דרכון אמריקאי – דרכים לקבלת אזרחות ארצות הברית

חוקי הגירה לארצות הברית הם פדרליים, כלומר: נמצאים תחת סמכות הממשל המרכזי בוושינגטון, בירת ארצות הברית, לא בסמכות המדינות השונות של ארה"ב. דרכון אמריקאי מונפק עבור אזרחי ארצות הברית בלבד, לפיכך אדם האוחז בדרכון ארה"ב הוא בהכרח אזרח ארצות הברית. דרכון אמריקאי הוא אחד הדרכונים המבוקשים בעולם. דרכון ארצות הברית מאפשר כמובן להתגורר בארצות הברית, כמו גם לבקר במדינות רבות בעולם. אין מניעה להחזיק באזרחות כפולה אמריקאית וישראלית. יחד עם זאת, לצד הזכויות והיתרונות בבעלות על דרכון אמריקאי, אזרחות / דרכון אמריקאי מטילים גם חובות, לרבות חובת דיווחי מס אל רשויות המיסוי בארה"ב, עובדה המובילה לעתים אזרחי ארה"ב לוותר על אזרחותם ולהחזיר את הדרכון האמריקאי בבעלותם לשגרירות לצמיתות.

אזרחות מכוח לידה

אזרחות מכוח לידה נחלק ל- 2 קטגוריות; הראשונה, אזרחות מכוח דין האדמה, השנייה, אזרחות מכוח דין הדם, כלומר: הורה או הורים אזרחי ארצות הברית.

דרכון אמריקאי מכוח דין האדמה: ידוע כי תינוק אשר נולד על אדמת ארצות הברית מקבל אזרחות אוטומטית מכוח דין האדמה (בלטינית Jus Soli). הערכות של מכוני מחקר אשר עוסקים בהגירה לארה"ב מדברות על 4.5 מיליון תינוקות אשר נולדו להורים שוהים בלתי חוקיים בארצות הברית, אשר קיבלו אזרחות ארה"ב מכוח לידה בשטח אמריקה.

דרכון אמריקאי מכוח לידה להורים או סבים אזרחי ארצות הברית: ילדים ונכדים של אזרחי ארצות הברית אשר נולדו מחוץ לגבולות ארצות הברית, זכאים לקבל אזרחות ארה"ב מכוח דין הדם (Jus Sanguinis). שגרירות ארצות הברית בישראל תנפיק עבור אזרחי ארה"ב מכוח לידה דרכון אמריקאי, אולם אילו המבקשים דרכון ארה"ב נדרשים לעמוד בקריטריונים מסוימים, אשר נקבעו בפסיקות בתי המשפט האמריקאים על סמך חוקי הגירה לארצות הברית. עורך דין ג'יימי כהן מתאר במאמר את הזכאות של ילדים וגם נכדים של אזרחי ארה"ב לקבל אזרחות אמריקאית וכתוצאה דרכון ארה"ב.

התאזרחות – קבלת אזרחות / דרכון אמריקאי על סמך הליך התאזרחות

רכישת דרכון ארה"ב ואזרחות אמריקאית על בסיס התאזרחות אפשרית עבור בגיר (אדם מעל גיל 18) תושב קבע אמריקאי (בעל גרין קארד) אשר מגיש בקשה להתאזרחות. בקשה להתאזרחות אפשרית, ככלל לאחר שהייה של 5 שנים בארה"ב כתושב קבע, או לאחר תקופה של 3 שנים אחרי קבלת תושבות קבע אמריקאית על בסיס נישואין לאזרח ארצות הברית. שלבי הליך התאזרחות וקבלת דרכון אמריקאי כוללים ראיון, דרישה לידיעת קריאה וכתיבה בשפה האנגלית, מבחן בסיסי לגבי ההיסטוריה ושיטת הממשל האמריקאים, הוכחת היעדר עבר פלילי, וטקס השבעה וקבלת אזרחות ארצות הברית.

ויתור על דרכון אמריקאי – בקשה לוויתור על אזרחות ארצות הברית

ישנם מקרים בהם אזרחי ארצות הברית מבקשים לוותר על אזרחותם, וכתוצאה לוותר באופן מוחלט על דרכון אמריקאי אשר ברשותם. המניע העיקרי בשנים האחרונות לוותר על אזרחות ארה"ב הוא מדיניות המיסוי המחמירה של ארצות הברית כלפי אזרחיה, גם אילו השוהים מחוץ לגבולות ארצות הברית. ויתור על אזרחות ארה"ב הוא אקט הצהרתי אשר נעשה בשגרירות ארה"ב. הדרישה היא להשיב את דרכון ארה"ב לשגרירות ולהצהיר על ויתור על אזרחות ארצות הברית. הליך ויתור על אזרחות ארצות הברית לא ניתן לביטול לאחר המעשה. הויתור על הדרכון האמריקאי הוא לתמיד. יש לשים לב כי עצם ויתור על דרכון ארה"ב ואזרחות אמריקאית אינה פוטרת את האזרח המוותר על האזרחות מחובותיו כלפי ארה"ב, לרבות חובות בתחום המיסים, שירות צבאי וכדומה.

צרו קשר

לעורכי הדין שלנו ניסיון של מעל 25 שנה בטיפול בכל סוגי ויזות הגירה. אנא צרו איתנו קשר למידע נוסף על מסלולי הגירה לארה"ב או כל מידע אחר.
Picture of ג׳יימי כהן

ג׳יימי כהן

דילוג לתוכן