אקספרס אנטרי

תוכן עניינים:
כניסה scaled

מתכננים להגר לקנדה? האם ידעתם שמי שמקבל מעמד תושב קבע Permanent Resident (PR) בקנדה, זוכה גם להטבות רבות בהתאם לדין הקנדי? בין השאר, תושב קבע קנדי זכאי להטבות סוציאליות , כולל ביטוחי בריאות. אם זאת השאיפה שלכם, אז יש לקחת בחשבון שקיימות דרכי הגירה רבות לקנדה.

במאמר זה נסקור את היסודות שיש לדעת על מעמד תושב הקבע (PR) בקנדה. נתייחס באופן מיוחד לאפשרות ההגירה באמצעות תוכנית העובדים המומחים הפדרלית (FSWP) במסגרת התוכנית של כניסת אקספרס (EE) לקנדה. למידע נוסף ניתן יהיה לפנות למשרד עורכי דין כהן ברוש.

הערהאם אתם מתעניינים בדרכי הגירה אחרות במסגרת התוכנית של כניסת אקספרס לקנדה? יש לנו מאמרים נוספים על תוכניות EE אחרות!

סקירה כללית

כניסת אקספרס לקנדה היא התוכנית שמנהלת בקשות מקוונות לקבלת מעמד תושב קבע. התוכנית מורכבת משני שלבים. המועמדים יוצרים חשבון מקוון ומגישים את בקשתם במסגרת התוכנית של כניסת אקספרס לקנדה אשר מנוהלת על ידי רשות ההגירה הקנדית (IRCC) .המערכת מחשבת אוטומטית אם המבקש עומד בדרישות התוכנית באמצעות שיטת ניקוד הנקראת מערכת הדירוג המקיף (CRS). המועמדים הזכאים יקבלו הזמנה להגיש בקשה למעמד תושב קבע דרך אחד המסלולים במסגרת התוכנית של כניסת אקספרס.

קיימים שלושה מסלולים בתוכנית של כניסת אקספרס. כל שלושת המסלולים הללו שייכים לקטגוריה של ההגירה הכלכלית לקנדה. התוכנית מקבלת רק אנשים שלכאורה אמורים להצליח בהיבט המקצועי בנסיבות הספציפיות של הכלכלה הקנדית. דו"ח סיום השנה (2019) של IRCC בנוגע לתוכנית אקספרס אנטרי, ציין כי 95% מהמועמדים שהתקבלו באמצעות תכנית ה-EE הצליחו מבחינה כלכלית בקנדה.

שיעור הצלחה גבוה זה נובע בחלקו מהסטנדרטים שנקבעו על ידי ה- CRS.

המועמד שלא עומד בדרישות הסף המינימליות לבחירה ממאגר CRS לא יוזמן כלל להגיש מועמדות ל-PR. גם כן, בקשות לא שלמות לא יזכו לטיפול. כך למשל, בשנת 2019, מתוך 332,331 בקשות במסגרת התוכנית של כניסת אקספרס, 28% (93,216) היו בקשות "לא זכאיות" בעיני ה-IRCC . חלק מהבקשות הללו לא התקבלו עקב מילוי לא שלם.

הערה: למועמדים המוזמנים להגיש בקשה למעמד תושב קבע יש 90 יום לעשות זאת. חשוב להבין אילו דרישות ספציפיות יש למסלול שלכם. מסמך חסר עלול לפסול את בקשתכם ללא צורך בכל שיקול אחר.

מומחה בתחום ההגירה לקנדה ( RCIC ) יוכל לעזור לכם ולוודא שאתם עומדים בכל דרישות המסלול שלכם.  

תוכניות ההגירה הכלכליות במסגרת התוכנית של כניסת אקספרס EE:
התוכנית הפדרלית של העובדים המומחים (FSWP)

 

 • התוכנית הפדרלית של ההכשרה המקצועית (FSTP)
 • התוכנית לעובדים עם ניסיון עבודה בקנדה (CEC)

תוכנית המועמדים למחוז (Provincial Nominee Program) יכולה לבחור מועמדים מתוך המאגר של כניסת אקספרס זה.

האתר של ממשלת קנדה מספק כלי שימושי שמועמדים פוטנציאליים יכולים להשתמש בו כדי לבדוק אם הם עומדים בדרישות המינימליות של תוכנית כניסת האקספרס.

כל מי שמעוניין יכול לבדוק את הזכאות באמצעות הכלי הזה כדי לקבוע אילו מין המסלולים בתוכנית של כניסת אקספרס EE מתאים לו ביותר. התוצאות המתקבלות באמצעות הכלי הזה נועדו רק כדי לתת למועמד מושג כללי לפני שהוא יתחיל בהליך המורכב של ההגירה לקנדה. התוצאות לא תמיד משקפות נכונה את ההחלטה הסופית שעשויה להתקבל בבקשת המועמד המקוונת והן לא תווספנה לתיק של המועמד.

אם ציון ה- CRS של המועמד יעלה על הסף הקבוע בהגרלת כניסת אקספרס, הרי הוא לא יקבל אשרה, אלא יקבל הזמנה להגיש בקשה למעמד של תושבות קבע. לאחר קבלת ההזמנה, על מבקש המעמד להגיש בקשה לתושבות קבע תוך 90 יום דרך הפורטל המקוון של EE. בקשות של תושבות קבע במסגרת של תוכנית כניסת אקספרס יועברו לטיפול והתוצאות אמורות להתקבל תוך 6 חודשים. בקשות לא שלמות עשויות להגדיל את זמן הטיפול כאמור. על פי אתר ממשלת קנדה, 80% מהבקשות ל- PR חייבות להיות מטופלות תוך 6 חודשים.

הערההטיפול עלול קחת זמן רב יותר אם קצין ההגירה יבקש מידע נוסף. מסיבה זו, חשוב לחזות כל שאלה שיכולה לצוץ מבעוד מועד. לאחר מכן ניתן יהיה להגיש הסבר או מסמכים תומכים. מומחה בתחום ההגירה לקנדה ( RCIC) בעל ניסיון יוכל לעזור לך לעשות זאת. למידע נוסף צרו קשר עם משרד עורכי דין כהן ברוש.

התוכנית הפדרלית לעובדים מומחים (FSWP) – סקירה

workers pr scaled

התוכנית הפדרלית לעובדים מומחים (FSWP) – סקירה

כעת נתמקד ב- FSWP, תוכנית העובדים המומחים הזרים. מי שמגיש בקשה להשתתף בתוכנית זו חייב לעבור מספר שלבים ולעמוד בדרישות מסוימות. השלב הראשון הוא שלב הדרישות הבסיסיות ל- FSWP במסגרת תוכנית כניסת האקספרס הגדולה יותר. מי שלא עומד בדרישות המינימום האלו, לא יוזמן להגיש בקשה לתושבות קבע. כך, למשל בשנת 2019, 45% מכלל ההזמנות שהונפקו לכניסת אקספרס היו במסגרת התוכנית הפדרלית לעובדים מומחים. משנת 2017 ועד לשנת 2019 הוכפל מספר ההזמנות שהועברו לנשים.
 
דרישות בסיסיות של תוכנית הפדרלית לעובדים מומחים  
 • המבקש חייב להיות עובד מומחה
 • המבקש יכול לקבל מעמד של תושבות קבע הודות לפוטנציאל וסיכוי ההצלחה שלו בנסיבות הכלכלה הקנדית
 • המבקש חייב להתכוון להתגורר במחוז אחר שאינו קוויבק
 • המבקש חייב לעמוד בדרישות המינימום המפורטות להלן

קוויבק אינו משתמש בתוכנית כניסת האקספרס. מגויסים המבקשים לקבל מעמד במחוז קוויבק חייבים לעמוד בדרישות הספציפיות של המחוז הזה.

בתוכנית לעובדים המומחים יש גם דרישות מינימליות מסוימות מבחינת הניסיון בעבודה, שליטה בשפה ורמת ההשכלה. אם מועמד עומד בדרישות אלה ויש לו הוכחה להון עצמי, אזי הזכאות שלו תיקבע על סמך גורמי בחירת התוכנית. אנא קראו בהמשך על מנת לגלות מהם גורמי הבחירה.

השפעות של קוביד-19

וירוס הקורונה השפיע רבות על זמני הטיפול וסדרי העדיפויות של בקשות ההגירה. הזמנות כניסת האקספרס ובקשות לקבלת מעמד של תושבות קבע עדיין מתקבלות ונבדקות. יחד עם זאת, אין שום התחייבות מצד הרשויות לזמני הטיפול. לשם כך אין להסתמך על "תחזית" זמני טיפול העיבוד המופיעות באתר ממשלת קנדה בתקופה זו ועד להודעה חדשה.

 

משרדי הוויזה גם לא מטפלים בבקשות, כיוון שהם עסוקים במתן שירות בבקשות שנמצאות בעדיפות ראשונה.

אם המועמד לא שייך לאף אחת מהקבוצות הללו, בקשתו תידחה לזמן בלתי מוגבל.

מועמדים בעדיפות בתקופה של קוביד 19
 
 • קנדים ותושבי קבע החוזרים לקנדה
 • קבוצות חלשות
 • אישורי עבודה לעובדים חיוניים (כגון עובדי בריאות, כוחות העזרה הראשונית)

כניסה לקנדה עם ויזה תהיה תלויה בכל מגבלות הנסיעה בזמן ההגעה, באיזו מדינה מדובר שממנה מגיע המבקש ובבדיקת בריאות בעת ההגעה. למידע נוסף על השינויים שחלו בתקופת ה- COVID-19, אנא בקרו באתר ממשלת קנדה.

תהליך הגשת הבקשה

כל מועמד פוטנציאלי במסגרת התוכנית לעובדים מומחים, חייב קודם לפתוח חשבון אישי על שמו עבור כניסת אקספרס לקנדה.

מי שעומד בדרישות הבסיסיות לכניסת האקספרס, התיק שלו יועבר באופן אוטומטי גם למאגר המועמדים הכללי של תוכנית כניסת האקספרס. מאגר זה כולל מועמדים לכל המסלולים של תוכנית ה- EE.

תהליך הגשת הבקשה לכניסת אקספרס מתחיל למעשה עוד לפני הגשת הבקשה. על המועמד לאסוף מסמכים וראיות על מנת להוכיח דברים כמו השכלה, ניסיון בעבודה, הון עצמי מספק להתיישבות וכיו"ב. לאחר איסוף כל הראיות כאמור, המועמד יוכל ליצור פרופיל מקוון.

רשויות ההגירה הקנדיות (IRCC) מפעילות את תוכנית ה- EE במסגרת מחלקת ההגירה הכלכלית שלה.

מי שעומד בדרישות הבסיס של ה- IRCC לתוכנית של כניסת אקספרס לקנדה, ייבדק בהתאם למערכת הנקודות וזאת למטרה לקבוע אם המבקש מתאים לאחד מהמסלולים של כניסת אקספרס. הערכת המועמדים ע"י מערכת הנקודות נעשית באמצעות מערכת הדירוג המקיף (CRS) של רשויות ההגירה הקנדיות. האלמנטים הבודדים הם גורמי הבחירה.

הערה: אנא קראו בהמשך על מנת לגלות את גורמי הבחירה השונים ואיך עובדת מערכת הנקודות!

ניתן  גם לפנות למשרדי עורכי דין כהן ברוש כדי לקבל עזרא בהתמצאות בקריטריונים לבחירה בהתייחס לנסיבות הספציפיות של המבקש.

במידה והבקשה קיבלה כמות נקודות גבוהה, המועמד יתבקש להגיש בקשה לקבלת מעמד של תושבות קבע. עמידה בדרישות של התוכנית של כניסת האקספרס אינה מבטיחה למבקש ששמו יהיה בתחילת רשימת המועמדים. על הרשויות ההגירה הקנדיות לפרסם את הציון המינימלי הנדרש עבור העובדים המומחים. הציון העובר הנוכחי הוא 67 נקודות. השגת מספר נקודות זה אינה מבטיחה הזמנה להגיש בקשה לקבלת מעמד של תושבות קבע.

זכאות: דרישות בסיסיות מינימליות

על מנת להעריך את המועמד על פי גורמי הבחירה, עליו קודם יהיה לעבור את הדרישות הבסיסיות.

הדרישות הבסיסיות של התכנית הפדרלית של העובדים המומחים

 • ניסיון עבודה
 • ידע של שפות
 • השכלה

דרישה בסיסית מינימלית: ניסיון מיומן בעבודה

על מנת שמבקש יעמוד בדרישות העבודה, עליו להשלים לפחות שנת ניסיון אחת בעבודה בתשלום רציף (או שווה ערך במשרה חלקית). ניסיון זה חייב להיות מושג בתוך 10 שנים האחרונות לפני הגשת הבקשה.

סוג התפקיד אליו המועמד מגיש את בקשתו חייב לעמוד גם בקריטריונים להסמכת התפקיד ולהיות ברשימת הסיווג התעסוקתי הלאומיNational Occupational Classification (NOC). ה- NOC מסווג את סוגי העבודות. על המועמד להיות בעל ניסיון זהה לתפקיד שהוא מתכנן לבצע בקנדה.

קבוצות עבודה של NOC:

 • משרות ניהוליות (סוג מיומנות 0)
 • משרות מקצועיות (רמת מיומנות A)
 • משרות טכניות ומקצועות מיומנים (רמת מיומנות B)

הסיווג התעסוקתי הלאומי מגדיר אילו דרישות התפקיד נחשבות חשובות עבור כל מקצוע. יש למנות את רוב דרישות התפקיד ואת האחריות שהמועמד מבצע כחשובות. כדי שהמעמד יעמוד בתנאים עליו להוכיח שהוא מילא בעבר בהצלחה את התפקיד שלו בהתאם לקריטריונים שנקבעו כאמור.

הערה: חשוב להגיש ראיות חותכות לניסיון העבודה של המועמד. רשויות ההגירה יכולות לדחות בקשות מטעם של הטעיה.

דרישה בסיסית מינימלית: שפה

כל המועמדים לתכנית אקספרס אנטרי חייבים להפגין ידע מספק באנגלית או בצרפתית. הידע חייב להיות בכל ארבעת תחומי כישורי השפה: קריאה, כתיבה, דיבור והאזנה. כדי להיות זכאים לתכנית הפדרלית של עובדים המומחים, על המועמדים להפגין רמה מינימלית של מבחן שפה קנדית (CLB) או לקבל 7 נקודות בכל אחד מתחומי המיומנות האלו במסגרת המבחן של Niveaux de compétence linguistique canadien (NCLC) .  בדיקות שפה צריכות להתבצע על ידי ארגון בדיקות ייעודי. הנה הקישור לאתר ממשלת קנדה לדרישות מיומנות רשמיות בשפה. בעת הגשת הבקשה, תוצאות הבדיקה בשפה תקפות לעניין זה במשך שנתיים בלבד מיום קבלתן. התרשים שלהלן מציג את ארגוני הבדיקות המיועדים ואת התוצאה המינימלית הדרושה למבקש בכדי להשיג את המקבילה לציון של 7 שבמסגרת CLB / NCLC.

לדוגמא, אם המועמד כותב מבחן ב- IELTS, עליו לצבור לפחות 6.0 בכל תחומי המיומנות כדי להיות זכאי ל- FSWP. ניתן להיעזר בטבלה שלמטה כדי להעריך אם תוצאות הבדיקה עומדות בדרישות של ה- CLB / NCLC המינימליות.

שפההאירגון המוסמךדיבורהבנת הנשמעקריאהכתיבה
אנגליתCELPIP - General Test7777
IELTS: General Training6.06.0-7.06.06.0
צרפתיתTEF Canada: Test d`evalution de français310-348249-279207-232310-348
TFC Canada: Test de connaissance du français10-11458-502453-49810-11

מאז שנת 2015, מועמדים שלא ניתן לבחון את בקיאותם בשפה בכל תחום מיומנות עקב מוגבלות, פטורים מדרישות כלליות. רשות ההגירה הקנדית IRCC תקבל תוצאות שמדגימות בקיאות ב-3 מתוך ארבע הדרישות. IRCC צריך לקבל גם את תוצאות של הכלי של חישוב הממוצע בשפה במקרים אלה. תוצאות של כלי זה לא יתקבלו בשום מקרה אחר.

הערה: גם בן / בת הזוג או הידוע/ה בציבור של המועמד הראשי עם מוגבלות עשוי להיות פטור מדרישות הללו. זה חל רק על הערכת מיומנות השפה. המוגבלות הפיזית או הנפשית חייבת להיות כזו שתמנע את בדיקת השפה בארבעת תחומי המיומנות.

דרישה בסיסית מינימלית: השכלה

המועמדים לתכנית הפדרלית של עובדים מומחים חייבים להיות בעלי תעודת בגרות קנדית, לכל הפחות. המועמדים יכולים גם להגיש תעודה מקבילה ממדינה זרה בתור חלופה. יש להעריך את החלופה ע"י הערכת השקילות המכונה הערכת תעודת השכלה (ECA report).  הדו"ח של ECA חייב להיות מארגון מוסמך ומוכר והתוקף שלו הוא עד לחמש שנים לפני יום הגשת הבקשה לתושבות קבע. מועמד עם תעודה זרה, רישיון או כל תעודת השכלה אחרת, עליו להגיש הערכת תעודת השכלה עבור התואר הגבוה ביותר שיש לו וזאת על מנת לקבל את הערכת  התעודה בהשוואה למקבילה הקנדית שלה. קציני ההגירה חייבים לוודא שכל תעודה זרה שקולה לאחת התעודות שניתן להשיג בקנדה. אנא בקרו באתר ממשלת קנדה לרשימת ארגוני הערכה המוסמכים.

בבקשות שהוגשו לאחר שנת 2015 אין צורך להעלות את כל הדוח של הערכת תעודת השכלה לפרופיל ה- EE של המבקש. ניתן לציין את מספר ההתייחסות של ה- ECA בפרופיל המקוון, והמעמד יוכל להעלות את העותק במידה ויתבקש להגיש בקשה לתושבות קבע.

סעיף A11.2 ל- IRPA: עמידה בדרישות הפדרליות

 על פי סעיף A11.2 לחוק הגנת ההגירה והפליטים (IRPA), קציני ההגירה אינם יכולים להוציא ויזה למבקש שאינו עומד בדרישות הבסיסיות לתוכנית הספציפית אליה הגיש בקשה במסגרת כניסת אקספרס. הדרישות כוללות השכלה בסיסית, נסיון בעבודה, ידע של שפה ואמצעים פיננסיים. זה כולל גם את אלה שעמדו בדרישות בהתחלה, אך בגלל הנסיבות המשתנות, כבר אינם זכאים. זה יכול להיות כי המועמד הגזים בתיאור כישוריו ו/או בניסיונו. גם אם מחוז מסוים ירצה להזמין מועמד כזה לתכנית ה- PNP, המבקש לא יהיה זכאי.

נסיבות משתנות יכולות לגרום גם לבקשה עם נתונים חזקים לא להתקבל עוד בהתאם לדרישות של תוכנית האקספרס הכלליות.

זה מדגיש את החשיבות של הכנות בכל שלב בתהליך, החל מיצירת הפרופיל של כניסת אקספרס. מועמדים שמציגים באופן מטעה את עצמם, או את כישוריהם או את ניסיונם עלולים להיות מואשמים בהונאה. זה יהפוך אותם למסורבי כניסה לקנדה בנסיבות אלה.

לכל תוכנית במסגרת כניסת אקספרס יש דרישות משלה, ומועמד לא יכול להוכיח שהוא מועמד חזק מבלי לעמוד בקריטריונים של אחת התוכניות הספציפיות, כגון תכנית פדרלית של עובדים מומחים. יחד עם זאת, אי ציות להוראות התכנית תגרום לדחייה אוטומטית ללא יוצא מן הכלל.

גורמי הבחירה

אם מועמד עומד בכל הדרישות לתכנית הפדרלית לעובדים מומחים המינימליות, אזי התיק שלו ייבחן  על פי מערכת נקודות נפרדת מזו של כנגד מערכת ה- CRS. גורמי הבחירה והנקודות במסגרת ה- FSWP הם מיוחדים רק לתכנית FSW והם חלים רק על מבקשי מעמד בקנדה שזכאים להגיש את המועמדות שלהם. נדון כעת בעניין הזכאות במסגרת התכנית הפדרלית עבור העובדים המומחים.

גורמי הבחירה

 • גיל (מקסימום 12 נקודות)
 • השכלה (מקסימום 25 נקודות)
 • ניסיון בעבודה מוכח (מקסימום 15 נקודות)
 • האם יש למועמד הצעת עבודה תקפה (מקסימום 10 נקודות)
 • כישורי שפה אנגלית ו/או צרפתית (מקסימום 28 נקודות)
 • הסתגלות (מקסימום 10 נקודות)

הקריטריונים של ה- FSWP נמדדים בסקלה של 100 נקודות. רשויות ההגירה הקנדיות (IRCC) חייבות לפרסם את "הרף התחתון"הנוכחי, על מנת לעזור למועמדים להתמצא במערכת בכל שנה ושנה. ציון המעבר הנוכחי הוא 67 נקודות. ציון גבוה אינו מבטיח שהמועמד יקבל את הציון הגבוה ביותר בקבוצת המועמדים. עם זאת, רכישת ציון עובר ומעלה (נכון לעכשיו 67 נקודות) אכן הופכת את המועמד לזכאי להיכנס למאגר ה- EE ולבדוק את זכאותו להגירה לקנדה.

אנא בקרו באתר ממשלת קנדה לצורך קבלת פרטים על גורמי הבחירה. קציני ההגירה בוחנים בקשות בהתאם לקריטריוני הזכאות האלה ומעניקים נקודות בכל סעיף וסעיף.

דרישה בסיסית מינימלית: גיל

כפי שניתן לראות מהטבלה למטה, אותה ניתן למצוא באתר ממשלת קנדה, הצעירים בגילאי 30 הם המועמדים עם הסיכויים הגבוהים ביותר. לאחר גיל 35 הנקודות מתחילות לרדת.

ההזמנות להגיש בקשה לתושבות קבע באמצעות כניסת אקספרס, ניתנות בעיקר למועמדים בין הגילאים 20 עד 34.  כך, למשל כ-55% מההזמנות בשנת 2019, נשלחו למועמדים שבין הגילאים 20-29. על פי דו"ח התוכנית בסוף שנת 2019, באותה שנה קבוצת הגיל

30-34 קיבלה 31% מההזמנות.

נקודותגיל
0מתחת ל-18
1218-35
1136
1037
938
839
740
641
542
443
344
245
146
047 ויותר

גורמי הבחירה: השכלה

בתכנית ה- FSWP מוענקות הנקודות הגבוהות ביותר במדור השכלה לבעלי תואר שלישי – הם מקבלים את הציון המקסימאלי של 25. לשם השוואה, תעודת בגרות נותנת 5 נקודות מתוך 25 נקודות הניתנות למדור.

מועמדים שקיבלו את תעודת ההשכלה שלהם מחוץ לקנדה נדרשים לקבל דוח הערכת תעודת ההשכלה Educational Credential Assessment (ECA). דו"ח זה חייב להיערך על ידי ארגון מוסמך. רמת ההשכלה תוערך על פי המקבילה הקנדית שלה, בהתאם לכללי ה-ECA.

נקודות גורם FSWPתוצאת הערכה (שווה ערך בקנדה)
5תעודת בגרות
19תעודת גולג'
21תואר ראשון (יישומי)
23תואר ראשון במשפטים
25דוקטורט (Ph.D)

התרשים לעיל הוא סיכום של טבלת השוואת ציוני הגורמים עבור כל 151 הרשומות ברמת ההשכלה והציונים המקבילים להם באתר ממשלת קנדה.

גורמי הבחירה: ניסיון בעבודה

בקביעת הנקודות הניתנות עבור ניסיון בעבודה מוכח, יש להתייעץ עם ארגון הסיווג התעסוקתי הלאומי (NOC) כדי לקבוע את סוג המקצוע ורמת המיקצועיות הנדרשת. בנוסף, מוענקות נקודות נוספות על נסיון רב בעבודה בתחום המומחיות הרלוונטי.

מקסימום 15 נקודותנסיון
9שנה
112-3 שנים
134-5 שנים
156 ויותר
גורמי הבחירה: תעסוקה מאורגנת

הצעת עבודה תקפה אינה נדרשת כדי להעפיל לתושבות קבע במסגרת התוכנית הפדרלית לעובדים מומחים, אך המועמד יקבל נקודות על כך גם. הצעת העבודה חייבת להיות לפחות לשנה שלמה ולפחות למשרה של 30 שעות בשבוע. אנא בקרו באתר ממשלת קנדה לקבלת הוראות מפורטות בעניין זה.

 גורמי הבחירה: הסתגלות

 נקודות על יכולת ההסתגלות מוענקות עבור הפוטנציאל להתבסס בקנדה באופן כללי. זה כולל את ניסיון העבודה הקנדי, ההשכלה, קרובי המשפחה ורמת השפה של המועמד העיקרי, כמו גם של בן/בת הזוג או של הידועים בציבור.

הערכה חלופית

ברוב בקשות ההגירה, רשאים קציני ההגירה להשתמש בהערכה חלופית אם הם רואים בכך צורך. הדבר יכול לגרום לדחייה של בקשה גם אם המבקש עומד בכל הדרישות. כמו כן, ניתן להשתמש בהערכה החלופית גם לצורך מתן אישור בבקשה גם אם המבקש אינו עומד בדרישות המינימום. אם קצין ההגירה משתמש בהערכה חלופית כדי ליתן סירוב בבקשה מסוימת, עליו לאפשר למבקש לטעון את טענותיו ולהמציא מסמכים תומכים בטענותיו אלו. קצין ההגירה יכול לאשר בקשות אם הוא מאמין שהמועמד יצליח מבחינה כלכלית בקנדה, למרות שלא עמד בקריטריונים לבחירה.

הערהבכל המקרים שבהם משתמשים בהערכה חלופית, קצין הגירה נוסף יהיה חייב לתת את הסכמתו להחלטה זו. 

הערכה חלופית וכניסת האקספרס

במסגרת התכנית של כניסת האקספרס, ניתן להשתמש בהערכה החלופית רק בהתאם לקריטריוני הזכאות. על פי סעיף 11.2 ל- IRPA, קציני ההגירה אינם יכולים להשתמש בהערכה החלופית אם המבקש אינו עומד באף אחת מהדרישות של ה- EE המינימליות. פירושו של הדבר הוא שבמקרים בהם המועמדים אינם עומדים בדרישה של ההשכלה הבסיסית, בדרישה של השפה, בדרישה של ניסיון ההכשרה או שאין להם הון עצמי מינימאלי נדרש, או שלא עומדים בכלשהי דרישה אחרת מטעם הגורמים המוסמכים, אז לא יהיה ניתן להחיל הערכה חלופית. אם הדרישות הבסיסיות של אחת מהקטגוריות הללו אינן מתקיימות, הבקשה תידחה.

 

אם המבקש או נציגו מבקשים הערכה חלופית בבקשתם, אזי עליהם לציין את הסיבה לכך. על קצין ההגירה לבדוק את הבקשה ואת הסיבות של המבקש. גם כאן, יהיה צורך בהסכמתו של קצין הגירה שני, בין אם יוחלט לדחות את הבקשה ובין אם לאו.

הערהאיסור להשתמש בהערכה החלופית בדרישות הבסיסיות, עלול לסבך את תהליך הבחירה במסלול הזה. לפיכך, מאוד מומלץ להתייעץ עם מומחים בתחום ההגירה לקנדה.

אמצעים כספיים

המועמדים במסגרת התכנית של ה- FSWP מוזמנים להגיש בקשה לקבלת מעמד תושב קבע רק אם רשויות ההגירה ( IRCC ) יכירו בפוטנציאל שלהם להתבסס כלכלית בקנדה. המשמעות היא שיש להם רמת השכלה מסוימת, ניסיון מיומן וידע בשפות, הכל כדי להצליח כלכלית בקנדה. עם זאת, זה כשלעצמו אינו מספיק. אם המבקש לא יעמוד בדרישות הבסיסיות בעניין האמצעים הכספיים במועד הבקשה ולאחר הנפקת הויזה, אז התיק שלו ככל הנראה יידחה. אם למבקש אין מספיק אמצעים כספיים, שאר מרכיבי הבקשה אינם משחקים תפקיד חשוב.

מה שחשוב לפקיד ההגירה זה שלמבקש ולבני משפחתו יהיו מספיק אמצעים פיננסיים כדי להתיישב בהצלחה בקנדה. לשם כך, נדרש סכום בסיסי של כספים, והסכום המינימלי תלוי במצב האישי של המועמד. הסכום הבסיסי המינימלי גדל עם כל בן משפחה נוסף.

הערה: על המועמד להמציא הוכחה לאמצעים הכספיים שלו גם עבור בן/בת הזוג שלו וכן עבור כל התלויים בו. זה כולל גם את אלו שלא נוסעים יחד עם המועמד העיקרי לקנדה וגם את אלו שהם כבר אזרחי המדינה.

 התרשים הבא מאתר ממשלת קנדה מציג את סכומי הכסף המינימליים הנדרשים לפי גודל המשפחה.

מספר בני המשפחההסכום הנדרש (דולר קנדי)
112,960$
216,135$
319,836$
424,083$
527,315$
630,806$
734,299$
כל בן משפחה נוסף3,492$
הערה: המספרים מתעדכנים כל שנה ע"י IRCC
 
אישור על זמינות הכספים
חשוב לא רק שיהיה למועמד את הסכום המינימלי כאמור לעיל, אלא שיש גם צורך להוכיח את זמינות האמצעים הכספיים. במילים אחרות, לא ניתן ללוות כספים אלו והם גם לא יכולים להיות מוגבלים על ידי חובות או התחייבויות למיניהן. המועמד אמור להיות מסוגל להעביר את האמצעים הכספיים לחשבון בנק בקנדה. לעניין זה, לא ניתן לקחת בחשבון נכסים של המועמד. אם המועמד יכול לעמוד בדרישות אלה ולהוכיח זאת, אזי הוא יעמוד גם בדרישות של ה-FSWP לעניין זה.

המועמד יכול להמציא מכתבים מכל בנק או מוסד פיננסי אחר שבשירותיו הוא נעזר, כדי לאמת את המידע על הכספים וזמינותם. למידע נוסף על הוכחת האמצעים הכספיים, אנא בקרו באתר ממשלת קנדה.

 החריגים בעניין הדרישה להוכחת זמינות הכספים

יהיו מקרים בהם למועמד במסגרת התכנית הפדרלית לעובדים מומחים תהיה הצעת עבודה תקפה בזמן הגשת בקשתו.  במקרים כאלו, יתכן שהמועמד לא יצטרך להוכיח שיש לו מספיק כספים בבקשה שלו. אנא בקרו באתר ממשלת קנדה לעיון בדרישות לצורך קבלת הצעות עבודה עבור מהגרים מיומנים.

מסמכים וטפסים

תוכנית כניסת האקספרס פועלת באופן מקוון בלבד, דבר המגביל את הדרכים בהן ניתן להגיש בקשה. עם זאת, ברור כי המועמדים עדיין יצטרכו לאסוף מסמכים כדי להגיש אותם למסד הנתונים. את רוב המסמכים אין צורך להעלות במלואם למערכת, אלא אם כן IRCC מבקשת אחרת. הרשימה הבאה של המסמכים הנדרשים נלקחה מאתר ממשלת קנדה (לרשימה המלאה לחצו על הקישור).

 המסמכים הנדרשים לצורך כניסת האקספרס

אם המועמד מקבל הזמנה להגיש בקשה לקבלת מעמד של תושבות קבע, ייתכן שיהיה עליו להמציא את המסמכים הבאים או חלק מהם.

המסמכים הנדרשים לצורך קבלת מעמד של תושבות קבע

זמן טיפול רגיל

adam tinworth OJWivczp3aY unsplash

התוכנית של כניסת האקספרס נועדה לבחון את רוב הבקשות תוך 6 חודשים. רוב ההערכה נעשית באופן אלקטרוני, מה שמקצר את זמן הטיפול בבקשה.

אם בקשה מסוימת לא הוגשה כנדרש ו/או לקויה בחסר, וכמו כן אם קיימות בעיות במידע שהוגש (כלומר, בעיות פליליות או ביטחוניות), הטיפול בבקשה יתעכב מטבע הדברים. יתכן שחלק מהמועמדים יצטרכו להגיע לראיון, דבר שכמובן גם יכול להאריך את זמני הטיפול בבקשה.

הערהזמני הטיפול אינם מדויקים בשלב זה עקב עיכובים הנגרמים על ידי נגיף הקורונה. כל הבקשות לקבלת מעמד של תושבות קבע שאינם מיועדים לעובדים חיוניים מוארכות ללא הגבלת זמן.

האגרות

תשלום האגרות עבור כל בקשות של תכנית ה-EE חייב להתבצע באופן מקוון דרך חשבונו המקוון של המועמד. ניתן לעשות זאת גם באמצעות כרטיס האשראי. אי תשלום של האגרות עלול לעכב את הטיפול בבקשה.

האגרות  של התכנית של כניסת האקספרס

 • דמי פתיחת הבקשה עבור המועמד העיקרי ובני משפחתו
 • אגרת תושבות הקבע
 • אגרת הנתונים הביומטריים

תשלום אגרת תושבות הקבע נדרש רק עבור מי שנמצא זכאי לקבלת הויזה.

עם זאת, למועמדים יש אפשרות לשלם את האגרה בעת הגשת החלק האחרון של הבקשה.

אנא עיינו בטבלה זו מאתר ממשלת קנדה לעניין אגרות ה- EE:

אגרותדולר קנדי $
הבקשה1,325
הבקשה (ללא אגרת תושבות הקבע)825
דמי טיפול (825$) ואגרת תושבות הקבע (500$)
כולל בן/בת זוג או ידוע בציבור1,325
דמי טיפול (825$ ואגרת תושבות הקבע (500%)
כולל בן/בת זוג או ידוע בציבור (ללא אגרת תושבות הקבע)825
כולל ילד תלוי225 עבור כל ילד
אגרת תושבות קבע500

סיבות לדחיית הבקשות

במידה והבקשה לקבלת מעמד תושב קבע באמצעות תוכנית ה- EE נדחתה, אזי ניתן יהיה להיעזר באתר ממשלת קנדה לצורך בדיקת הדרישות ולהגיש את הבקשה שוב לאחר מכן.  הדבר ידרוש תשלום נוסף של דמי פתיחת הבקשה. חשוב מכך, הדבר נותן למועמד הזדמנות לתקן גם את כל הטעויות שהוא עשה בבקשתו הקודמת או לחילופין, מאפשר לו להחליט להמתין עד שהנסיבות שלו ישתנו לטובה (במובן הגדלת סיכויי ההצלחה שלו).

קיימות סיבות רבות לכך שהבקשה תידחה שאינן קשורות לכישוריו של המועמד. למשל, בקשה שהוגשה עם מידע חסר או ללא תשלום של האגרות הנדרשות.

סיבות נפוצות לדחיית בקשה:

 • חסר אישור מהמשטרה או תוצאות מבחני השפה.
 • עבר מועד הגשת הבקשה / המסמכים
 • העלאה בטעות של קובץ שגוי
 • מסמכים חסרים או פגי תוקף
 • קוד ה- NOC חסר.
 • חסרה תעודת השכלה.
 • חסר מידע במכתב הצעת העבודה

יש לזכור, הערכה הראשונית במסגרת התכנית כניסת אקספרס נעשית תוך כדי שימוש במערכת הניקוד המקיף האוטומטית. פעולה זו תבטל באופן אוטומטי כל מידע חסר. הדבר יפגע גם במי שהעלה בטעות את המסמך הלא נכון.

השלב השני בתהליך הוא הערכת קריטריוני הבחירה עבור המסלול הפדרלי של עובדים מומחים. מועמדים שכבר יש להם הצעת עבודה ממעסיק קנדי ​​יכולים לצבור נקודות על פי סעיף זה. עם זאת, לא תתקבל מכתב כהוכחה להצעה עם מידע נדרש חסר, על כל המשתמע מכך.

מועמדים שקיבלו את תעודת ההשכלה שלהם מחוץ לקנדה, חייבים להגיש דוח הערכת תעודה ההשכלה. הכלל הזה חל גם על בעלי השכלה גבוהה.

ברגע שמבקש מוזמן להגיש בקשה לקבלת מעמד של תושבות קבע, יש לו חלון זמן קטן לעשות זאת. חלק מהמסמכים הנדרשים עשויים להיות קשים להשגה בתוך זמן זה (כמו אישור מהמשטרה, למשל). במקרים כאלה, על המבקש לספק הוכחה כי ניסה להזמין את האישור ופירוט על מאמציו לעשות זאת. לא למותר לציין, כי הבקשה לא תתקבל במידה ולמבקש יהיה חסר אחד מהדברים הללו.

ברי, כי גם מסמכים שפג תוקפם לא יתקבלו .לדוגמא, בעת הגשת הבקשה לתושבות קבע, תוצאות הערכת השליטה בשפה, צריכות להיות מתקופת זמן של עד שנתיים אחורה. לעניין הגשת האישור מהמשטרה, יש גם חלון זמן מוגבל. בתקדים המשפטי של Agbai v. Canada (Citizenship & Immigration), 2019 FC 886,  2019, בית המשפט הפדרלי דחה את טענתה של המבקשת לפיה בקשתה נדחתה עקב תפוגת המסמכים במהלך הטיפול. מכך עולה, כי המבקש אחראי לעדכון בזמן של כל המסמכים הנדרשים והתומכים.

אם הבקשה נדחית, תמיד יש אפשרות להגיש בקשה מחדש והפעם לעשות כך כמו שצריך.  עבור רבים זו עשויה להיות האפשרות הטובה ביותר. לכל מבקש שנדחה נשלח מכתב המפרט את הסיבות לדחייה. מועמדים יכולים להשתמש במכתב זה לצורך הכנת הבקשה החדשה, המסודרת יותר.

ניתן לשלוח בקשות שנדחו גם לבית המשפט לבדיקה שיפוטית. תהליך זה גוזל זמן רב יותר והינו גם יקר יותר. המבקשים יכולים רק לטעון כי קצין ההגירה טעה בשיקול דעתו בהתאם ל- IRPR. המבקש אינו יכול להמציא מידע נוסף, הסברים או מסמכים תומכים בבית המשפט. המועמדים יכולים רק לטעון שהקצין טעה, ולא יכולים לטעון בעניין הזכאות שלהם לקבלת מעמד של תושבות קבע. יש לציין, כי אף במקרה של ניצחון בבית המשפט, אין המועמד מקבל מעמד של תושבות קבע באופן אוטמטי. ניצחון בבית המשפט מאפשר רק לבחון בחינה מחדש של הבקשה על ידי פקיד הגירה אחר. אין כל דרך לדעת מה תהיה ההחלטה הסופית כתוצאה מהבדיקה המחודשת כאמור.

לסיכום

עובדים זרים מומחים העומדים בדרישות בסיסיות של תכנית ה- FSWC (Federal Skilled Worker Class), יכולים להגיש מועמדות להשתתפות בתוכנית כניסת האקספרס. תוכנית זו תוכננה כמסלול מהיר עבור מחפשי עבודה בינלאומיים מוסמכים עם פוטנציאל גבוה להצלחה כלכלית בקנדה. עובדים מיומנים שצברו נקודות גבוהות במערכת הדירוג המשולב, עשויים להיות מוזמנים להגיש בקשה לקבלת מעמד של תושבות קבע בתור עובדים מיומנים באמצעות תוכנית ה- EE.

לאחר התפרצות נגיף הקורונה, זמן הטיפול המרבי של 6 חודשים אינו מובטח עוד, אך רשויות ההגירה הקנדיות (ה- IRCC) עדיין מקבלות בקשות חדשות. אם אתה עובד מומחה ששוקל להגר לקנדה, פנה למשרד עורכי הדין כהן ברוש ​​לקבלת ייעוץ אישי.

דילוג לתוכן