דולר ארצות הברית. במקרה ומדובר בקטין מתחת לגיל 16 על ההורים לחתום על טופס הבקשה ולשלם דמי חידוש בגובה של 115 דולר ארצות הברית. חשוב להדגיש כי קביעת תור בשגרירות ארה"ב יכולה להוות משימה מאתגרת, במיוחד בתקופת העמוס. ניתן לנסות לקבוע תור באמצעות המערכת המקוונת של השגרירות. עם זאת, בשל הביקוש הרב לתורים, ייתכן שיהיה קשה להשיג את הממונה בתאריכים הרצויים. 

שאלות נפוצות 

מהי תקופת החידוש?

תקופת החידוש של דרכון אמריקאי מהווה כ-10 שנים מאת תאריך ההנפקה.

מה עושים עם השם על הדרכון שונה מן שמכם הנוכחי? 

במקרה הזה יש להוסיף מסמך אישור רשמי לשינוי השם או מסמך המעיד על כך, למשל תעודת נישואין. 

האם ניתן להקדים את התור לחידוש דרכון אמריקאי?

אם אין לכם זמן לחכות תקופה ארוכה לתור בקונסוליה, הנכם יכולים לפנות לחברתנו המתמחה בליווי לקוחות המצריכים חידוש דרכוניהם. במשרד עורכי הדין כהן ברוש אנו דואגים להקדים את התור ולהפוך את תהליך החידוש אל יעיל וזריז ככל הניתן.

צרו קשר

דעו לכם שניתן לפעול לחידוש דרכונכם האמריקאי בדרך הכי מקצועית והכי נכונה, מבלי לשגות בדרך. במשרד עורכי הדין כהן ברוש חשוב לנו כי תשיגו את מטרותיכם ותמנעו את הקשיים הבירוקרטיים שעלולים להופיע בדרך לחידוש הדרכון האמריקאי שבידיכם. 

דילוג לתוכן