איך לקבל גרין קארד?

גרין קארד, המכונה רשמית אישור מגורים קבועים, מהווה יותר מסתם היתר חוקי; זוהו סמל להבטחת קביעות של תושבות בארצות הברית. בניגוד לתפיסות נפוצות,  אנו חייבים להדגיש כי החזקת גרין קארד אינה מניחה קבלת אזרחות אמריקאית. בעוד שאזרחים אינם חייבים לגור באופן קבוע בארה"ב, מחזיקי גרין קארד חייבים לעשות זאת. כמו כן, החזקת גרין קארד מניחה עמידה בקריטריונים רבים, בעוד שכישלון לעמוד בהם מוביל לעונש ואף גירוש מארצות הברית.

זכויותיו והתחייבויותיו של מחזיק בגרין קארד:

עם קבלת גרין קארד, אזרח זר זוכה להטבות שלא יסולא בפז: הזכות לעבוד והחופש לצאת ולהיכנס מחדש למדינה. חובה על התושבים לשאת את הגרין קארד שלהם בכל עת, שכן רשויות ההגירה יוכלו לערוך ביקורות כדי להבטיח עמידה בחוקי ההגירה.

תהליך קבלת גרין קארד

קשרי משפחה

אחת הדרכים הנפוצות ביותר להשיג גרין קארד היא על בסיס קרבה משפחתית. אזרחי ארה"ב ותושבי קבע חוקיים יכולים לתת חסות לבני משפחתם, כגון בני זוג, ילדים ואחים. בפרט, מערכות יחסים משפחתיות מציעות זכאות לגרין קארד עבור קטגוריות מבקשים הבאות:

  • קרובי משפחה של אזרחי ארה"ב.
  • אחים בוגרים של אזרחי ארה"ב.
  • מבוגרים מעל גיל 21 עם הורים אזרחים ארה"ב.
  • בני זוג או ילדים לא נשואים של בעלי גרין קארד.

נישואין

בן הזוג אשר נשוי לאזרח ארצות הברית רשאי גם הוא לקבל גרין קארד על בסיס נישואין. כך, עליו להחזיק בתעודת נישואין תקפה. כמו כן, על המבקש להוכיח בפני רשויות מוסמכות של ארצות הברית את כנות קשר הזוגיות שלו עם אזרח אמריקאי. בנוסף, על המבקש להראות את זיקתו עם ארצות הברית, ואת יכולותיו להתקיים בה, בפרט, להוכיח את האיתנות הכלכלית שלו. הנקודה האחרונה נועדה להבטיח כי הזוג לא יהווה נטל כלכלי על ציבור תושבי ארצות הברית. 

תעסוקה

עבור עובדים מיומנים, אנשי מקצוע ומשקיעים בכלכלת ארצות הברית, מוצע מסלול לקבלת גרין קארד. קבלת גרין קארד כחלק  מן תהליך התעסוקה מחולקת למספר קטגוריות העדפה, כולל EB-1 (עובדים מועדפים), EB-2 (אנשי מקצוע בעלי תארים מתקדמים או יכולות יוצאות דופן) ו- EB-3 (עובדים מיומנים, אנשי מקצוע ועובדים אחרים). מעסיקים בדרך כלל נותנים חסות לאנשים בקטגוריות אלה, מה שמוכיח שאין עובדים אמריקאים מוסמכים זמינים לתפקיד. 

מחפשי מקלט

האמנה הבינלאומית למתן מעמד לפליטים מאפשרת למחפשי מקלט בארצות הברית לבקש את גרין קארד. כך, פרט אשר חווה מצוקה במדינתו בגלל גזע, דת או דעות פוליטיות רשאי להגיש טופס בקשה למשרד האזרחות וההגירה של ארה"ב (USCIS). כמו כן, עליו להוכיח את היות נרדף או לבסס את החשש מרדיפה על בסיס חומר עובדתי. 

 ההגרלה השנתית

הגרלת גרין קארד, הנערכת מדי שנה על ידי ממשלת ארה"ב, היא גם בין השיטות המוכרות היטב בקרב ציבור רחב. תוכנית ההגרלה מספקת הזדמנות לאזרחים ממדינות עם שיעורי הגירה נמוכים לארצות הברית להגיש בקשה לגרין קארד. המשתתפים נבחרים באופן אקראי באמצעות מערכת הגרלות ממוחשבת. עם זאת, כ-40% מהבקשות נדחות מדי שנה עקב שגיאות בעת ההגשה. 

התהליך הטכני של הגשת מסמכים

התהליך הוא יחסית פשוט: המבקש רשאי לגשת לתכנית גרין קארד ולמלא את הטפסים המקוונים באתר הרשמי של USCIS. לרבות מדובר בטפסים I-130  (גרין קארד על בסיס קרבה משפחתית), I-140 (גרין קארד על בסיס תעסוקה), I-589 (למבקשי מקלט) ו-I-730 (לקרוב משפחה של מבקש מקלט). אחרי מילוי הטפסים יזמנו את המבקש לראיון בשגרירות ארצות הברית. במסגרתו, על המבקש להוכיח את זהותו וכי הינו עומד בקריטריוני המסלול שבחר. אם החלטה לגביו תהיה חיובית, בהמשך יודיעו למבקש בדבר התקבלותו לתכנית גרין קארד. 

שאלות נפוצות

כמה זמן לוקח לקבל גרין קארד על בסיס קרבה משפחתית?

זמן הטיפול בגרין קארד משתנה בהתאם למורכבותה של מערכת היחסים המשפחתיים, וכן לפי ארץ מוצאו של המבקש. לקרובים מדרגה ראשונה של אזרחי ארה"ב יש בדרך כלל זמן עיבוד מהיר יותר בהשוואה לקטגוריות אחרות.

האם אני יכול להגיש בקשה לגרין קארד אם אני בארה"ב עם ויזת סטודנט?

כן, אנשים בארה"ב בעלי ויזות מסוימות כגון H-1B או F-1,  ושאינם מהגרים, יכולים להגיש בקשה לגרין קארד במסגרת הליכי הגירה מבוססת תעסוקה. עם זאת, תהליך זה דורש בדרך כלל חסותו של מעסיק ואישור מטעמי USCIS.

מה קורה אם בקשת גרין קארד שלי תידחה?

אם בקשתכם לגרין קארד נדחתה, ייתכן שתהיה לכם אפשרות לערער על ההחלטה או להגיש בקשה חוזרת, בהתאם לסיבת הדחייה. חיוני להתייעץ עם עורך דין במקרה הזה כדי להבין את הנסיבות הספציפיות של הדחייה ולבחון דרכים אפשריות לפתרון.

דילוג לתוכן